Makine Haber

Çelik: “İhracatımız mayısta aylık ortalamaların altında kaldı”

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, yarı iletken çip sorunu nedeni ile ana sanayide bazı firmaların üretime ara vermesi, tam kapanma tedbirleri ve bayram tatili nedeniyle mayıs ihracatının aylık ortalamaların altında kaldığını ifade etti.

Çelik: “İhracatımız mayısta aylık ortalamaların altında kaldı”

Türkiye ihracatının son 15 yıldır sektörel bazda şampiyonu olan otomotiv endüstrisi, mayıs ayında da baz etkisi ile çift haneli ihracat artışı kaydetti. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) verilerine göre, sektör söz konusu dönemde yüzde 56,5’lik artışla 1,9 milyar dolar ihracata imza attı.
Mayıs ayında tedarik endüstrisi, binek otomobiller ve otobüs-minibüs-midibüs ihracatı çift haneli artarken; eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı da çift haneli düşüş gösterdi. En fazla ihracat yapılan ilk 10 ülkenin tamamına yüksek oranlı artışlar görüldü. Yılın ilk beş ayında ise, otomotiv endüstrisi ihracatı yüzde 37’lik artışla 12 milyar dolar olurken; ortalama aylık ihracat 2,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.
OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Yarı iletken çip sorunu nedeni ile ana sanayide bazı firmaların üretime ara vermesi, tam kapanma tedbirleri ve bayram tatili, mayıs ihracatının aylık ortalamaların altında kalmasında etkili oldu” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ