Makine Haber

Çelik: “Nisan ayında ihracatımız baz etkisi ile üç haneli artış gösterdi”

Geçen yıl pandeminin başlamasının ardından nisan ayını çok düşük bir rakam ile kapattıklarını ifade eden Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, 2021’in Nisan ayındaki yüksek artışta baz etkisinin söz konusu olduğunu dile getirdi.

Çelik: “Nisan ayında ihracatımız baz etkisi ile üç haneli artış gösterdi”

Türkiye ekonomisinin son 15 yıldır sektörel bazda ihracat şampiyonu olan ve doğrudan 300 bin kişiye istihdam sağlayan otomotiv endüstrisi, nisan ayı ihracatında baz etkisiyle üç haneli artış gösterdi. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) verilerine göre, Türkiye otomotiv endüstrisi nisanda yüzde 313’lük artışla 2,5 milyar dolar ihracata imza attı. Sektör, söz konusu dönemde bu yılki aylık ihracat ortalamasında bir rakam sergiledi. Türkiye ihracatında ilk sırada yer alan otomotivin aldığı pay da yüzde 13 oldu. Yılın ilk dört ayında otomotiv endüstrisi ihracatı yüzde 34’lük artışla 10,2 milyar dolar olurken; ilk dört aydaki ortalama aylık ihracat 2,54 milyar dolar olarak gerçekleşti.

“Yüksek artışta baz etkisi söz konusu”
Geçen yıl pandeminin başlamasının ardından nisan ayını çok düşük bir rakamla kapattıklarına dikkat çeken OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Buna paralel geçen ayki yüksek artışta baz etkisi söz konusu. Nisanda en fazla ihracat yapılan ilk 10 ülkenin tamamına çok yüksek oranlı artışlar oldu. Bununla birlikte, pandeminin getirdiği tüm zorluklara rağmen ihracatı artırmak için var gücüyle çalışan tüm firmalarımızı üstün performanslarından dolayı kutlarım” dedi.
Nisanda; tedarik endüstrisi, binek otomobiller ve eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatının da üç haneli arttığını vurgulayan Çelik, sözlerini şu şekilde noktaladı: “Tam kapanma sürecine paralel aşılama oranımızın yükselmesiyle birlikte, pandeminin etkisinin giderek azalacağına ve piyasaların ikinci çeyrekle birlikte bir toparlanmaya gideceğine inanıyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ