Makine Haber

Bosch’un yeni yonga plakası fabrikası, en başından itibaren 5G özelliğine sahip olacak

Endüstri 4.0 alanında öncü bir şirket olan Bosch’un Dresden’deki yeni yonga plakası fabrikası, en başından itibaren 5G özelliğine sahip olacak. Bu kapsamda şirket, Reutlingen’deki yonga plakası fabrikasında bir 5G ağının kurulumu için uyumluluk testlerine ve kanal ölçümlerine başlayacak.

Bosch’un yeni yonga plakası fabrikası, en başından itibaren 5G özelliğine sahip olacak

Endüstri 4.0 alanında öncü bir şirket olan Bosch, 5G’nin üretim ve lojistiğin dijitalleşmesi ve ağa bağlı hale gelmesinde önemli bir yapı taşı olduğuna inanıyor. Bu kapsamda şirket, Reutlingen’deki yonga plakası fabrikasında bir 5G ağının kurulumu için uyumluluk testlerine ve kanal ölçümlerine başlıyor.
Bosch CDO/CTO’su Dr. Michael Bolle, “5G’nin araştırma ve geliştirme çalışmalarına erken başladık ve bu yeni mobil iletişim standardının Endüstri 4.0’a geçişi hızlandıracağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.
Gerçek üretim ortamlarında yeni iletişim standardını test etmeyi, kanıtlamayı ve değerlendirmeyi hedefleyen uluslararası 5G-Smart araştırma projesinde aktif bir rol oynadıklarını aktaran şirket yetkilileri, şunları söylediler: “Proje ortakları; Bosch’un Reutlingen’deki yonga plakası fabrikasında, Ericsson’un Kista/İsveç’teki lokasyonunda ve Fraunhofer IPT’nin Aachen’daki 5G Avrupa Sanayi Kampüsü’nde 5G üretim uygulamalarını test edecekler.”

“5G anahtar konumda yer alıyor”
Endüstriyel üretimin dijital dönüşümden geçtiğini söyleyen yetkililer, “Manuel süreçler azalıyor, teknik destek sistemleri ilerleme kaydediyor, sensörler çok çeşitli verileri iletiyor ve insanlar, makineler ve sistemler arasındaki bağlantı derecesi artıyor. Bunların tamamında 5G anahtar konumda yer alıyor. Hızlı, güvenilir ve güvenli veri iletimi, Endüstri 4.0’ın temelini oluşturuyor. Bunun 5G ile birleştirilmesi, fabrika üretimini daha fazla geliştirmemizi ve iyileştirmemizi sağlayacak” dediler.
Bosch’un, Reutlingen’deki yonga plakası fabrikasında, 5G’nin üretimi ne şekilde etkilediğini incelemek üzere tasarlanan uyumluluk testlerinin Ericsson iş birliğiyle başlatıldığını dile getirdiler.

Müller: “Yarı iletken üretimi oldukça karmaşık ve hassastır”
Bosch’ta araştırmacı olarak görev yapan ve uluslararası 5G Ağa Bağlı Endüstriler ve Otomasyon Birliği’nin (5G-ACIA) Başkanı olan Andreas Müller ise, şunları aktardı: “Yarı iletken üretimi oldukça karmaşık ve hassastır. Bu mikroskobik yonga plakaları, hava yastıklarından akıllı telefonlara ve elektrikli bisikletlere kadar geniş bir yelpazedeki ürünlerde kullanılmadan önce 1.000’in üzerinde teste tabi tutuluyor. Fabrika ortamında, elektromanyetik dalgalar bir parazit kaynağı oluşturabilir. Bu nedenle, 5G’nin üretim üzerindeki etkisini test ediyoruz.”

“Kanal ölçümleri de gündemde”
Kanal ölçümlerinin de gündemde olduğunu ifade eden yetkililer, “Kanal ölçümlerinin; optimum ağ kapsamının nasıl sağlanacağına ve verici antenlerinin fabrika içerisinde hangi noktalara ve ne yoğunlukta yerleştirilmesi gerektiğine dair bilgiler sağlaması bekleniyor. Reutlingen’deki yonga plakası fabrikasında bir 5G test ağı kuracak olan Bosch, bu bulguları kullanmak istiyor. Şirket, bu 5G test ağında ilk 5G uygulamalarını kullanıma sokacak. Bu süreçte mühendisler, makinelerin ve sistemlerin 5G ile nasıl çalışabileceğini gözlemleyecek, Wi-Fi veya kablolu bağlantıya oranla bu bağlantının nasıl daha iyi ve etkili olabileceğini araştıracaklar. Uygulama alanları arasında, bir yerel bulut aracılığıyla yönlendirilebilecek otonom taşıma sistemleri, makinelere uzaktan erişim ve endüstriyel sistemler arasında iletişim yer alıyor” ifadelerini kullandılar.

“Yarı iletken üretiminin 2021’in sonu itibarıyla başlaması planlanıyor”
Reutlingen araştırma projesinden elde edilen sonuçların, şirketin Dresden’deki yeni yonga plakası fabrikasında gelecekte 5G ağının planlamasında da kullanılabileceğini belirten yetkililer, “Dresden’de, Bosch’un dünya genelindeki ilk 5G özellikli yarı iletken fabrikası inşa ediliyor. Tesis, ilk günden itibaren 5G’ye hazır olacak. Bosch, şirketin tarihinde tek seferde yaptığı en büyük yatırım olan yeni yonga plakası fabrikasına yaklaşık 1 milyar Euro harcıyor. Bu fabrikada yarı iletken üretiminin 2021’in sonu itibarıyla başlaması planlanıyor. Mikroelektronik, çeşitli seviyelerde Endüstri 4.0’ın yolunu açıyor. Birincisi, Endüstri 4.0 akıllı sensörler olmadan düşünülemez. İkincisi ise, yonga plakası üretimi ağa bağlı üretimin öncülerinden biridir. Neredeyse tamamen otonomdur ve üretim süreçlerini gerçek zamanlı olarak optimize etmek için yapay zeka kullanır” dediler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ