Makine Haber

Borçelik Teknik Akademi’den dünyanın ilk sanal vinç eğitimi

Dünyada ilk kez sanal gerçeklik kullanarak vinç simülatörü geliştiren Borçelik Teknik Akademi; çelik dâhil olmak üzere pek çok sektörde hayati bir öneme sahip vinçlerin en güvenli şekilde kullanılmasına destek olmayı ve Türkiye’de çok önemli bir ihtiyaca cevap vermeyi hedefliyor.

Borçelik Teknik Akademi’den dünyanın ilk sanal vinç eğitimi

Borçelik’in, nitelikli iş gücünü artırmaya yönelik hayata geçirdiği Borçelik Teknik Akademi (BTA), dünyada ilk kez sanal gerçeklik kullanarak vinç simülatörü geliştirdi. BTA, vinç simülatörü eğitimi ile çelik dâhil olmak üzere pek çok sektörde hayati öneme sahip vinçlerin en güvenli şekilde kullanılmasına destek olmayı ve henüz vinç operatörü okulunun bulunmadığı Türkiye’de çok önemli ve kritik bir ihtiyaca cevap vermeyi hedefliyor.
Operatörlerin vinç kullanım yetkinliğini artırmanın yanı sıra iş yapma hızına ve üretkenliğe odaklanan eğitimlerin ilk aşaması, güvenli hareketlerin anlatıldığı e-öğrenme ile başlıyor. Söz konusu sürecin ardından seviyeleri test ile belirlenen adaylar, sanal gerçeklik teknolojisini kullanan simülatör ile gerçeğe çok yakın bir fabrika ortamı ve gerçekçi bir vinç ekipmanıyla eğitim almaya başlıyorlar. Sanal gerçeklik teknolojisi ile adayların iş sağlığı ve güvenliği içerisinde yetkinliklerini artıran eğitimler, katılımcıların sınav performansı, süre ve hatasızlık bazında kıyaslamalarını da gerçekleştiriyor.

Ayhan: “Yetkin çalışanların yetiştirilmesine büyük bir katkı sağlayacak”


Vinç operatörlüğünün iş sürekliliğinin, iş sağlığı ve güvenlik gibi farklı kriterlerin gözetilerek gerçekleştirilmesi gereken bir uzmanlık olduğunu belirten Borçelik Ar-Ge, Bilgi Teknolojileri, Dijital Dönüşüm, Yönetim Sistemleri’nden sorumlu İcra Kurulu Üyesi Mustafa Ayhan, BTA’nın sunduğu yenilikçi yaklaşımın, söz konusu alanda yetkin çalışanların yetiştirilmesine büyük katkı sağlayacağını söyledi. Ayhan, sözlerine şu şekilde devam etti: “Vinç operatörü olmak isteyen adayların işe alım süreçleri oldukça uzun bir dönemi kapsıyor. Yeni bir vinç operatörünün vinçleri tek başına kullanması için iş başında eğitim alması 6 ilâ 8 ay arasında sürüyor. Bu süreç aynı zamanda iş güvenliği açısından riskler taşıyor. Sunmaya başladığımız vinç simülatörü eğitimi, vinç kaynaklı sorunların ortadan kalkmasını amaçlarken, eğitim sürecini çok daha güvenli hale getiriyor. Adaylar, eğitim sürecinde sanal olarak kurguladığımız ve geleneksel eğitim yöntemlerinde ele alınmayan 100’den fazla senaryo ile karşı karşıya gelerek benzersiz bir öğrenim süreci geçiriyorlar.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ