Makine Haber

Bosch Rexroth, geçen yıl 5,2 milyar Euro civarında satış gerçekleştirdi

Bosch Rexroth, ekonomik kriz ve Covid-19 salgınının getirdiği olumsuz koşullara rağmen 2020 ticari yılını başarılı bir şekilde tamamladı. Söz konusu dönemde şirket, 12’si Almanya’da olmak üzere dünya genelindeki 47 üretim tesisine toplam 100 milyon Euro civarında yatırım gerçekleştirdi.

Bosch Rexroth, geçen yıl 5,2 milyar Euro civarında satış gerçekleştirdi

5,2 milyar Euro civarındaki 2020 satışları ile Bosch Rexroth, geçen mali yılı kârlılık ile kapattı. Şirket, 2020’de 12’si Almanya’da olmak üzere dünya genelindeki 47 üretim tesisine toplam 100 milyon Euro civarında yatırım gerçekleştirdi. 2021 için planlanan yatırımlar artarken; şirketin Ar-Ge harcamalarının satışlardaki payı bir önceki yıla göre yüzde 5,6’dan yüzde 6,3’e yükseldi.

Najork: “Çalışanlarımız başarımızın mimarı oldular”
Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Bosch Grubu’nun Sanayi Teknolojileri Bölümü’nden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi ve Bosch Rexroth AG Yönetim Kurulu Başkanı Rolf Najork, “Dünya genelindeki tüm ekiplerimizle ve olağanüstü kararlılıklarıyla büyük gurur duyuyoruz. Esneklikleri ve etkileyici azimleri ile çalışanlarımız başarımızın mimarı oldular. En zor zamanlarda bile, her zaman müşterilerimize sunacağımız hizmetin kalitesine odaklandık. Bosch Rexroth, endüstriyel ve mobil hidrolik, fabrika otomasyonu ve mühendislik alanlarında istikrarlı bir iş ortağı olmaya devam ediyor” dedi.

“İptal edilen fuarların yerini tamamen dijital etkinlikler alıyor”
Bosch Rexroth’un, salgının en zor günlerinde bile dünya genelindeki müşterileri ve iş ortakları ile yakın temasını sürdürdüğünü ve söz konusu alanda dijitalleşmeyi hızlandırdığını kaydeden yetkililer, şunları aktardılar: “Web sitesindeki yeni sohbet uygulamaları ile iletişim kolaylaşıyor, iptal edilen fuarların yerini tamamen dijital etkinlikler alıyor ve eğitimler online olarak gerçekleştiriliyor. Servis uzmanları, müşterileri ve kullanıcıları uzaktan bakım ile destekliyor. Online olarak sunulan yardım hizmetleri, tahrik ve otomasyon çözümlerinin devreye alınması sırasında fiziki ziyaretlerin yerini alıyor. Salgının en zorlu dönemlerinde yaşanan tedarik zinciri sorunlarına rağmen Bosch Rexroth, müşterileriyle ve ortaklarıyla yakın iş birliği içerisinde teslimatlarını sürdürdü ve müşterilerinin kesintisiz hizmet almasını sağladı.”

“Müşterilere benzersiz güçte dijital bağlanabilirlik sunuyor”
Bosch Rexroth’un hidrolik faaliyetlerinin, özellikle 2020’nin ikinci yarısından itibaren sektörün dengelenmesine katkıda bulunduğunu ifade eden yetkililer, “Bosch Rexroth, bu teknolojiyle müşterilere benzersiz güçte dijital bağlanabilirlik sunuyor. Fabrika otomasyonundaki siparişler de artıyor. Yeni ctrlX Automation platformu; kullanıcıların ‘Geleceğin Fabrikası’nda daha esnek bir şekilde çalışmasına, sistemleri daha hızlı bir şekilde faaliyete geçirmesine, farklı miktarlarda ve farklı ürün çeşitlerini daha ekonomik olarak üretmesine yardımcı oluyor” şeklinde konuştular.

“İyileşme, krizden daha uzun sürebilir”
2020’nin ikinci yarısından beri siparişlerdeki artış sayesinde, Bosch Rexroth’un 2021’de ihtiyatlı bir iyimserliğe sahip olduğunu anlatan yetkililer, sözlerini şu şekilde sürdürdüler: “Risk faktörleri arasında; Covid-19 salgınının daha da ilerlemesi, bireysel pazarlardaki olası değişiklikler veya otomotiv sektöründeki yapısal değişiklikler yer alıyor. İyileşme, krizden daha uzun sürebilir. Dengeli değişim stratejimiz sayesinde bu yolculuğa tam olarak hazırız. Döngüsel dalgalanmalara karşı esnekliğimizi artırırken, uzun vadeli yapısal gelişmeleri de dikkate alıyoruz.”

“100 milyon Euro civarında yatırım gerçekleştirdi”
Uluslararası üretim ağının, şirketin uyum kabiliyetinde önemli bir rol oynadığını kaydeden yetkililer, “Bosch Rexroth, pazar ve müşteri ihtiyaçlarına paralel olarak, sürekli olarak kapasitesini ve konumlanmasını geliştiriyor. Bu nedenle; ya yatırımlar ‘yerel için yerel’ düşüncesiyle müşterilere yakın yapılıyor, ya da ekonomik açıdan gerekli olan yerlerde güç birliği yapılıyor. Şirket, zorlu geçen 2020 yılında bile kâr elde etmeyi başardı. Bu gelişme, şirketin ileriye dönük yatırım yapmaya devam etmesini sağladı. 2020’de Bosch Rexroth, 12’si Almanya’da olmak üzere dünya genelindeki 47 üretim tesisine toplam 100 milyon Euro civarında yatırım gerçekleştirdi. 250 uzmanın teknik öncülük ve sürdürülebilir çözümler üzerinde bölümler arası çalışmalar gerçekleştireceği Ulm’daki Müşteri ve İnovasyon Merkezi’nin ikinci inşaat safhası gibi çalışmalarla, Almanya’daki lokasyonların rekabet gücü yaklaşık olarak 45 milyon Euro seviyesinde güçlendirildi. Merkezin ek binasında; Sanayi 4.0 çözümleri için fabrika, modern ofisler, laboratuvarlar ve mobil makinelerin elektrifikasyonu için test tezgâhları yer alacak. Asya’daki otomasyon merkezi olan Xian’daki fabrikanın genişletilmesi için de Çin’e yaklaşık 28 milyon Euro harcandı. 2021 yılında da yatırımların önemli ölçüde artırılması planlanıyor. Almanya’daki tesislerde de önemli yatırımlar yapılması hedefleniyor. Bosch Rexroth, 2020 yılında yaklaşık 326 milyon Euro ile Ar-Ge harcamalarını yüksek seviyede sürdürmeye devam etti. Böylece, Ar-Ge harcamalarının satışlardaki payı bir önceki yıla göre yüzde 5,6’dan yüzde 6,3’e yükseldi” dediler.

“Hannover Messe Fuarı’nda ‘Geleceğin Fabrikası’nı sergileyecek”
Yakında düzenlenecek dijital Hannover Messe Fuarı’nda, Bosch Rexroth’un esnek, ağa bağlı, sürdürülebilir ve ekonomik açıdan başarılı ‘Geleceğin Fabrikası’nı sergileyeceğini söyleyen yetkililer, ‘Geleceğin Fabrikası’nda statik bileşenlerin yalnızca zemin, tavan ve duvarların olacağını vurguladılar. Yetkiler, şöyle konuştular: “Bunların dışında her şey değiştirilebilir ve esnektir. Sanayi 4.0 model fabrika, akıllı katlar, sürücüsüz nakliye ve manuel yardım sistemlerinden yazılım uygulamaları ve esnek şekilde programlanabilir makine kontrollerine kadar, akıllı imalat ve intralojistiğin 2021’de ve gelecekte ihtiyaç duyacağı her şeye sahip. ctrlX Automation platformu; makine kontrol sistemleri, IT ve nesnelerin interneti arasındaki sınırların aşılmasını sağlıyor. Akıllı telefonların çok yönlülüğünden ilham alan yazılım mimarisi, yeni makinelerin mühendisliğini önemli ölçüde sadeleştiriyor ve bunları ‘Geleceğin Fabrikası’ için güncellenebilir hale getiriyor. Kullanıcılar, Bosch Rexroth veya üçüncü taraf sağlayıcılarının uygulamalarını ya da platform üzerinden kendi oluşturdukları uygulamaları kullanabiliyorlar.”

“CytroForce hidrolik lineer tahrik sistemi yeni standartlar belirliyor”
Yeni CytroForce hidrolik lineer tahrik sisteminin, güç yoğunluğu, enerji verimliliği ve sessiz çalışma alanlarında yeni standartlar belirlediğini ifade eden yetkililer, “Eksenler fabrikada önceden yapılandırılıyor ve sadece mekanik kurulum sonrasında elektriğe bağlanması gerekiyor. CytroForce, böylece ‘tak ve üret’ yaklaşımına uyuyor ve hidrolik eksenlerin makinelere ve sistemlere entegrasyonunu kolaylaştırıyor. Bu da, hidrolikle bağlantısı olmayan makine üreticilerinin bile optimize edilmiş toplam maliyetlerden fayda sağladığı anlamına geliyor. Mobil makinelerde, mobil hidroliklere yönelik enerji tasarruflu yeni sistem çözümleri, dizel tüketiminin ve dolayısıyla emisyonların azaltılmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda Bosch Rexroth geliştiricileri, tarım ve inşaat gibi mobil makinelerin elektrifikasyonu ve dijitalleştirilmesi konusunda da üreticilerle yakın iş birliği içinde çalışıyorlar. Bosch Rexroth, Bodas connect ile donanım ve yazılım yoluyla mobil makinelerin ağa bağlanmasını sağlayan, kullanıma hazır analiz uygulamalarına açık, ölçeklenebilir bir telematik çözümü sunuyor” diyerek sözlerini noktaladılar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ