Makine Haber

Bosch, yerel 5G ruhsatı almak için başvuru yaptı

Almanya’daki belirli lokasyonlarda 5G faaliyet ruhsatı almak için başvuru yapan Bosch, ruhsatların alınmasının ardından, Endüstri 4.0’ın potansiyelinden daha iyi fayda sağlamak üzere 2020 yılı içerisinde seçilen iş ortaklarıyla iş birliği içinde yerel 5G ağlarını kurmayı planlıyor.

Bosch, yerel 5G ruhsatı almak için başvuru yaptı

5G yerel alan ağlarının geleceğe giden yol olduğuna inanan Bosch, Almanya’daki belirli lokasyonlarda 5G faaliyet ruhsatı almak için başvuru yaptı.
Nesnelerin interneti (IoT) şirketi olarak, 5G konusunda araştırma yapmaya erken başladıklarını aktaran Bosch Grubu CDO ve CTO’su Dr. Michael Bolle, “Yeni iletişim standardı, otonom ve ağa bağlı sürüşün anahtarı ve ayrıca geleceğin fabrikasının temel bir öğesi olacak” dedi.
Bosch, düzenleyici kurumlardan ruhsatların alınmasının ardından, Endüstri 4.0’ın potansiyelinden daha iyi fayda sağlamak üzere 2020 yılı içerisinde seçilen iş ortaklarıyla iş birliği içinde yerel 5G ağlarını kurmayı planlıyor. Gelecek birkaç ay boyunca, şirketin üretim operasyonlarının başlamasına bir hazırlık olarak Bosch, tesislerinde ve Renningen’deki araştırma kampüsünde 5G denemeleri yürütülecek.

Bundesnetzagentur, kısa bir süre önce politika değişikliğine gitti
Almanya’da frekans tahsisatı konusunda yetkili düzenleyici kurum olan Bundesnetzagentur, kısa bir süre önce politika değişikliğine gitti ve şirketlerin, özel kullanım için ruhsat almasına izin vermeye başladı. Söz konusu gelişme, Bosch’un kendi 5G ağlarını kurmasını ve böylece rekabet gücünü artırmasını sağlayacak.
Özel kampüs ağlarının, maksimum güvenlik ve bağımsızlık sağladığını ifade eden Bosch Yönetim Kurulu Sanayi Teknolojilerinden Sorumlu Üyesi Rolf Najork, şunları aktardı: “5G, endüstriyel üretim süreçlerini hızlandırıyor. Yerel 5G ağlar kurarak, geleceğin fabrikasını oluşturma hedeflerimizde ileriye doğru önemli bir adım atıyoruz.”
Şirket ilk olarak, Stuttgart-Feuerbach’ta yer alan Endüstri 4.0 açısından önde gelen üretim tesisi ve Renningen’deki araştırma kampüsü için 5G faaliyet ruhsatı başvurusunda bulundu. Bolle, “Bu seçkin lokasyonlarda gerçekleştirilen öncü çalışma, dünya genelinde yaklaşık 280 tesisten oluşan tüm Bosch üretim ağına fayda sağlayacak” diye konuştu.

Geleceğin fabrikasında merkezi bir role sahip olacak
Rolf Najork, “Geleceğin fabrikası vizyonumuzda sabit olan şeyler sadece zeminler, duvarlar ve tavanlar. Diğer her şey hareketli ve isteğe göre yapılandırılabilir” dedi.
Örnekler arasında; mobil robotlar, otonom ulaşım araçları ve veri gözlükleri gibi yeni asistan sistemleri yer alıyor. Söz konusu esnek sistemler için önemli gereksinimlerden biri; insan operatörler, makineler ve diğer ekipmanlar arasında etkin iletişim sağlayan güçlü bir kablosuz alt yapıdır.
Bosch’ta araştırmacı olarak görev yapan ve uluslararası 5G Ağa Bağlı Endüstriler ve Otomasyon Birliği’nin (5G-ACIA) Başkanı olan Andreas Müller, “Bu; kısa yanıt sürelerine sahip güvenli ve yüksek hızda veri iletimini gerekli kılıyor ve bunların hepsi 5G ile mümkün” dedi.
5G, sadece etkin bir şekilde bağlanan mobil cihazlar ve kablosuz sensörler sağlamakla kalmıyor; aynı zamanda, tamamen yeni sistem konseptleri için dayanak da sunuyor. Örneğin 5G, bir mobil robotun yerel üretim bulutunda saklanan veriler kullanılarak gerçek zamanlı olarak kullanılmasını sağlıyor. Böylece; maliyetler düşüyor, esneklik artıyor ve bakım kolaylaşıyor. Makinelerin operasyonunu da optimize ediyor. Müller, “Bugün bir fabrikaya girdiğinizde, neredeyse her makinenin acil durdurma şalterine sahip bir işletim konsoluna sahip olduğunu görürsünüz. Makineyi durdurmak için birisinin o butona basması gerekir. 5G’de ise, operatörün makinenin yakınlarında olması gerekmiyor. Acil durdurma ve diğer işlevler, bir mobil cihaz kullanılarak yapılabiliyor. Bu, operatörün işini kolaylaştırıyor ve aynı zamanda maliyet tasarrufu yapmaya yardımcı oluyor” şeklinde konuştu.

Güvenlik konularında üreticilere tam kontrol sağlıyor
Yerel 5G ağları, üçüncü şahıs sağlayıcılara olan bağımlılığı neredeyse tamamen ortadan kaldırıyor. Kendi kablosuz ağlarını kurarak işleten üreticiler, endüstriyel iletişim uygulamalarının genellikle son derece zorlu gereksinimlerini karşılamak için bunları yapılandırabiliyor. Söz konusu çözüm, ilgili güvenlik konularında da üreticilere tam kontrol sağlıyor. Örneğin; bir genel ağ aşırı yüklenirse, yerel 5G ağlar sistemin kontrolünü kaybetmeden fabrika operasyonlarının devam etmesine izin veriyor. Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Müller, şunları aktardı: “Kampüs ağları, hangi mimari ve güvenlik özelliklerinin ihtiyaçlarımıza en uygun olduğuna ve bunları uygulamak için hangi ekipmanları kullanacağımıza kendimizin karar vermesine izin veriyor. Spesifik parçalara ve verilere kimin erişimi olduğunu da biliyoruz.”
Bu, şirket risklerini azaltıyor ve veri bağımsızlığını koruyor. Özel arayüzler, internete ve diğer genel ağlara bağlantılar için kullanılıyor ve sürekli olarak takip ediliyor.

Ruhsatlar, 10 yıllık ilk dönem için verilecek
Yeni 5G standardının kullanıma girmesi, ilk kez Almanya’daki şirketlere kendi hücresel yerel alan ağlarını kurma ve işletme fırsatı sunuyor. Almanya’daki düzenleyici kurumlar, 3.700 ilâ 3.800 MHz arasındaki frekans bandını söz konusu amaç için ayırdı. Frekanslar, Endüstri 4.0 veya tarım ve orman uygulamalarına öncelik verilerek talebe göre tahsis edilecek. Ruhsatlar, 10 yıllık ilk dönem için verilecek. Her bir ruhsatın fiyatı; 1.000 Euro’luk giriş ücreti, tahsis edilen bant genişliği (en az 10’dan en çok 100 megahertze kadar), tahsis edilen yıl sayısı ve tahsisin uygulandığı kilometrekare olarak yüzey alanının (yapılaşmış alanlar ve ulaşım güzergahları ve diğer alanlar arasında bir ayrım yapılarak) toplamından oluşacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ