Makine Haber

Borusan Holding, Fırsat Eşitliği Modeli sertifikasını almaya hak kazandı

Borusan Holding; işe alım, eğitim, kariyer planlama ve iletişim gibi alanlarda toplumsal cinsiyet eşitliğini gözeten uygulamaları ile KAGİDER’in iş yaşamında cinsiyet ayrımcılığına son vermek için uyguladığı Fırsat Eşitliği Modeli sertifikasını almaya hak kazandı.

Borusan Holding, Fırsat Eşitliği Modeli sertifikasını almaya hak kazandı

KAGİDER (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği); iş yaşamında cinsiyet ayrımcılığına son vermek için Dünya Bankası’nın teknik desteği, PriceWaterhouseCoopers ve EY iş birliği ile Fırsat Eşitliği Modeli (FEM) sertifika programını uyguluyor. Borusan da, FEM sertifikasına hak kazanan şirketler arasına girdi. Yıllardır toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleyen çalışmalarıyla iş dünyasının öncüleri arasında yer alan Borusan Holding; işe alım, eğitim, kariyer planlama ve iletişim gibi alanlarda cinsiyet eşitliğini gözeten uygulamalarıyla da dikkat çekiyor.

Erdem: “Borusan’ı tebrik ediyorum”
FEM sertifikasına lâyık bulunması nedeniyle Borusan’ı tebrik eden KAGİDER Başkanı Emine Erdem, “Borusan Grubu’nun fırsat eşitliğinin sağlanmasına verdiği önem çok önemli. Yıllardır bu alanda yaptıkları çalışmaları biz de yakından takip ediyoruz. Bu sertifikaya hak kazanan kurumlar; yapıları, eylemleri ve istihdam olguları ile toplumsal cinsiyet eşitliğine ve istihdamda kadının güçlenmesine duyarlı kurumlar. FEM sertifikasıyla da, bunu ulusal ve uluslararası kamuoyu nezdinde de tescil ettiriyorlar” diye konuştu.

Ateş: “FEM sertifikasını aldığımız için mutluyuz”
FEM sertifikasını aldıkları için mutlu olduklarını vurgulayan Borusan Holding İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Grup Başkanı Nursel Ölmez Ateş ise, şunları söyledi: “2015 yılından bu yana, ‘Borusan Eşittir’ platformumuz çatısı altında toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Borusanlı kadınların profesyonel gelişimlerini erkeklerle eşit koşullarda sürdürdükleri ve eşit fırsatlara sahip oldukları bir iş ortamı yaratmak bizim için oldukça önemli. Bu yaklaşımı hayata geçirirken, tüm grup şirketlerimizde toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleyen bir kurumsal kültürün kökleşmesi ve sürekli güçlenmesi için çalışıyoruz. Ayrıca, insan kaynakları politikalarıyla eşitlikçi iş ortamını geliştirme ve pekiştirme yolunda da adımlar atıyoruz.”

“İş dünyasında önemli ve öncü bir adım attık”
Bu yıl uygulamaya koydukları ‘Cinsiyet Gözlüğü’ programı kapsamında kadın çalışanların ve yöneticilerin sayısını artırmak için somut hedefler koyduklarını kaydeden Ateş, “Başta CEO’muz Erkan Kafadar olmak üzere bütün genel müdürlerimiz bu politikaları uygulayacaklarını taahhüt ettiler. Bu bakımdan iş dünyasında önemli ve öncü bir adım attık. Son derece titiz bir değerlendirme sürecinden geçtikten sonra hak kazandığımız FEM sertifikası, fırsat eşitliğini güçlendiren kurumsal çalışmalarımız için önemli bir destek oluşturuyor. İş dünyasındaki dönüşümü destekleyen bu programı hayata geçiren KAGİDER’e teşekkür ediyorum. Bu alandaki çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ