Makine Haber

Çalışanların yüzde 82’si geleneksel çalışma modellerine dönmek istemiyor

Kaspersky’nin yaptırdığı yeni küresel araştırma, çalışanların yüzde 82’sinin pandemi öncesi çalışma yöntemlerini yeniden değerlendirdiğini ortaya koydu. Çalışanlar işe geri dönmek yerine, iş dünyasının geleceğini kendi şartlarına göre şekillendirmek istiyorlar.

Çalışanların yüzde 82’si geleneksel çalışma modellerine dönmek istemiyor

Kaspersky tarafından çeşitli sektörlerden 8 bin KOBİ çalışanıyla yaptırılan yeni küresel araştırma, çalışanların neredeyse dörtte üçünün (yüzde 82) Covid-19 öncesi çalışma yöntemlerini yeniden değerlendirdiğini ortaya koydu. Çalışanlar artık eskiden olduğu gibi işe geri dönmek yerine; sevdikleriyle daha fazla zaman geçirmek (yüzde 53), tasarruf etmek (yüzde 39) veya uzaktan çalışma (yüzde 38) gibi fırsatlarla iş dünyasının geleceğini kendi şartlarına göre şekillendirmek istiyorlar.
Aniden ezici bir şekilde uzak iş gücüyle karşı karşıya kalan yöneticilerin güvenli ve dirençli kalabilmek için bu yeni duruma hızlı bir şekilde adapte olmaları gerekirken; çalışanlar da söz konusu değişimi dünün önceliklerini yeniden değerlendirmek ve kendileri için gerçekten önemli olan şeyler etrafında yeni bir gelecek planlamak için kullanıyorlar. İş ve ev yaşamı değiştikçe, çalışanlar artık kendini sürücü koltuğunda hissediyorlar.

Çalışanların yüzde 42’si, 9-5 çalışma yapısını geride bırakmak istiyor
Daha önceki katı iş rutinlerinin zincirlerinden kurtulmak için çalışanlar iş için bir sonraki normali yeniden düşünürken; daha çevik, uyumlu ve insancıl çalışma kültürlerine ilham veriyorlar. Her beş çalışandan neredeyse ikisi (yüzde 42), 9-5 çalışma yapısını geride bırakmak istiyor. Benzer bir oranda çalışan (yüzde 43) sabit ofis masalarının arkasını görmeye hazır ve yaklaşık üçte biri (yüzde 37) beş günlük çalışma haftasının sonu gelsin istiyor.
Araştırma ayrıca, çalışanların yaklaşık üçte birinin (yüzde 32) uzaktan çalışmayı aileyle zaman geçirmenin (yüzde 47) ve para biriktirmenin (yüzde 41) ardından yeni koronavirüsün bir yan ürünü olarak gelen üçüncü en büyük fayda olarak gördüğünü vurguluyor. Sözü edilen avantajların çoğu, iş dışındaki kişisel zenginleştirme için yeni fırsatların peşinde koşmak etrafında dönüyor.


Çalışanlar daha ileri görüşlü ve esnek çalışma yöntemlerini benimsemeye devam ettikçe, işletmelerin sağladıkları desteği artırması ve uyarlaması kritik bir önem taşıyor. İş gücünün üçte birinden fazlasının (yüzde 45) uzaktan çalışırken organizasyonlarından aktif olarak daha fazla teknoloji desteği istediği düşünüldüğünde; kullanıcıları üretken, bağlantılı ve güvende tutmak için araçlar ve teknoloji sağlama ihtiyacı hiç bu kadar önemli olmamıştı.

Moiseev: “Belirleyici bir dönemle karşı karşıyayız”
Araştırmanın sonuçlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kaspersky Ticari Faaliyetler Yöneticisi Alexander Moiseev, “Belirleyici bir dönemle karşı karşıyayız ve bu çok heyecan verici. Bu salgının dijital dönüşümü ve iş ve ev yaşamlarımızın harmanlanmasını hızlandırdığı açık bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Şu anda gördüğümüz şey; çalışanların yeni bir geleceğe sahip olmak için teknolojiyi kullandığı ve daha fazla özgürlük ve esneklik arayışındayken değişikliği kucaklamada aktif olarak liderlik ettiği yönünde. Şirketlerin artık modern işyerini; daha üretken, sürdürülebilir ve şekillendirilebilir bir yapıya uyarlama ve yeniden şekillendirme yetkisi var” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ