Makine Haber

Citrix, 2035’lerin iş dünyası için dört ana trend tahminini açıkladı

Citrix’in gerçekleştirdiği anketlerde dört trend öne çıkıyor: Yapay zeka ve robotlar önemli bir rol oynayacak, yeni iş rolleri ortaya çıkacak, çalışma bugüne kadar olduğundan çok daha esnek hale gelecek ve çalışanlar gerçekten önem taşıyan şeyler için daha fazla zamana sahip olacaklar.

Citrix, 2035’lerin iş dünyası için dört ana trend tahminini açıkladı

Citrix’in dijital çalışma alanı uzmanları, çalışmanın geleceğini araştırdılar. Çalışanların ve yöneticilerin katıldığı anketlerde dört trend öne çıkıyor: Yapay zeka ve robotlar önemli bir rol oynayacak, yeni iş rolleri ortaya çıkacak, çalışma bugüne kadar olduğundan çok daha esnek hale gelecek ve çalışanlar gerçekten önem taşıyan şeyler için daha fazla zamana sahip olacaklar.

Araştırmada öne çıkan bulgular:
Robotlar yapay zeka sayesinde karar da alabilecekler
Robotlar, uzun zamandan beri ekonomide önemli bir rol oynuyorlar. Örneğin; otomotiv endüstrisinde parçaların montajını insanların tek başına yapabileceğinden daha hızlı ve verimli bir biçimde gerçekleştiriyorlar. Ancak, kesin bir biçimde belirlenmiş bir süreci uyguluyorlar. Bu süreç bir insan tarafından önceden belirleniyor ve robot buna uygun olarak programlanıyor. Bu durum, gelecekte yapay zeka tarafından robotların veya dijital yardımcıların karar almaya yardımcı olmasına olanak sağlanmasıyla değişebilir.
Citrix tarafından gerçekleştirilen bir ankette; katılımcıların yüzde 77’si, yapay zekanın 15 yıl içinde karar alma süreçlerini destekleyeceğini ve üretkenliğin artmasına olanak sağlayacağını belirtti. Aynı zamanda, katılımcıların yüzde 83’ü basit; ancak zaman alan işlerin 2035 yılında tamamen otomatikleştirilmiş olacağına inanıyor. Buna karşılık, ankete katılanların yüzde 79’u, bunu çalışanlara kendilerini geliştirmeleri için daha fazla alan sağlanmasında önemli bir ön koşul olarak görüyor.

Yeni iş profillerinin yükselişi yaşanacak
Dijital dönüşüm sırasında, özellikle yapay zekanın geniş çaplı iş kayıplarına neden olabileceğine ilişkin yaygın bir endişe söz konusu. Her teknoloji devriminin aynı zamanda yeni işler yarattığı ise genellikle unutuluyor. Ankete katılanlar, dijital dönüşüm devam ederken aşağıdaki yeni profesyonel alanların ortaya çıkacağını belirtiyorlar:
⦁ Robot/yapay zeka eğitmeni
⦁ Sanal gerçeklik yöneticisi
⦁ İleri düzey veri bilimci
⦁ Gizlilik ve güven yöneticileri
⦁ Tasarım odaklı düşünme uzmanı

Çalışma daha esnek hale getirilecek
Üretim süreçlerindeki artan otomasyon, insanların yapması gereken manuel çalışmanın giderek azalmasını sağlıyor. İşlerini yapmak için yalnızca bir dizüstü bilgisayara ihtiyaç duyan çalışanlar, prensip olarak bunu internet bağlantısı olan herhangi bir yerden yapabilirler. Bunu kabul eden ve çalışma kültürünü buna göre düzenleyen şirketler, çok daha geniş bir yetenek havuzuna erişebilirler. Bu, yeni ve daha esnek çalışma modellerine olanak sağlıyor: Ankete katılanların yüzde 67’si, çalışanların ve şirketlerin birlikte esnek bir biçimde ve proje bazında çalıştığı, ‘platform’ adı verilen modelin yaygınlaşacağına inanıyor. Yapay zeka da, dağınık biçimde çalışmada önemli bir rol oynayabilir. Örneğin; akıllı yardımcılar, farklı saat dilimlerinde bulunan katılımcılarla gerçekleştirilecek toplantıların daha iyi koordine edilmesini ve hatta ilgili biyoritimlerine uyarlanmasını sağlayabilir.

Yapay zeka aracılığıyla artırılmış üretkenlik ve büyüme yaşanacak
Ankete katılan üst düzey yöneticilerin yüzde 51’i, yeni teknolojinin çalışanları bundan öncesine kıyasla iki kat daha üretken hale getireceğini düşünüyor. Katılımcılara göre, yapay zeka belirleyici bir rol oynayacak. Kişisel yardımcılar, öncelikle alışkanlıkları ve süreçleri öğrenerek ve ardından yinelenen görevleri kendileri üstlenerek, gündelik yaşamda çalışanları destekleyebilir. Yapay zeka ayrıca, çalışanın iş yükünü değerlendirebilir ve erken uyarı verebilir (örneğin, tükenmişliğin ilk belirtilerinde). Yapay zeka yalnızca çalışan üretkenliğini artırarak dolaylı biçimde değil; aynı zamanda kendi katma değeri aracılığıyla doğrudan da şirketin başarısına katkı sağlayabilir. Hatta ankete katılan üst düzey yöneticilerin yüzde 90’ı, şirketin gelecekteki büyümesinin önemli ölçüde yapay zeka teknolojilerine yapılan yatırımlara bağlı olacağına inanıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ