Makine Haber

BT liderleri yeni çalışma düzenine hazırlanıyor

Citrix’in anketine katılan üst düzey yöneticilerin yüzde 75’i, Covid-19 salgını sonrasında durumu bildikleri için çalışanların ofise geri dönmeyeceklerini belirtiyor. Ankete katılanların yüzde 72’si ise, uzun vadede uzaktan çalışmaya uyum sağlayacak şekilde dijital dönüşümü hızlandıracağını ifade ediyor.

BT liderleri yeni çalışma düzenine hazırlanıyor

Koronavirüs, dünya çapındaki BT kuruluşlarını hayal edilemeyecek derecede zor bir durumda bıraktı. Ancak, Citrix adına Censuswide tarafından yürütülen yeni araştırma, pandemi sona erdiğinde dahi; kuruluşların dijital dönüşüm çalışmalarını, çalışanların talep edeceklerini belirttikleri daha esnek çalışma biçimlerine uyum sağlayacak şekilde hızlandırarak, söz konusu durumun üstesinden geldiklerini ortaya koyuyor. Yedi ülkede araştırmaya katılan 3 bin 700’ün üzerinde BT liderinin dörtte üçünden fazlası, çalışanların çoğunun eskiden olduğu gibi ofise dönme konusunda isteksiz olacağını düşünüyor. Yüzde 62’si de, buluta geçişlerini hızlandıracaklarını ifade ediyor.

Rajavel: “Salgın, şimdiden stres altında olan ekipleri sınamaya tabi tuttu”
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Citrix’in Üst Düzey Bilgi Yöneticisi Meerah Rajavel, “Virüsün yayılmasını yavaşlatmak üzere tasarlanan direktiflerin, BT ekiplerini dijital çalışma ortamlarını benzersiz bir hızla sunmaya zorlaması nedeniyle Covid-19 salgını, şimdiden stres altında olan ekipleri sınamaya tabi tuttu. Ancak son araştırmamızın sonuçları, bu ekiplerin çalışmayı öngörülebilir bir geleceğe yönlendirecek olan esnek modellere uyum sağlayacak şekilde çabalarını artırdıklarını ortaya koyuyor” dedi.

Uzaktan çalışmayı desteklemek için çözümler uyguluyorlar
Censuswide’ın araştırma yaptığı BT karar alıcılarının üçte ikisinden fazlası (yüzde 69), çalışanların büyük çoğunluğunun, evden çalışmalarının şaşırtıcı bir şekilde kolay olduğunu kabul ediyor. Yüzde 71’i ise, uygulamaya koydukları teknolojinin, yüz yüze durumdayken yaptıkları kadar iş birliğini etkili bir şekilde yapmalarını sağladığını belirtiyor. Söz konusu durumun ışığında karar alıcılar, dijital motorlarını hızlandırıyor ve uzun vadede uzaktan çalışmayı desteklemek için çözümler uyguluyorlar.
⦁ BT liderlerinin yüzde 62’si, departmanlarının fiziksel BT alt yapılarını küçültmeyi ve bir bulut modeline geçmeyi düşündüğünü ifade ediyor.
⦁ Yüzde 42’si, dijital çalışma alanı platformlarının uygulamaya konulacağını öngörüyor.
⦁ Yüzde 44’ü ise, uzun vadede uzaktan çalışmayı hızlandırmak için genel bulut hizmetlerine başvuruyor.

Yüzde 61’i geçiş yapmayı zorlayıcı buluyor
Censuswide araştırmasına katılan BT liderlerinin yaklaşık yarısı (yüzde 48), kuruluşlarının evden çalışmakta olan çalışanların büyük çoğunluğunun esas alındığı bir iş sürekliliği planına sahip olmadığını ve yüzde 61’i ise geçiş yapmayı zorlayıcı bulduğunu belirtiyor.
BT liderleri, uzaktan çalışmanın hızlı ve yaygın bir şekilde benimsenmesinin yol açtığı endişe ve zorlukları ise şöyle sıralıyorlar:
⦁ BT liderlerinin yüzde 70’i, çalışanların evden çalışmalarının bir sonucu olarak bilgi güvenliği konusunda endişe duyuyor.
⦁ Bu liderlerin yüzde 54’ü, yetkisiz yazılımlar kullanan çalışanlarda ani bir artış olduğunu belirtiyor.
⦁ Yüzde 23’ü ise, sanal kişisel ağa (VPN) ilişkin planlı olmayan kapatma işlemlerinin son birkaç haftada departmanları için önemli bir sorun olduğunu söylüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ