Makine Haber

Çelik üreticilerinin kullandığı freze makinelerinde tasarruf sağlayan rulmanlar

Tekrarlayan ve pahalı bir durumla karşı karşıya kalan çelik haddehanesi, NSK’dan soruna bir çözüm bulmasını istedi. Konusunda uzman olan NSK mühendisleri, AIP Katma Değer Programı’nın bir parçası olarak fabrikayı ziyaret ettiler ve iş mili tasarımını analiz ettiler.

Çelik üreticilerinin kullandığı freze makinelerinde tasarruf sağlayan rulmanlar

NSK

Bir çelik fabrikasında bulunan çok önemli freze makinesindeki rulmanlarda yaşanan sorunlardan sonra, şirket yönetimi çözüm için NSK’ya başvurdu. Çelik haddehanesi şu anda yıllık 35 bin 600 Euro kazanç elde etmesinden dolayı, bu kararın son derece kârlı olduğu ortaya çıkmış oldu.
Söz konusu çelik haddehanesi, asansörler için ray üretiyor. Bu üretimde, montaj sırasında rayların oturmasına yardımcı olacak şekilde uçlarda iki düz alanın işlenmesi gerekiyor. Bu pürüzlü yüzeylerin işlenme süresi kısayken; rayların uzunluğu sebebiyle makinenin iş milinin rijitliği kritik bir konudur. Fabrika, freze makinesinin orijinal rulmanlarını kullanmasına rağmen; iş mili düzeneğinin rijiditesini üç ay sonunda düşürdüğünü fark edip, motorları da içerecek şekilde rulmanları değiştirmenin gerekli olduğunu fark etti.

Firma, soruna bir çözüm bulunmasını talep etti
Tekrarlayan ve pahalı bir durumla karşı karşıya kalan firma, NSK’dan soruna bir çözüm bulmasını istedi. Uzman NSK mühendisleri, AIP Katma Değer Programı’nın bir parçası olarak fabrikayı ziyaret ettiler ve iş mili tasarımını analiz ettiler. Hesaplamalar, aletin yüksek kesme kapasitesine sahip olması ve ağır yüklere dayanabilmesi temelinde gerçekleştirildi. Mühendisler ayrıca, arızalı rulmanları incelediler ve yuvarlanma yollarındaki aşınma izlerini kontrol ettiler.
Analizin ardından NSK mühendisleri, iş milinin radyal kapasite ve radyal sertliği artıracak şekilde üç sıra yerine dört sıralı rulman setiyle yeniden tasarlanmasını önerdiler. Ayrıca, temas açısı da 15°’den 25°’ye değiştirildi. Bu da, milin bükülme direncini artıran bir husus. NSK’nın yüksek hassasiyete sahip eğik bilyalı rulmanlarından (ACBB) uygun olanlar geniş yelpaze aralığından seçildi.
NSK’nin yüksek hassasiyete sahip ACBB serisi, ISO standartlarına uyumlu olacak şekilde üretiliyor. Üç farklı temas açısı, iki kafes tasarımı ve iki tür bilya malzeme seçeneği, uygulama gereksinimlerine uygun olanı bulmak için mevcut.

NSK eksiksiz bir rapor hazırladı
Çelik haddehanesi, değişikliği yaptıktan sonra rulmanlar freze makinesinde bir yıldan daha uzun bir süre motorda ya da dişli kutusunda herhangi bir arızayla karşılaşmadan çalıştı. Özelliklerin daha iyi hale geldiğini onaylamak için NSK eksiksiz bir rapor hazırladı. Bu raporda, milin kuvvetlendirilmiş bükülme direnci ve çalışma ömrünün üç aydan bir yıldan fazla bir süreye uzamış olması detaylandırıldı.
NSK rulmanlarını kullanmadan önceki ve sonraki maliyetler karşılaştırıldığında, yapılan tasarruf açık bir şekilde görülüyor. Bugün çelik fabrikası yılda dört kez üretimi durdurmuyor. Ayrıca, iş mili düzeneği ve motorların yenileriyle değiştirme maliyetleri de ortadan kalkmış oluyor. Bu hususları dikkate alındığında, fabrikanın yılda 35 bin 600 Euro tasarruf ettiği hesaplandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ