Makine Haber

Çerkezköy Endüstriyel Fuarı, bu yıl online olarak kapılarını açacak

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası ve Trakya Kalkınma Ajansı iş birliği ile gerçekleştirilecek 4. Online Çerkezköy Endüstriyel Fuarı, 6-8 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek. Fuarda açılacak sanal stantlar, 3 gün boyunca 24 saat ziyaret edilebilecek.

Çerkezköy Endüstriyel Fuarı, bu yıl online olarak kapılarını açacak

Trakya’nın ilk ve tek endüstriyel fuarı olan Çerkezköy Endüstriyel Fuarı (ÇEF), bu yıl online ortamda düzenlenecek. Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek fuarda açılacak sanal stantlar, 3 gün boyunca 24 saat ziyaret edilebilecek.
Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) ve Trakya Kalkınma Ajansı iş birliği ile gerçekleştirilecek 4. Online Çerkezköy Endüstriyel Fuarı, 6-8 Ekim 2020 tarihleri arasında düzenlenecek. Covid-19 pandemisi sebebiyle bu yıl sanal ortamda, ücretsiz olarak gerçekleştirilecek fuarda, 10:00-17:00 saatleri arasında canlı oturumlar yapılacak. Oturumlarda, ekosistemin önemli isimleri konuşmalar ve sunumlar yapacak. Etkinlikte firmaların açacağı sanal stantlar da, 3 gün boyunca 24 saat ziyarete açık olacak. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) denetiminde geçekleştirilecek fuarda; demir-çelik, makine, elektrik-elektronik, mekanik, inşaat ve yapı malzemeleri, teknoloji ve yazılım, sağlık, tekstil ve konfeksiyon, otomotiv, kimya, plastik ve gıda sektörlerden çok sayıda firma stant açacak.

Kozuva: “Hedefimiz ortak iletişim ağının kurulması”


ÇTSO Başkanı Süleyman Kozuva, yaptığı açıklamada, “Yeni dünya düzeninde dijital platformda online Çerkezköy Endüstriyel Fuarımızla yer almaktan, katılımcılarımız ve ziyaretçilerimiz ile bu deneyimi paylaşacak olmaktan gururlu ve memnunuz. Fuar ile en büyük hedefimiz; bölgemizde yer alan firmalarımızın birbirini tanıyarak iş birliği içinde olmaları ve ortak iletişim ağının kurulmasıdır” dedi.

Şahin: “Bölge pek çok iş kolunu barındırıyor”


Bölge endüstrisinin kapasitesini artıracak, ticaretini ve ihracatını geliştirecek fuarlara katılım sağlanması ve bölgede düzenlenmesi için öncülük ettiklerini ifade eden Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin de, şunları söyledi: “Çerkezköy, Çorlu, Ergene ve Kapaklı ilçeleri, coğrafi konumu sebebiyle de Avrupa Birliği ve İstanbul pazarlarına yakınlığı ile başta tekstil olmak üzere elektrik-elektronik ve metal gibi pek çok iş kolunu barındırıyor. Bu geniş yelpazede yer alan firmalarımızın bir araya gelerek sinerji yaratmaları ve bölge sanayinin gelişmesine katkıda bulunmaları en büyük temennimiz. Geçen yıl üçüncüsü düzenlenen Çerkezköy Endüstriyel Fuarı ile; bölgede bulunan küçük ve orta ölçekli KOBİ’lerin, büyük ölçekli firmalar ile iş birliği içerisinde olmaları ve büyük firmaların bölgede bulunan yan sanayi sektörlerini tanımaları, böylelikle bölgesel tedarik zincirinin oluşması amaçlanıyor.”

“ÇEF’in bu yıl sanal platformda düzenlenmesine karar verdik”
Covid-19 salgınının Türkiye’yi ve Trakya’yı da etkilediğini kaydeden Şahin, “Hayat akışında devam ederken, Çerkezköy Endüstriyel Fuarı gibi bir organizasyonun kapılarının kapatılması düşünülemezdi. Bunun için Trakya Kalkınma Ajansı ve Çerkezköy TSO olarak, ÇEF’in bu yıl sanal platformda düzenlenmesine karar verdik. Sanal fuar çözümleri, bu olumsuz ekonomik koşullarda avantaja dönüştürülebilir bir seçenek olarak değerlendirilmeli. Günümüzde şirketler data için milyonlarca lira para ödüyorlar. Sanal fuarlarda bu dataların 10 katı elde ediliyor. Dolayısıyla, fiziki fuarların ayakta kalması ve pazarını genişletmesi için daha çok dijitalleşmesi gerekiyor. Bu sayede şirketler, fiziki fuarlara oranla ticaret hacimlerini 2-3 katına daha çıkarabilirler. Biz de, ÇEF’in sanal platforma taşınarak bu avantajlardan daha fazla yararlanacağını düşünüyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ