Makine Haber

Bosch, otonom sürüş için sensör portföyünü tamamladığını açıkladı

Kamera ve radara ek olarak geliştirdiği uzun menzilli lidar sensörleriyle otonom sürüşe dair tüm kullanımları kapsayan bir portföye ulaştıklarını açıklayan Bosch yetkilileri, uzun menzilli lidar sensörünün otomotiv kullanımına uygun ilk çözüm olacağını ifade ettiler.

Bosch, otonom sürüş için sensör portföyünü tamamladığını açıkladı

Emniyetli bir otonom sürüş gerçeğe dönüşmeden önce, kamera ve radara ek olarak üçüncü bir sensör kullanımı gerekiyor. Bu nedenle Bosch, otomotiv kullanımına uygun ilk lidar (ışıklı algılama ve mesafe ölçümü) sistemi olan uzun menzilli lidar sensörlerini üretime hazır hale getiriyor. Söz konusu lazer tabanlı mesafe ölçüm teknolojisi, otonom sürüş yolunda SAE seviye 3’ten itibaren olmazsa olmaz bir sistem. Yeni Bosch sensörü, otobanlarda ve şehir içerisinde hem uzun, hem de yakın menzilleri kapsayacak. Şirket, ölçek ekonomisi kullanarak sofistike teknolojinin fiyatını azaltmayı ve kitle pazarı açısından uygun hale getirmeyi hedefliyor.
Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Bosch Yönetim Kurulu Üyesi Harald Kroeger, sensörlerdeki boşluğu tamamladıklarını ve otonom sürüşü uygun bir seçenek haline getirdiklerini ifade etti.

“Otonom sürüş işlevlerine ilişkin tüm kullanımları araştırıldı”
Otonom sürüşte maksimum emniyetin, yalnızca üç sensörün birbirine paralel olarak kullanıldığında sağlanabileceğinin Bosch tarafından gerçekleştirilen analizlerle teyit edildiğini aktaran şirket yetkilileri, “Bu analizlerde geliştiriciler, otoyol asistanından tam otonom şehir içi sürüşe kadar otonom sürüş işlevlerine ilişkin tüm kullanımları araştırdılar. Örneğin; bir kavşakta motosiklet yüksek hızla bir otonom araca yaklaşırken, motosikletin güvenilir bir şekilde algılanmasını sağlamak için kamera ve radara ek olarak lidara ihtiyaç duyulur. Bu durumda radar, motosikletin dar siluetini ve plastik rüzgârlıklarını tespit etmekte zorlanabilir. Ayrıca, üzerine yoğun bir ışık gelmesi durumunda kamera yanılabilir. Bu nedenle, üç teknolojinin birbirini mükemmel bir şekilde tamamlaması ve her sürüş durumunda güvenilir bilgi sağlanması için; radar, kamera ve lidara ihtiyaç var” diye konuştular.

“Lazer üçüncü bir göz olarak düşünülebilir”
Lazerin üçüncü bir göz olarak düşünülebileceğini kaydeden yetkililer, şöyle konuştular: “Lidar sistemlerinde sensör, lazer ışıkları yayar ve geriye yansıyan lazer ışığını yakalar. Bunun ardından sistem, ışığın ölçülen geri dönüş süresine dayanarak mesafeleri hesaplar. Lidar, uzun bir menzil ve geniş bir görüş açısıyla birlikte oldukça yüksek çözünürlük sağlar. Sonuç olarak; lazer tabanlı mesafe ölçüm aracı, yoldaki taşlar gibi metalik olmayan nesneleri de oldukça uzak mesafeden güvenilir bir şekilde algılayabilir. Bu da, fren yapma veya direksiyonu kırma gibi sürüş manevraları için yeterince süre anlamına geliyor.”

“Otonom sürüşü; emniyetli, rahat ve etkileyici hale getirmek istiyoruz”
Lidarın geliştirilmesi sırasında radar ve kamera teknolojisi alanlarındaki sensör uzmanlığı ve sistem teknik bilgisinden faydalanan Bosch’un, üç sensör teknolojisinin tamamını birbiriyle uyumlu olarak kullanılabileceğini anlatan yetkililer, “Otonom sürüşü; emniyetli, rahat ve etkileyici hale getirmek istiyoruz. Böylece, geleceğin mobilitesine belirleyici bir katkıda bulunacağız. Bosch’un uzun menzilli lidarı; otonom sürüşe ilişkin tüm emniyet gereksinimlerini karşılamanın yanı sıra, otomobil üreticilerinin teknolojiyi gelecekte çok çeşitli araç türlerine verimli bir şekilde entegre etmesini de sağlayacak” şeklinde konuştular.

“Otonom sürüşe zemin hazırlıyor”
Bosch’un, sürücü destek sistemlerine ve otonom sürüşe yönelik sensör teknolojisinde inovasyon lideri olduğunu söyleyen yetkililer, şirketin, uzun yıllardır milyonlarca ultrason, radar ve kamera sensörü geliştirdiğini ve ürettiğini açıkladılar. Bosch’un sürücü destek sistemleri satışlarının 2019’da yüzde 12 artarak yaklaşık 2 milyar Euro’ya ulaştığını bildiren yetkililer, şöyle devam ettiler: “Bu destek sistemleri, otonom sürüşe zemin hazırlıyor. Kısa bir süre önce Bosch mühendisleri, otomobillerde kullanılan kamera teknolojisini yapay zeka ile geliştirerek yeni bir seviyeye ulaştırdılar. Kamera teknolojisi nesneleri tespit ediyor; bunları araçlar, yayalar veya bisikletler gibi sınıflar halinde kategorilendiriyor ve hareketlerini ölçüyor. Tıkalı şehir içi trafikte kamera; kısmen belirsiz veya geçiş yapan araçları, yayaları ve bisikletlileri de hızlı ve güvenilir bir şekilde algılayarak sınıflandırabiliyor. Bu özellik, aracın duruma göre bir uyarıda bulunmasını veya acil durum freni manevrasını tetiklemesini sağlıyor.”

“Radar teknolojisini de sürekli olarak geliştiriyoruz”
Bosch mühendislerinin, radar teknolojisini de sürekli olarak geliştirdiklerini kaydeden yetkililer, “Bosch radar sensörlerinin en son nesli, kötü hava şartları ya da zayıf ışık koşullarında bile aracın çevresini daha iyi algılıyor. Daha yüksek algılama menzili, geniş diyafram açıklığı ve yüksek açısal ayrılabilirlik, bu gelişmiş performansın temelini oluşturuyor” diyerek sözlerini noktaladılar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ