Makine Haber

Çağlar: “EHP teknolojisi, endüstriyel atık ısının geri kazanılmasında devrim yarattı”

Atık ısının geri kazanılması ve elektrik enerjisine dönüştürülmesi için nano teknolojik partikülleri içeren EHP teknolojisinin bir devrim yarattığını vurgulayan Enover Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Malik Çağlar, söz konusu teknoloji ile endüstriyel yapılardaki atık ısının geri kazanılarak elektriğe çevrilebildiğini söyledi.

Çağlar: “EHP teknolojisi, endüstriyel atık ısının geri kazanılmasında devrim yarattı”

Küresel çapta yüksek miktarlarda endüstriyel atık ısı kaybı gerçekleşiyor. Birçok şirket, atık ısının değerini ve karbon ayak izini azaltmadaki becerilerini de gün geçtikçe fark ediyor.
Atık ısının geri kazanılması ve elektrik enerjisine dönüştürülmesi için nano teknolojik partikülleri içeren EHP teknolojisinin bir devrim yarattığına dikkat çeken Enover Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Malik Çağlar, “Geliştirdiğimiz EHP teknolojisi ile endüstriyel yapılarda atık ısının geri kazanımı sağlanarak elektriğe çevrilmesi ve üretim süreçlerindeki enerji ihtiyacının karşılanması mümkün” dedi.

“Enerji tüketiminin yüzde 25’ini atık ısı oluşturuyor”
Sanayileşme ile birlikte dünyanın ısı kullanım teknolojilerinin de değişiklik göstermeye devam ettiğini ifade eden Çağlar, şöyle konuştu: “Birçok süreçte kullanılan ısı, kullanım sonrası atık ısı halini alıyor. Dünyadaki birçok endüstriyel tesisin enerji tüketiminin yüzde 25’ini de atık ısı oluşturuyor. Bu atık ısının üst düzey teknolojilerle elektriğe çevrilmesi ya da tekrar sisteme kazandırılması için de ciddi çabalar gösteriliyor. Yıllardır atık ısının geri kazanımı konusunda kısır döngüye girildi. Dünyada ilk ve tek, bilinen en hızlı, en verimli, en maliyet etkin ve en basit ısı transfer sistemi olan EHP teknolojisi, endüstrilerde kaybedilen ısıyı geri kazanmada devrim yarattı.”

“Atık ısıyı geri kazanmak için baca gazlarından yararlanıyoruz”
Mevcut enerji kaynaklarının artan enerji ihtiyacını karşılayamamasının, beraberinde ‘enerji verimliliği’ kavramını tekrar tekrar gündeme getirdiğini kaydeden Çağlar, “Üretimden elde edilen ürün miktarı ve kalite oranını düşürmeden, harcanan enerjide tasarruf sağlanması ve fosil yakıtlardaki karbon salımını düşürmenin yeni yolları aranıyor. EHP teknolojisi ile endüstriyel yapılarda atık ısının geri kazanımı sağlanarak elektriğe çevrilmesi ve üretim süreçlerindeki enerji ihtiyacının karşılanması mümkün. Büyük sanayi tesislerinin atık ısıyı geri kazanmalarını kolaylaştırırken, üretim süreçlerinde yeşil enerjiyi kullanarak fosil yakıtlardan yüzde 62’ye varan oranlarda enerji tasarrufu sağlıyoruz. Atık ısıyı geri kazanmak için baca gazlarından yararlanıyoruz. Sistem aynı anda atık ısıyı geri kazanma ve herhangi bir yardımcı güç olmadan tamamen pasif bir sistemden elektrik enerjisi üretme potansiyeline sahip” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ