Makine Haber

Burhanoğlu: “Yerli otomobilde başarı için satış ağını doğru kurmalıyız”

Corporate Change Academy tarafından düzenlenen ‘Otomotivin Dünü, Bugünü, Geleceği’ adlı toplantıda konuşan ve yerli otomobil üretimi ile ilgili kararı yerinde bulduklarını belirten Ömer Burhanoğlu, ilk aracın yeterince satılmasının ve satış ağının geliştirilmesinin büyük bir önem taşıdığını kaydetti.

Burhanoğlu: “Yerli otomobilde başarı için satış ağını doğru kurmalıyız”

Kurumsal kalıcılık ve çeviklik konularında gelişim hedefleyen şirketlere en güvenilir mentörlük hizmetini sunmayı hedefleyen Corporate Change Academy, ‘Otomotivin Dünü, Bugünü, Geleceği’ adı ile bir toplantı gerçekleştirdi. TOSB Yönetim Kurulu Üyesi, Farplas CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi, CCA Onur Kurulu Üyesi Ömer Burhanoğlu ile Norm/İnci Holding Yönetim Kurulu Üyesi, Fark Holding Danışma Kurulu Üyesi ve CCA Değişim Mimarı Zafer Uran Zaman etkinliğe konuşmacı olarak katıldı.

Burhanoğlu: “Yerli otomobil üretilmesi kararını yerinde buluyoruz”
Türkiye’nin dünya otomotiv pazarından yüzde 1,5 pay aldığını ifade eden TOSB Yönetim Kurulu Üyesi, Farplas CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi, CCA Onur Kurulu Üyesi Ömer Burhanoğlu, yerli otomobil üretimi ile ilgili kararı zamanında ve yerinde bulduklarını söyledi.
Günümüzde otomobil üretmenin zor olmadığını, yapısal değişiklikler sebebiyle işlemin basitleştiğini dile getiren Burhanoğlu, “Artık araç yapmak çok zor bir şey değil; yapısal anlamda çok değişiklik var. Bir araçtaki 200 ana aksam 20’ye, 2 bin parça ise 200’e düşmüş durumda. Yani komponentler azaldı ve işlem basitleşti. Tüm bu işlemleri daha az sayıda firma ile yapmak mümkün. Yerli otomobil üretmek ile ilgili bir problem yok; doğru iş modeliyle başarılabilir. Asıl önemli olan bir sonraki aracı yapmak. Çünkü, ilk aracı yaptığımızda yeterince satıp, satış ağını geliştiremezsek; bu iş prototip olarak kalır” dedi.
Mobil yaşamdaki baş döndürücü gelişmelerin kısa vadede otomotiv sektöründe de yaşanacağını dile getiren Ömer Burhanoğlu, otomotiv sektörünün bağlantılı araçlar sebebiyle kar topu gibi büyüyeceğini ve dev bir endüstriye dönüşeceğini vurguladı. Burhanoğlu, sözlerini şöyle noktaladı: “Artık iş birliği yapmadan bir şey üretme şansınız yok. Elektronik ve yazılım gibi çok farklı sektörler de otomotiv endüstrisine dâhil oldu.”

Zaman: “5 yıl içerisinde teknoloji çok farklı bir boyuta ulaşacak”


Dünyada 5 yıl içerisinde teknolojinin çok farklı bir boyuta ulaşacağını ifade eden Norm/İnci Holding Yönetim Kurulu Üyesi, Fark Holding Danışma Kurulu Üyesi, CCA Değişim Mimarı Zafer Uran Zaman ise, gelecekte otomobillerin uçacağını belirtti. Söz konusu gelişmeyle birlikte navigasyon sisteminin daha da önem kazanacağını dile getiren Zaman, “Bence yerli otomobil ile ilgili çok doğru bir zamanda, doğru bir karar aldık. Şu an Toyota, Fuji Dağı’nın eteklerinde büyük bir şehir kuruyor. Buradaki otomobiller ve yollar tam otomasyon. Türkiye olarak çok şanslıyız. Politikadan bağımsız olarak konuyu değerlendirebilirsek, pozitif gelişmelerin yaşanacağını düşünüyorum” diye konuştu.
Gelecekte birçok OEM’in yok olacağını ya da birleşeceğini dile getiren Zaman, birleşmenin aynı zamanda hantallaşma olduğunu da unutmamak gerektiğini söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ