Makine Haber

Bosch, akıllı çözümleri ile yolda, evde ve işte hayatı kolaylaştırıyor

Ağa bağlı otonom mobiliteden akıllı evlere kadar, üretimdeki hassas yapay zeka robotlar ve güçlü bilgisayarlar Bosch ConnectedWorld 2020’de tanıtılacak. Bosch, nesnelerin internetinin daha bugünden neleri mümkün kıldığını ve gelecekte yolda, evde ve işte hangi çözümlerin günlük yaşamı kolaylaştıracağını sergileyecek.

Bosch, akıllı çözümleri ile yolda, evde ve işte hayatı kolaylaştırıyor

Bosch, 19-20 Şubat’ta Berlin’de düzenlenecek IoT konferansı Bosch ConnectedWorld 2020’de; nesnelerin internetinin daha bugünden neleri mümkün kıldığını ve gelecekte yolda, evde ve işte hangi çözümlerin günlük yaşamı kolaylaştıracağını sergileyecek.

“Araçlarda bilgisayar gücünü 1.000 kat artıracak”
Artan elektrifikasyon, otomasyon ve bağlanabilirliğin, araçların elektronik mimarisine yönelik talepleri artırdığını ifade eden şirket yetkilileri, “Geleceğin araçları için önemli olan noktalardan bir tanesi, yeni yüksek performanslı araç kontrol üniteleridir. Bosch araç bilgisayarları, 2020’nin başından itibaren araçlarda bilgisayar gücünü 1.000 kat artıracak. Şirket daha şimdiden; otonom sürüş, güç aktarım mekanizması ve bilgilendirici eğlence sistemleri ile sürücü destek sistemlerinin birleştirilmesi için bu türden bilgisayarlar üretiyor” dediler.

“Elektrikli otomobillerde bataryaların ömrünü uzatıyor”
Bosch’un Battery in the Cloud servisinin, elektrikli otomobillerde bataryaların ömrünü uzattığını aktaran yetkililer, şöyle konuştular: “Akıllı yazılım işlevleri, araçtan ve çevresinden alınan gerçek zamanlı verilere dayanarak bataryanın durumunu analiz ediyor. Yüksek hızda şarj etme gibi batarya üzerinde oluşan stres faktörlerini algılıyor. Toplanan verilere dayanarak yazılım, bataryanın daha az aşınması ve yıpranması anlamına gelerek, optimize edilmiş yeniden şarj etme süreçleri gibi hücre yaşlanmasına karşı tedbirleri hesaplıyor. Bosch’un entegre yeniden şarj etme ve navigasyon çözümü Convenience Charging; kesin mesafe tahmini, yeniden şarj etme duraklarını da içeren güzergah planlama ve kolay yeniden şarj etme ile ödeme imkânı sunuyor.”

“Uzun mesafe ve kısa yakıt dolum süresi”
Uzak mesafeler için e-mobilite-yakıt hücresi sisteminin; uzun mesafe, kısa yakıt dolum süresi ve yenilenebilir enerji kullanılarak üretilen hidrojen ile emisyonsuz araç operasyonu sağladığını anlatan yetkililer, “Bosch, İsveçli Powercell şirketi ile birlikte geliştirdiği bir yakıt hücresi yığınını ticarileştirmeyi planlıyor. Hidrojeni ve oksijeni elektrik enerjisine dönüştüren yığına ek olarak Bosch, tüm temel yakıt hücresi sistemi bileşenlerini üretime hazır aşamaya gelecek şekilde geliştiriyor” diye konuştular.

“Bosch, bir yardım meleği sunuyor”
Help Connect hakkında da açıklamalarda bulunan şirket yetkilileri, şunları söylediler: “Evde olmasına, bisiklete binmesine, spor yapmasına, bir otomobilde veya motosiklette olmasına bakılmaksızın, kaza geçiren bir kişi hızlı bir şekilde yardıma ihtiyaç duyar. Bu ve diğer acil durumlar için Bosch, ‘Help Connect’ adı altında bir yardım meleği sunuyor. Bir akıllı telefon uygulaması olarak mevcut olan bu bağlanabilirlik çözümü, hayat kurtaran bilgileri Bosch servis merkezleri aracılığıyla acil servislere iletiyor. Çözüm, akıllı telefon sensörleri veya aracın destek sistemleri aracılığıyla kazaların otomatik olarak algılanmasını gerekli kılıyor. Bu amaç doğrultusunda Bosch, MSC motosiklet denge kontrol sisteminde yer alan hızlanma sensörlerine bir akıllı çarpışma algoritması ekledi. Sensörler bir kazayı algıladığında, uygulamaya çarpışmayı bildiriyor ve böylece, uygulama da hızlı bir şekilde kurtarma sürecini devreye alıyor. Kayıt yapıldığında, hayat kurtaran çözüm otomatik olarak ağa bağlı cihazlarda veya bir butona basılarak istenildiği zaman, istenildiği yerde etkinleştirilebiliyor.”

“Bosch fabrikaları yüzde 25’e varan verimlilik kazancı elde etti”
Sanayi 4.0’a yönelik Nexeed Endüstriyel Uygulama Sistemi’nin, tüm üretim ve lojistik süreç verilerini standart bir formatta sunduğunu ve optimizasyonun potansiyelini gösterdiğini kaydeden yetkililer, “Bu sistem, daha şimdiden Bosch fabrikalarının yüzde 25’e varan verimlilik kazancı elde etmesine yardımcı oldu. Nexeed Track ve Trace de lojistiği optimize edebiliyor: Sensörlere ve ağ geçitlerine düzenli olarak lokasyon ve durum ile ilgili bilgileri buluta gönderme talimatı verilerek, yükleri ve yük taşıyıcı araçları takip ediyor ve izliyor. Bu, lojistik uzmanlarının ve planlamacılarının; paletlerinin veya üretim materyallerinin ne zaman nerede olduğunu ve varış yerine zamanında ulaşıp ulaşmayacağını bilmesi anlamına geliyor” ifadelerini kullandılar.

“Görsel nesne tanıma, doğru yedek parçaya hızlı bir şekilde erişilmesini sağlıyor”
Bir makine arızalandığında, üretimde tüm operasyonun durabildiğini söyleyen yetkililer, doğru yedek parçaya hızlı bir şekilde erişilmesinin hem zamandan, hem de paradan tasarruf sağladığını vurguladılar. Yetkililer, sözlerini şu şekilde sürdürdüler: “Görsel nesne tanıma bu konuda yardımcı olabilir. Kullanıcı, akıllı telefonu ile arızalı parçanın bir fotoğrafını çeker ve uygulama, doğru yedek parçanın hızlı bir şekilde tespit edilmesine yardımcı olur. Bu sürecin temelinde, çok sayıda resim verisiyle eğitilen bir nöral ağ bulunuyor. Bosch, sürecin tüm adımlarını kapsayacak şekilde bu sistemi geliştirdi: Yedek parçanın bir görüntüsünün kaydedilmesi, ağın görüntü verileriyle eğitilmesine yönelik algoritma, uygulama ve süreç içerisinde yer alan diğer her şey.”

“Akıllı endüstriyel robotlar üretimde önemli bir rol oynayacaklar”
AMIRA araştırma projesi olan hassas robotlar ile ilgili değerlendirmelerde bulunan yetkililer, “Akıllı endüstriyel robotlar, geleceğin fabrikalarında üretimde önemli bir rol oynayacaklar. AMIRA araştırma projesi, robotlara yüksek beceri ve hassasiyet gerektiren zorlu görevlerin nasıl yapılacağını öğretmek için makine öğrenimi ve yapay zeka yöntemlerini kullanıyor” şeklinde konuştular.

“Ceres Power’a 90 milyon Euro yatırım yaptı”
Bosch için katı oksit yakıt hücresinin (SOFC), tedarikin güvenli bir şekilde yapılmasında ve enerji sisteminin esnekliğinde önemli bir rol oynadığını dile getiren yetkililer, “Teknoloji için amaçlanan kullanımlardan bir tanesi; şehirlerde, fabrikalarda, veri merkezlerinde ve elektrikli araç şarj noktalarında küçük, dağıtılmış güç istasyonlarıdır. Bosch, kısa bir süre önce hissesini yaklaşık yüzde 18’e çıkartarak, yakıt hücresi uzmanı Ceres Power’a 90 milyon Euro yatırım yaptı” dediler.

“Verimli bina yönetimini destekliyor”
Düşünen bina-ağa bağlı bina servisleri hakkında da açıklamalarda bulunan yetkililer, şöyle konuştular: “Bir ofis binası, sahip olduğu alanın mümkün olan en iyi kullanımını nasıl sağlayabilir? Binanın belirli bir kısmında iklimlendirme ne zaman çalıştırılmalıdır? Takılı tüm aydınlatma teçhizatları çalışıyor mu? Bosch’un sensör ve bulut tabanlı ağa bağlı bina servisleri, bu ve benzer sorulara yanıt veriyor. Bir binadan elde edilen doluluk veya hava kalitesi gibi verilere dayanarak bu servisler, verimli bir bina yönetimini destekliyor. Kullanıcılar, verimliliği artırarak ve enerji tüketimini azaltarak, oda sıcaklığını ve aydınlatmasını talebe göre ayarlayabiliyor. Ayrıca, asansörlerin durumuna ilişkin gerçek zamanlı veriler; bakım ve tamirleri planlamayı ve hatta önceden kestirmeyi kolaylaştırıyor ve böylece plansız çalışmama sürelerinin önüne geçiliyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ