Makine Haber

Çelik: “En önemli alternatif pazarlarımızdan biri Meksika”

Normalleşme sürecindeki ilk online programı düzenledikleri Meksika’nın, tedarik sanayiinde pek çok üründe gümrük vergisiz ithalat yaptığını aktaran OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, iki ülke arasındaki iş birliğinin güçleneceğine ve ticaretin giderek artacağına inandıklarını ifade etti.

Çelik: “En önemli alternatif pazarlarımızdan biri Meksika”

Pandemi sürecinde yavaşlayan ihracatı canlandırmak için mevcut ve alternatif pazarlarda yeni yöntemler uygulayan Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), yılda 50 milyar dolar otomotiv ithalatı gerçekleştiren Meksika’ya yönelik Dijital Sektörel Ticaret Heyeti Programı’na başladı. OİB’in Türkiye İhracatçıları Meclisi (TİM) ve Ticaret Bakanlığı desteği ile düzenlediği ve 21 Türk firmasının katıldığı Meksika Dijital Sektörel Ticaret Heyeti Programı’nda; Meksikalı aftermarket, ithalat, tedarik sanayii, toptancı ve distribütör firmaları ile online ikili iş görüşmeleri düzenlenecek. Açılışı 25 Haziran’da webinar (online seminer) ile yapılan program, 2 Temmuz’a kadar sürecek.
OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik ev sahipliğinde gerçekleştirilen webinar’a; Türkiye Cumhuriyeti Meksika Büyükelçisi Tahsin Timur Söylemez, Meksika Ticaret Müşaviri İnci Selin Bal Salkım, Meksika Aftermarket, Yedek Parça ve Aksesuar İthalatçıları, Temsilcileri ve Distribütörleri Birliği (ARIDRA) Yönetim Kurulu Başkanı Antonio López, Meksika Otobüs, Ağır Vasıta ve Traktör Üreticileri Birliği (ANPACT) Yönetim Kurulu Başkanı Miguel Heberto Elizalde Lizarraga ile çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

“Pandemi öncesine dönmek zaman alacak”
Programın açılışında konuşan OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, mayıs ayında kısmen de olsa normalleşmenin başladığına; ancak pandemi öncesine dönmenin zaman alacağına dikkat çekti. Çelik, şunları aktardı: “Küresel ticaretin büyük yara aldığı ve tedarik zincirlerinin yeniden şekillendirildiği bu dönemde, Türkiye’nin güvenilir tedarikçi konumunu güçlendirmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu kapsamda, TİM ve Ticaret Bakanlığı desteği ile düzenlediğimiz, 21 firmamızın katılım sağladığı Meksika Dijital Sektörel Ticaret Heyeti otomotiv endüstrisinde bir ilk oluyor. Uluslararası ticaretin dijitalleştiği, yeni iş modellerinin giderek yaygınlaştığı bu dönemde; yeni nesil faaliyetler ile üyelerimizin bu zorlu dönemi atlatmaları ve dünya ticaretinde hak ettikleri konumlarına ulaşmaları için çaba göstermeye devam ediyoruz. Her şey yolunda gittiği takdirde, 2021 yılından itibaren hedefimiz; tekrar pandemi öncesindeki rakamlara ulaşmak olacak.”

“Alternatif pazarların değeri daha fazla anlaşıldı”
Otomotiv endüstrisi açısından ihracattan yaklaşık yüzde 80 pay alan AB ülkelerinin öneminin yadsınamayacağını ifade eden Çelik, “Ancak, alternatif pazarların değeri özellikle kriz dönemlerinde daha fazla anlaşıldı. Meksika da, otomotiv endüstrimiz açısından başlıca alternatif pazarlarımız arasında yer alan önemli bir ülke. Önceki yıllarda da, ülkeye yönelik hem milli katılım fuar organizasyonları, hem de sektörel ticareti heyeti programları düzenledik. Özellikle otomotiv tedarik sanayiindeki yüksek ithalatına bakıldığında Meksika, Türkiye için önemli bir pazar potansiyeli barındırıyor. Meksika ayrıca, tedarik sanayiinde pek çok üründe gümrük vergisiz ithalat da yapıyor. Önümüzdeki dönemde, iki ülke sektör temsilcileri arasındaki iş birliğinin daha da güçleneceğine ve karşılıklı ticaretin de giderek artacağına yürekten inanıyoruz” dedi.

“Latin Amerika’nın en büyük motorlu araç üreticisi”
Meksika’daki otomotiv pazar hacminden de bahseden Baran Çelik, şu bilgileri verdi: “Latin Amerika’nın 1., dünyanın ise 6. büyük motorlu araç üreticisi olan ülke, yaklaşık 130 milyonluk nüfusuyla otomotiv sektöründe önemli bir pazar konumunda. 2019 yılında, ülkede 4 milyon adet motorlu araç üretimi gerçekleştirildi. Diğer taraftan, Meksika’daki iç pazar büyüklüğü de 1,5 milyon adet civarında seyretmekte. Ülkenin toplam otomotiv ithalatı 2019 yılında 50 milyar dolar düzeyinde iken; tedarik sanayii bu rakamdan yaklaşık 30 milyar dolar ile en büyük payı alıyor. Ülkemizin Meksika’ya yönelik otomotiv ihracatı 2018 yılında 180 milyon dolara kadar yükseldi. 2019 yılında ise, söz konusu rakam 136 milyon dolar olarak gerçekleşti. Meksika’ya yönelik otomotiv ihracatımızda tedarik endüstrisi 67 milyon dolar ile öne çıkarken; 43 milyon dolar ile binek otomobiller diğer önemli ihracat kalemimiz oldu.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ