Makine Haber

Çelik tornalama verimliliğini geliştiren yeni karbür kaliteleri

Ekim 2020’de iki yeni karbür tornalama kalitesinin piyasaya sunulmasını takiben, ilave ürün çeşitleri ile çelik tornalama ürün grubu genişletildi. GC4415 ve GC4425 kesici uç kaliteleri, düşük alaşımlı ve alaşımsız çeliklerin dış ve iç çap işlenmesi için tasarlandı. Ürün grubunun genişletilmesi verimlilik iyileştirmeleri de sunuyor.

Çelik tornalama verimliliğini geliştiren yeni karbür kaliteleri

Sandvik Coromant

Sandvik Coromant’ın GC4415 ve GC4425 çelik tornalama kaliteleri, seri ve küme üretim düzenleri ile çalışan üreticiler için ideal. GC4425, çok sayıda çelik tornalama uygulamasında rakiplerini geride bırakan çelik tornalama alanında operatörlerin ilk tercihidir. Yeni kalite gelişmiş aşınma direnci, ısı direnci ve tokluğu ile uygulama aralığını önemli oranda genişletiyor. Daha yüksek ısı direnci istendiğinde, GC4415 kalitesi GC4425 kalitesini tamamlayıcı özelliktedir.
Otomotiv, enerji ve genel mühendislik sektörlerinde çelik tornalama uygulamalarında kullanımını artırmak amacıyla, yükseltme her kalite için daha fazla kesici uç şeklini içerir. Doğru kesici uç şekline erişimin olması, etkin ince talaş işleme ve kaba talaş işleme operasyonları için kritik önemdedir ve kesici uç şekli takım için gereken giriş açısı erişilebilirliğine uygun şekilde seçilmelidir.

Olofsson: “Sürekli iyileştirme yapmayı hedefliyoruz”
Sandvik Coromant Ürün Müdürü Rolf Olofsson, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Sandvik Coromant, Ekim 2020’de kalitelerin bir parçası olarak toplam 547 kalemi kullanıma sundu. Ek olarak; Sandvik Coromant’ın geniş kapsamlı müşteri tabanının taleplerini karşılamak amacıyla, her zaman ürün inovasyonlarımızın üzerine koymayı ve sürekli iyileştirme yapmayı hedefliyoruz. Sonuç olarak, ürün grubuna ilave 381 kalem daha eklendi. GC4415 ve GC4425 kesici uçların rakip kesici uçlara göre üstün aşınma direncine sahip olduğu görülmüştür. Bu durum, takım ömrünü uzatmaya ve her kullanımda öngörülebilir performans sağlamaya yardımcı oluyor. Bu aynı zamanda; hem iş parçası, hem de kesici uç için fireyi minimuma indiriyor. Bu avantajları akılda tutarak daha fazla takım tutucu ile uyumlu ekstra kesici uç şekillerinin sunulması, daha fazla müşterinin kendi çelik tornalama operasyonlarında GC4415 ve GC4425 avantajlarından faydalanabileceği anlamına geliyor.”

Ölçülebilir verimlilik avantajları gösterdi
Pazarda nispeten yeni olmalarına karşın, GC4415 ve GC4425 ilk piyasaya sunulmalarından itibaren ölçülebilir verimlilik avantajları gösterdi. Bir çekme rayı işlemek amacıyla P2.5.Z.HT çelik iş parçasında GC4415 kesici ucu ile kaba talaş işleme yapan bir genel mühendislik müşterisi, rakip kalite ile karşılaştırıldığında yüzde 80 verimlilik artışı ve takım ömründe yüzde 100 artış sağladı.
Başka bir yerde bir enerji üretim müşterisi için kiriş kaba talaş işleme operasyonunda, GC4425 stabil ve öngörülebilir yanak aşınması ile ve çentik aşınması olmadan takım ömründe yüzde 90 artış elde etti.
“2020’nin sonunda piyasaya sunulmalarına rağmen, GC4415 ve GC4425 müşterilerimiz için şimdiden büyük verimlilik ve maliyet tasarrufları sunmaya başladı” diye konuşan Rolf Olofsson, şöyle devam etti: “Her üretici; daha yüksek talaş kaldırma oranı, kenar başına daha fazla parça, kısa devir süreleri, minimum fire ve optimum stok kullanımı ile çalışmak ister. GC4415 ve GC4425 için kanıt sayılarla açıkça görülüyor. Şimdi kesici uç ürün grubundaki yeni yükseltmelerle Sandvik Coromant, daha da fazla müşterinin optimize edilmiş, verimli çelik tornalamadan faydalanmasına yardımcı olabilecek.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ