Makine Haber

Bursa Makine Teknolojileri Fuarları törenle kapılarını açtı

Metal İşleme Teknolojileri, Sac İşleme Teknolojileri ve Otomasyon fuarlarını tek çatı altında bir araya getiren BUMATECH, 28 Kasım tarihinde TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen açılış töreniyle kapılarını açtı.

Bursa Makine Teknolojileri Fuarları törenle kapılarını açtı

Metal İşleme Teknolojileri, Sac İşleme Teknolojileri ve Otomasyon fuarlarını tek çatı altında buluşturan BUMATECH (Bursa Makine Teknolojileri Fuarları), TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen törenle açıldı. 7 salonda ve 40 bin metrekarelik kapalı alanda düzenlenen etkinlikler, 1 Aralık Pazar akşamına kadar ziyaret edilebilecek.
BUMATECH 2019’un açılış töreninde; TÜYAP Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Makine İmalatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Gencer, Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Varlık, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Osman Nemli, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Süleyman Çelik ve Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Özsoy’un yanı sıra şehir protokolü ile çok sayıda davetli yer aldı.

Ersözlü: “Etkinliğe katılan firmaların yüzde 80’i imalatçı”


Türkiye’de yapılan fuarlar içerisinde imalatçıların ve yerli makine üreticilerinin en fazla BUMATECH’te yer aldığını ifade eden TÜYAP Bursa Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “17 yıldır Bursa’da ‘Makine Endüstrisi Zirvesi’ olarak düzenlediğimiz organizasyonun ismini; makine donanımlarının yoğun olması sebebiyle ‘BUMATECH Bursa Makine Teknolojileri Fuarları’ olarak değiştirdik. Etkinliğe katılan firmaların yüzde 80’i imalatçı. Bu özelliği ile imalatçılar için çok önemli bir platform. 21 ülkeden 372 firma ve firma temsilciliğinin katılımıyla 3 fuarı tek çatı altında birleştiren organizasyon ile beraber, 65 ülkeden 40 binden fazla profesyonel ziyaretçi ve 1 milyar TL’lik ticaret hacmi hedefliyoruz” dedi.

Nemli: “Önemli projeleri hayata geçirdik”


Firmaların sahip oldukları üretim kabiliyetleriyle Türkiye’nin yerli ve milli hedeflerine katkılarını artırmak için önemli projeleri hayata geçirdiklerini dile getiren BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Osman Nemli ise, şöyle konuştu: “Ticaret Bakanlığı’nın destekleriyle makine sektörünü doğrudan ilgilendiren; makine, raylı sistemler, yenilenebilir enerji, uzay, havacılık ve savunma ile kompozit gibi 5 farklı UR-GE projesinde, yaklaşık 200 firma ortak hareket etme kültürü kazandı. Makine UR-GE Projesi’nden faydalanan firmalar, küresel ölçekte yaşanan tüm zorluklara rağmen ihracatlarını 3 yılda yüzde 35, istihdamlarını ise yüzde 15 oranında artırdılar. Odamızın makro projeleri, ülkemizin Endüstri 4.0’a hazırlanmasında anahtar rol üstleniyor. Üyelerimizle gerçekleştirdiğimiz istişare toplantılarının ardından sektörlerimizin beklentilerini ekonomi yönetimimizle paylaşıyoruz. ‘Bursa Büyürse Türkiye Büyür’ vizyonuyla; kentimizin üretim ve ihracattaki gücünü artıracak projelerle firmalarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Bursa Makine Teknolojileri Fuarları da; gerek sektördeki son teknolojilerin sergilenmesi, gerekse ticari bağlantılarla kent ve ülke ekonomimize katkı sağlanması açısından güçlü bir platform.”

Gencer: “Makine sektörünün temelleri Bursa’da atıldı”


Makine sektörünün temellerinin Bursa’da atıldığını belirten Makina İmalatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Gencer de, “İhracatımızın amiral gemisi olan ve üretimi Bursa’da başlayan otomotiv sektörü dünyada önemli bir yer edindi. Yine ilk organize sanayi bölgesi de burada kuruldu. Ülkemizin küresel ekonomide birinciliğe yükselmesi makine imalatı sektörüne bağlı. Bu anlamda sektörümüz; 2030 yılına kadar ihracatta kilogram fiyatını, makine üretiminin imalat sanayiindeki payını bugünkü seviyesinde 2.5 katına çıkarmayı hedefliyor. Aynı dönemde, makine imalatının ihracat içindeki payını yüzde 9’dan yüzden 15 seviyelerine çıkarmak temel hedef olarak belirlendi. Devletimiz de; ‘11. Kalkınma Planı’, ‘İvme Finansman Programı’, ‘İhracat Ana Planı’ ve ‘Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi’ gibi bu hedefler için önemli kararlar aldı. Türkiye olarak, kısa sürede çok sayıda dünya markası çıkarmak zorundayız. İş yapma kültürümüzü geliştirerek bunu başarabiliriz” ifadelerini kullandı.

Varlık: “BUMATECH sektörümüze hareketlilik getiriyor”


Bursa’nın otomotiv sektöründe sanayisi ve yan sanayisi ile sadece ülkemizde değil, dünyada da önde geldiğinin altını çizen Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Varlık, şöyle devam etti: “Şu an burada Ar-Ge ve inovasyondan ödün vermeden katma değerlerini üretimde dünya markası haline getiren sanayicilerimiz var. Sanayiden bahsedilince Bursa’nın marka değeri tartışılamaz. TİAD olarak; gelişime öncelik verip sektörümüzü ileriye taşıyacağına inandığımız fuarları her zaman desteklemeye devam edeceğiz. Sektörümüze hareketlilik getiren BUMATECH, aradıkları teknolojileri ve çözümleri bulma konusunda bölge ihracatçılarına rehber oluyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ