Makine Haber

Çelik: “Mart ayında en yüksek ikinci ihracat rakamına ulaştık”

Türkiye otomotiv endüstrisinin ihracatının mart ayında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 40’lık artışla 2,9 milyar dolar olduğunu ifade eden OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, 2021’nin ilk çeyreğinde yüzde 10’luk artışla 7,7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Çelik: “Mart ayında en yüksek ikinci ihracat rakamına ulaştık”

Türkiye ekonomisinin son 15 yıldır sektörel bazda ihracat şampiyonu olan ve doğrudan 300 bin kişiye istihdam sağlayan otomotiv endüstrisi, tarihindeki en yüksek ikinci mart ayı ihracat rakamına ulaştı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) verilerine göre, Türkiye otomotiv endüstrisinin ihracatı mart ayında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 40’lık artışla 2,9 milyar dolar oldu. Bu yıl sonunda ihracat hedefi 30 milyar dolar olan sektör, ilk çeyrekte yüzde 10’luk artışla 7,7 milyar dolar ihracata ulaştı. Türkiye ihracatından yüzde 17 pay alan sektörün ilk üç aylık ortalama ihracatı da 2,56 milyar dolar oldu.

“En fazla ihracat yapılan ilk 10 ülkenin 9’unda çift haneli artış kaydettik”
İhracat rakamlarını değerlendiren OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Geçen ayki yüksek artışta, pandeminin etkisinin geçen yıl mart ayından itibaren görülmeye başlanması da baz etkisi yarattı. Mart ayında tedarik endüstrisi, binek otomobiller ve eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatımız çift haneli artış gösterdi. Aynı şekilde, en fazla ihracat yapılan ilk 10 ülkenin 9’unda da çift haneli artış kaydettik” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ