Makine Haber

Bosch Türkiye’nin 2019 yılındaki yatırım tutarı belli oldu

2019 yılında 21,5 milyar TL ciro gerçekleştiren Bosch Türkiye’nin söz konusu dönemdeki yatırımı 1,5 milyar TL’yi aştı. Şirketin geçen yılki ihracat geliri yüzde 13 oranında artarak 13,9 milyar TL olurken; geçen sene Türkiye’nin toplam ihracatının yaklaşık yüzde 1,5’ini Bosch gerçekleştirdi.

Bosch Türkiye’nin 2019 yılındaki yatırım tutarı belli oldu

Bosch, Türkiye’de 2019 yılında cirosunu yüzde 11 oranında artırarak 21,5 milyar TL’ye yükseltti. Söz konusu gelirin yaklaşık 7,7 milyar TL’lik kısmı iç satışlardan sağlanırken; bir önceki yıla göre iç satışlarda yüzde 7,9’luk büyüme kaydedildi. Şirketin geçen yılki ihracat geliri yüzde 13’lük artışla 13,9 milyar TL olurken; söz konusu rakamla Bosch, Türkiye’nin toplam ihracatının yaklaşık yüzde 1,5’ini gerçekleştirdi.

Young: “2020’nin ilk çeyreğinde çift haneli rakamlara ulaştık”


Mevcut faaliyet yılında Bosch Türkiye’nin, dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını nedeniyle tahminlerini düşürdüğünü ifade eden Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young, “Mevcut durumdan ötürü Türkiye’de zorlu bir yıl beklemenin yanı sıra, yerel pazara ve uzun vadeli potansiyeline inanmayı sürdürüyoruz. Şirketimiz, Covid-19 salgınının etkileri hissedilmeden önce 2020 yılının ilk çeyreğinde ciro anlamında çift haneli rakamlara ulaştı” dedi.
Geçen yıl 1,5 milyar TL’yi aşkın yatırım gerçekleştirdiklerini aktaran Young, 2019 yılında Ar-Ge’ye toplam 215 milyon TL yatırım yaptıklarını ve söz konusu alanda çalışanların sayısının da 635 olduğunu bildirdi.
Yatırımların odak noktasında şirketin üretim faaliyetlerinin yer aldığını vurgulayan Young, şöyle konuştu: “Bursa Fabrikası’nda önümüzdeki yıl faaliyete girmesi beklenen, benzinli motorlar için geliştirilen yeni nesil yüksek basınç pompalarının imal edileceği üretim hattı buna iyi bir örnek oluşturuyor. Yakıt tasarrufu sağlayan bu ürünler, CO2 emisyonları dâhil olmak üzere emisyonları da azaltıyor. Ayrıca, üretimde son model üretim makineleri ve Endüstri 4.0 çözümlerine sahip gelişmiş montaj hatları kullanılıyor.”

“Tam otomatik maske üretim hattının Türkiye’deki ilk talibi MESS oldu”
Bosch’un Almanya’da tasarladığı tam otomatik maske üretim hattının Türkiye’deki ilk talibinin Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) olduğunu dile getiren Young, “MESS tarafından sipariş edilen üç adet tam otomatik maske üretim hattı önümüzdeki günlerde devreye alınacak. Almanya’da tasarlanan, Bosch Türkiye mühendisleri tarafından Bursa’da imal edilen hatlar, Bosch Rextroth tarafından projelendirildi. Hatlarda, Endüstri 4.0 çözümleri sayesinde el değmeden maske üretiliyor. Ayda yaklaşık 6 milyon cerrahi maske üretim kapasitesine sahip bu makinelerde yapılan üretimle, MESS üyesi sanayiciler ve çalışanların kaliteli maske ihtiyacı karşılanıyor. Bir MESS üyesi olarak, bu iş birliğinden ötürü son derece heyecanlıyız. Bu gelişme, Bosch için de bir ilk oluyor” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ