Makine Haber

Bosch, geleceğin araçları için yeni bir iş birimi kuruyor

Bosch’un geleceğin araçları için kuracağı Mobilite Bilişim Çözümleri iş birimi, geleceğin araç mimarileri için yazılım yoğunluklu sistemlere yönelik tek bir kaynak oluşturacak. Yeni birim, 20’nin üzerinde ülkede 40’tan fazla lokasyonda yaklaşık 17 bin çalışana sahip olacak.

Bosch, geleceğin araçları için yeni bir iş birimi kuruyor

Bugünün otomobilleri, yazılımlar ve elektronik ürünler sayesinde değişiyor. Yazılım yoğunluklu elektronik sistemler pazarının, 2030 yılına kadar her yıl yaklaşık yüzde 15 büyümesi bekleniyor. Söz konusu pazardaki pozisyonunu daha da güçlendirmeyi hedefleyen Bosch da, yeni bir bölüm olan Mobilite Bilişim Çözümleri iş birimini kuruyor.
2021’nin başından itibaren mevcut ve yeni müşterilerin, elektronik sistemleri ve gerekli yazılımları tek bir kaynaktan; yani yaklaşık 17 bin çalışanın görev yaptığı söz konusu bölümden alacağını aktaran yetkililer, “Şu anda bile bir araçta yaklaşık 100 milyon satırlık yazılım kodu bulunuyor. Sadece çok geniş bir elektronik ve yazılım uzmanlığı yelpazesine sahip olan bir şirket, mobilitenin geleceğini şekillendirebilecek konumda olacak” dediler.

“Otomotiv mühendisliğinin karmaşıklığında dikkate değer bir artış yaşanıyor”
Daha fazla sofistike elektronik ürüne ve daha fazla yazılıma geçiş giderek hız kazanırken, otomotiv mühendisliğinin karmaşıklığında dikkate değer bir artış yaşandığını ifade eden yetkililer, şöyle konuştular: “Bosch’un yeni iş biriminin hedefi; etki alanları arası (cross-domain) yazılım ve elektronik çözümleri aracılığıyla bu karmaşıklığı azaltmak olacak. Ayrıca birim, yeni araç işlevlerinin çok daha hızlı bir şekilde aktif edilmesini hedefliyor. Bunu başarabilmek için Bosch; sürücü destek sistemleri, otonom sürüş, araç içi bilgi-eğlence sistemleri, güç aktarma çözümleri ve araç gövde elektroniği alanlarından yazılım, elektrik ve elektronik mühendislerini yeni birimde görevlendirdi. Bir otomotiv elektroniği öncüsü olan Bosch, ayrıca uzunca bir süredir bir yazılım şirketi. Gelecekte de yeni iş birimimizin, araçların dijitalleştirilmesinde daha fazla ilerleme kaydedeceği öngörülüyor.”

“Otonom araçların yazılımları 300 ilâ 500 milyon satır kod içeriyor”
10 yıl önce bir otomobilde yaklaşık 10 milyon satır yazılım kodu bulunurken; otonom araçların yazılımlarının 300 ilâ 500 milyon satır kod içereceğini kaydeden yetkililer, “Bunu bir bağlamda ifade etmek gerekirse; bir milyon satır yazılım kodu yaklaşık 18 bin basılı sayfaya denk geliyor. Yazılımlar, gelecekte bir aracın özelliklerinin ve sağlayacağı hissin belirlenmesinde önemli bir rol oynayacak. Otomobillerin çok daha akıllı olmasına yardımcı olacak ve sürücülere somut bir fayda sağlayacak” ifadelerini kullandılar.
Teknoloji ve hizmet tedarikçisi Bosch’un, araç yazılımlarının öneminin farkına çabuk vardığını ve yaklaşık 40 yıldır şirket içerisinde yazılım geliştirdiğini anlatan yetkililer, konuşmalarını şu şekilde sürdürdüler: “Şirket, söz konusu alana her yıl 3 milyar Euro yatırım yapıyor. Ayrı birimlerdeki geleneksel yazılım mühendisliği giderek sınırlarına yaklaşıyor. Bu nedenle Bosch, yeni Mobilite Bilişim Çözümleri biriminde otomotiv yazılım mühendisliği kaynaklarını bir araya getiriyor. Yazılımların tek bir kaynaktan sağlanması, Bosch’un otomobillerin daha dijital hale getirilmesine ilişkin büyük zorluğa olan yanıtı. Gelecekte hem araç bilgisayarlarının ve kontrol ünitelerinin dayanacağı yazılımları, hem de park destek ve şeritte kalma destek sistemlerinden müzik yayınına kadar araç işlevlerine yönelik yazılımları bu yeni birim geliştirecek. Sonuç; kullanıcılara yazılım güncellemeleriyle sunulan yeni işlevlerin çok daha hızlı bir şekilde kullanıma girmesi olacak. Bu, otomobil üreticilerinin kendi müşterilerine entegre bir sürüş deneyimi sunmasını sağlayacak.”

“Sistemlerin mümkün olabildiğince güvenilir olması sağlanacak”
Bosch’un ek olarak, araçların E/E (elektrik/elektronik) mimarisinin geleceğe uygun hale getirilmesini sağlamak için büyük bir çaba sarf ettiğini kaydeden yetkililer, “Bu nedenle şirket, yeni iş birimini aynı zamanda araç bilgisayarları, kontrol üniteleri ve sensörlerin geliştirilmesinden sorumlu kılıyor. Bunların sorunsuz etkileşimi gelecekte oldukça önemli olacak. Mobilite Bilişim Çözümleri’nin ana görevi; elektronik sistemlerin karmaşıklığının kontrol edilebilir hale getirilmesi olacak. Ayrıca, sistemlerin mümkün olabildiğince güvenilir olması sağlanacak. Bu konuda Bosch, modern araçların dijitalleştirilmesine yönelik teknik dayanak olarak, özellikle güçlü araç bilgisayarlarına odaklanıyor. Aracın her bir parçasına daha da fazla işlevin eklenmesiyle birlikte bu bilgisayarlar, ayrı kontrol ünitesi görevlerini birleştiriyor. Bugünün premium araçlarında 100’ün üzerinde kontrol ünitesi var. Bu sayı kompakt araçlarda bile 30 ilâ 300 arasında. Böylesine güçlü bilgisayarlar, bu rakamların önemli ölçüde azaltılmasını sağlayacak. Kokpit ve bağlanabilirlik işlevleri, sürücü destek sistemleri, otonom sürüş ve güç aktarım mekanizması için olmak üzere, araç bilgisayarları artık ilk kez bir alanlar arası birim tarafından geliştiriliyor. Sonuç; aracın her noktasında tutarlı bir IT mimarisi olacak. Böylece, tüm elektrikli ve elektronik aksamlar mükemmel bir şekilde uyumlu olacak” diye konuştular.

“Araç elektroniği ve yazılımları tek bir kaynaktan sunulabilecek”
Mobilite Bilişim Çözümleri iş birimi ile Bosch’un, müşterilerine araç elektroniğini ve yazılımları tek bir kaynaktan sunabileceğini dile getiren yetkililer, şunları aktardılar: “Araç içerisinde daha fazla dijitalleşmeye yönelik dinamik değişim, yeni birimimizin yapısını önemli ölçüde belirleyecek. Yeni oluşumumuz hem pazar, hem de müşterilerimiz açısından yeni gereksinimleri daha iyi karşılamamıza imkân sağlayacak. Bu nedenle, 2021 yılının başından itibaren tüm Araç Multimedya Sistemleri Bölümü ve yazılım yoğunluklu, etki alanları arası (cross-domain) elektronik sistemler geliştiren Güç Aktarma Çözümleri, Şasi Sistemleri Kontrolü ve Otomotiv Elektroniği Bölümü’nün ilgili birimleri, yeni Mobilite Bilişim Çözümleri Bölümü’nde bir araya gelecek. Bu, yeni birimin 20’nin üzerinde ülkede 40’tan fazla lokasyonda yaklaşık 17 bin çalışana sahip olacağı anlamına geliyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ