Makine Haber

Bosch, kademeli olarak üretimi artırmaya hazırlanıyor

Yıllık basın toplantısında açıklamalarda bulunan Bosch Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkman Denner, koronavirüs pandemisi nedeniyle yaklaşık 100 Bosch lokasyonunda üretimin durdurulmasının ardından, sistematik bir şekilde kademeli olarak üretimi artırmaya hazırlandıklarını açıkladı.

Bosch, kademeli olarak üretimi artırmaya hazırlanıyor

Bosch, koronavirüs pandemisi nedeniyle bu ay dünya genelinde yaklaşık 100 lokasyonda üretimin durdurulmasının ardından, sistematik bir şekilde kademeli olarak üretimi artırmaya hazırlanıyor.
Şirketin yıllık basın toplantısında konuşan Bosch Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkman Denner, “Dünya ekonomisinin mümkün olan en kısa sürede toparlanmasına yardımcı olmak amacıyla, kademeli olarak gelmeye başlayan müşteri taleplerini karşılayacak güvenilir malzemeler sağlamak istiyoruz. Hedefimiz; özellikle otomotiv üretiminde olmak üzere, üretimin artmasını ve tedarik zincirlerinin güvenceye alınmasını senkronize etmek. 40’a yakın yerel fabrikamızın tekrar üretime başladığı ve tedarik zincirlerinin stabil durumda olduğu Çin’de bunu başardık. Aynısını diğer bölgelerimizde de yapmak için sıkı bir çalışma içerisindeyiz” dedi.
Üretimin artırılmasının başarıya ulaşması için, çalışanlarının koronavirüs enfeksiyonuna karşı yeterince korunmasını sağlamak amacıyla çok sayıda tedbir aldıklarını söyleyen Denner, müşteriler, tedarikçiler, yetkili kurumlar ve çalışan temsilcileriyle koordineli ortak bir yaklaşım sergilediklerini aktardı.

“Pandeminin kontrol altına alınmasına uzmanlığımızla katkıda bulunmak istiyoruz”
Yeni geliştirdikleri hızlı Covid-19 testi ve Vivalytic analiz cihazı gibi çalışmaları ile pandeminin kontrol altına alınmasına uzmanlıkları ile katkıda bulunmak istediklerini vurgulayan Denner, şunları aktardı: “Talep çok yüksek. Üretimi büyük ölçüde artırmak için elimizden gelen en iyi çabayı gösteriyoruz ve yıl sonu itibarıyla kapasiteyi orijinal planlarımızın beş katı artıracağız. 2020’de 1 milyondan fazla hızlı test üretmeyi ve bu sayıyı önümüzdeki yıl 3 milyona çıkarmayı istiyoruz. Mevcut laboratuvar testlerine ek olarak; Vivalytic analiz cihazı, test sonuçlarının iki buçuk saatten daha kısa sürede çıkması nedeniyle son derece önemli olan sağlık personelini korumak için öncelikle hastanelerde ve doktor muayenehanelerinde kullanılacak. Hızlı test, Avrupa’daki müşterilere ‘sadece araştırma amaçlı kullanım’ etiketiyle sunuluyor ve onayın ardından kullanılabilecek. Ürün için CE işaretinin mayıs sonu itibarıyla alınmasını bekliyoruz. Covid-19 vakalarını 45 dakikadan daha kısa sürede güvenilir bir şekilde tespit edebilen çok daha hızlı bir test ise son geliştirme aşamalarında. Bu alandaki tüm çalışmalarımıza ‘Yaşam için teknoloji’ değerler sistemimiz rehberlik ediyor.”

“Koruyucu yüz maskelerinin üretimine başladık”
Koruyucu yüz maskelerinin üretimine başladıklarını da kaydeden Dr. Volkman Denner, “Şu anda bile dokuz ülkede 13 Bosch fabrikası ilk adımı attı ve yerel gereksinimlere göre bu maskeleri üretiyorlar. Buna ek olarak, Stuttgart-Feuerbach lokasyonunda iki tam otomatik üretim hattı kuruyoruz. Bunları, Almanya’daki Erbach lokasyonu ve ayrıca Hindistan ve Meksika’daki diğer hatlar takip edecek. Özel bir amaç için hazırladığımız makinelerimizi tasarlamamız sadece birkaç hafta sürdü” dedi.
Diğer şirketlere makinelerin tasarımlarını ücretsiz olarak sunduklarını bildiren Denner, şöyle devam etti: “Bu, şirketin günde 500 binden fazla maske üretebileceği anlamına geliyor. Maskeler, dünya genelindeki tesislerde bulunan Bosch çalışanlarını koruma amacı taşıyor. Ayrıca, maskelerin üçüncü şahıslara da sunulması amaçlanıyor. Bu, ülkeye özel onayların alınmasına bağlı olacak. Buna ek olarak; Amerika ve Avrupa’daki tesislerimizdeki çalışanlarımız için Almanya’da ve ABD’de de her hafta 5 bin litre dezenfektan üretiyoruz. Çalışanlarımız bu konuda harika bir iş çıkartıyorlar.”

Asenkerschbaumer: “Gelecek iş yılında global ekonomide önemli zorluklar oluşacak”
Koronavirüs pandemisi nedeniyle gelecek iş yılında global ekonomide önemli zorluklar oluşacağını öngördüklerini aktaran CFO ve Bosch Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Stefan Asenkerschbaumer ise, “2020 yılında kendi performansımız üzerinde de önemli bir etkiye sahip olacak global gerilemeye kendimizi hazırlıyoruz. Bugüne kadar bilinen etkilere dayanarak, 2020’de otomotiv üretiminin en az yüzde 20 oranında düşmesini bekliyoruz. Bu senenin ilk çeyreğinde Bosch Grubu’nun satışları yüzde 7,3 düştü; yani yıllık bazda daha şimdiden önemli bir düşüş yaşandı. Sadece Mart 2020’de satışlar yüzde 17 azaldı. Hesap edilemeyen durumlar söz konusu olduğu için, şirket bütün yılı kapsayıcı bir öngörüde bulunamadı. En azından dengeli bir sonuç elde edebilmek için çok büyük bir çaba gösterilmesi gerekiyor. Yaşanan bu ciddi krizde, farklı iş sektörleri ile faaliyetlerimizi çok fazla çeşitlendirmiş olmamız bizim için bir avantaj” dedi.

“Kapsamlı tedbirlere odaklandık”
Şu anda maliyetlerin azaltılmasına ve likiditenin korunmasına yönelik kapsamlı tedbirlere odaklandıklarını belirten Asenkerschbaumer, “Bunların arasında; dünya genelinde uygulamaya sokulmuş olan çalışma saatlerinin azaltılması ve üretimdeki kesintiler, uzmanlar ve üst yönetim dâhil olmak üzere yöneticilerin maaşlarında indirimler ve yatırımlar için uzatılmış süreler yer alıyor. Bunlara ek olarak; rekabet gücümüzü iyileştirmek üzere 2020’nin başında kapsamlı bir program başlatmıştık. Orta vadede hedefimiz; geleceğimizi güvence altına alacak temel görevleri ihmal etmeden, operasyonlarımızın marjını yaklaşık yüzde 7’ye geri döndürmek. Tüm enerjimizi buna ve koronavirüs pandemisinin üstesinden gelmeye adıyoruz. Böylece, Bosch Grubu’nun önündeki büyük fırsatları değerlendirebilmesi için ihtiyaç duyduğumuz finansal temelleri oluşturacağız” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ