Makine Haber

Bosch, elektrikli araçlar kazaya karıştığında elektrik kaçağını önlüyor

Bosch’un yarı iletkenleri, bir kaza sırasında elektrik çarpması riskini önlemeye yardımcı oluyor. Bir saniyeden çok daha kısa bir sürede aracın güç devrelerini kapatan yongalar; kurtarma ekiplerinin anında çalışmaya başlamasına imkân veriyor, ilk müdahale ekiplerinin ve araçta bulunan kişilerin güvende olmasını sağlıyor.

Bosch, elektrikli araçlar kazaya karıştığında elektrik kaçağını önlüyor

Yollarda elektrikli otomobillerin sayısı arttıkça, bir çarpışma durumunda ne yapılması gerektiği konusunda sürücüler kararsız kalıyor. Kurtarma ekipleri için de, elektrikli motorların getirdiği yeni zorluklar söz konusu oluyor.
Diğer araçlarda olduğu gibi, elektrikli araçların da kaza gibi olaylara karşı güvenlik özellikleriyle donatıldığını vurgulayan yetkililer, “Örneğin; Bosch’un yarı iletkenleri, bir kaza sırasında elektrik çarpması riskini önlemeye yardımcı oluyor. Özel olarak tasarlanan yongalar, bir saniyeden çok daha kısa bir sürede aracın güç devrelerini kapatıyor. Bu, kurtarma ekiplerinin anında çalışmaya başlamasına imkân veriyor, ilk müdahale ekiplerinin ve araçta bulunan kişilerin güvende olmasını sağlıyor” dediler.
Yetkililer, Bosch’un, bir çarpışma durumunda batarya bağlantısının güvenli bir şekilde kesilmesini sağlamak üzere araç üreticilerinin özel sistemleriyle birlikte çalışan yarı iletken yongalar sunduğunu aktardılar.

Knorr: “Bu sistemler son derece önemli”
Almanya İtfaiyeciler Derneği (DFV) Başkan Yardımcısı Karl-Heinz Knorr ise, konu hakkında şunları söyledi: “Karayollarında kazaya karışabilecek elektrikli araç sayısındaki artış dikkate alındığında, kazazedelere mümkün olduğunca hızlı ve güvenli bir şekilde yardım etme ve onları kurtarma görevimizi yerine getirebilmek için bu sistemler son derece önemli.”

Hiç kimse, akım taşıyan bileşenlerle temas etmiyor”
Birçok insanın, bataryadaki akımın bir hibrit veya tamamen elektrikli otomobilin metal gövdesine sızabileceği düşüncesiyle bir kaza neticesinde hasar gören kablolardan endişe ettiğini belirten yetkililer, “Neticede bu bataryalar, 400 ilâ 800 voltluk bir gerilim sağlamak üzere tasarlanıyor. Bosch’un yarı iletken yongaları, yüksek voltajlı bataryanın bağlantısının otomatik olarak kesilmesini sağlıyor. Böylece, kaza yerinde bulunan hiç kimse, akım taşıyan bileşenlerle temas etmiyor” dediler.

“Gücün dolaşımı hızlı ve etkin bir şekilde kapatılıyor”
Yarı iletken cihazların, bir piroteknik emniyet şalteri sisteminin veya diğer adıyla fişekleme sigortasının bir parçası olduğunu dile getiren yetkililer, şunları aktardılar: “Bu sistemler, küçük patlayıcı yükler aracılığıyla yüksek gerilimli bataryanın tüm kablo bağlantı bölümlerini patlatır. Böylece, gücün dolaşımı hızlı ve etkin bir şekilde kapatılır. Bosch yarı iletkenleri, bu sistemlerde önemli bir rol oynar. Örneğin; hava yastığı sensörleri bir çarpışma algıladığında, 10 milimetreden büyük olmayan ve sadece birkaç gram ağırlığındaki küçük cihazlar, fişekleme sigortasını tetikler. Bu tetikleme neticesinde, batarya ünitesi ve güç elektroniği arasındaki yüksek voltajlı kabloyu ayıran küçük patlamalar başlar. Akımın bu şekilde kesilmesiyle, elektrik çarpması veya yangın riski ortadan kaldırılır.”

“Özel olarak tasarlandı”
Fişekleme sigortası sisteminde kullanılan CG912 entegre hava yastığı sisteminin, uygulamaya özel entegre devre veya bir diğer adıyla ‘ASIC’ olduğunu kaydeden yetkililer, “Bu durumda özel uygulama otomotiv emniyetidir. Artık bir tırnaktan daha küçük olan, ama buna rağmen milyonlarca transistör içeren ASIC’lerimiz, bir saniyeden daha kısa bir sürede emniyet işlevlerini güvenilir bir şekilde etkinleştirmek için özel olarak tasarlanmıştır” şeklinde konuştular.

“Milyonlarca kez güvenilir bir şekilde çalıştı”
Bosch tarafından hava yastıklarının serbest bırakılmasını tetiklemek için geliştirilen CG912’nin, milyonlarca kez güvenilir bir şekilde çalıştığını bildiren yetkililer, şöyle devam ettiler: “Modern araçlar, sadece hava yastıkları ve emniyet kemeri germe tertibatı gibi emniyet özellikleri için değil; aynı zamanda hız sabitleme sistemi, mesafe sensörleri, uzun far destek sistemi, şeritte kalma desteği, yağmur sensörleri ve sürücü yorgunluk algılama sistemi gibi emniyet özelliklerini kontrol etmek amacıyla düzinelerce entegre devreye sahip bulunuyor. Günümüzde, yonga kullanımını gerektirmeyen bir otomotiv mühendisliği alanı neredeyse bulunmamaktadır.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ