Makine Haber

Bizel: “TSN teknolojisi, yakın gelecekte endüstriyel haberleşmenin bir ön koşulu olacak”

Zaman Duyarlı Ağ teknolojisi TSN’nin endüstriyel haberleşmeye bütünsel bir yaklaşım sunduğunu ifade eden CLPA Türkiye Müdürü Tolga Bizel, söz konusu teknolojinin yakın gelecekte endüstriyel haberleşmenin bir ön koşulu olacağının altını çizdi.

Bizel: “TSN teknolojisi, yakın gelecekte endüstriyel haberleşmenin bir ön koşulu olacak”

Akıllı fabrika konseptinin verimlilik ve üretkenlikte sürekli artışın sağlanması için geliştirildiğini ifade eden CLPA (CC-Link Partner Association) Türkiye Müdürü Tolga Bizel, Zaman Duyarlı Ağ (TSN-Time Sensitive Network) teknolojisinin geleceğin akıllı üretimine doğru büyük bir aşamayı temsil ettiğini söyledi. Bir işletmenin hem içinde, hem de dışında kesintisiz bir veri akışı sayesinde, üretim süreçlerinin gerçek zamanlı izlenerek yönetilmesinin mümkün olduğunu söyleyen Bizel, TSN teknolojisinin aynı zamanda endüstriyel haberleşmeye bütünsel bir yaklaşım sunduğunu vurguladı.

“Küresel endüstrinin dijital dönüşümünü hızlandıracak”
Küresel endüstrinin dijital dönüşümünü hızlandıracak olan TSN teknolojisinin kilit noktalarının yanı sıra, uygulama sırasında dikkat edilmesi gerekenler hakkında da açıklamalarda bulunan Bizel, “Günümüzde endüstriyel alanda dijital dönüşümün önemli bir parçası olan bağlantı teknolojisinin oynadığı rol, giderek daha da ön plana çıkmaya devam edecek. Uzun yıllardan beri imalat sektöründe başarıyla kullanılan standart endüstriyel ethernetin, zaman içinde gelişim göstererek endüstriyel haberleşmede ortaya çıkan yeni ihtiyaçları karşıladığını gördük. Ancak, artık standart endüstriyel ethernetin bazı özelliklerinin eskimiş olması nedeni ile işletmelerin Sanayi 4.0’a geçiş sürecini sekteye uğrattığını söylemek mümkün. Akıllı üretim, endüstriyel nesnelerin interneti (IIoT) ve big data ihtiyaçlarına yönelik yeni bir teknoloji ancak bu sorunun üstesinden başarıyla gelebilir. IEEE 802.1 standardına uygun TSN teknolojisi de, bu noktada geleceğin endüstriyel ethernetine geçiş yolu sunuyor” diye konuştu.

“Araştırma ve planlama süreci bir an önce başlatılmalı”
Zaman Duyarlı Ağ teknolojisi TSN’nin yakın gelecekte endüstriyel haberleşmenin bir ön koşulu olacağının altını çizen Bizel, şunları söyledi: “IT ve mühendislik tasarımından üretim ve lojistiğe kadar farklı disiplinlerden geliştirme ekipleri, bu teknolojinin endüstriyel iletişim ağlarında uygulanmasına ilişkin araştırma ve planlama sürecini bir an önce başlatmalılar. TSN’nin incelenmesi, mevcut fabrika sistemlerinin değerlendirilmesi ve gelecekteki ihtiyaçlara göre geçiş yolunun belirlenmesi için de fırsat sunuyor. Paralel olarak ortaya çıkan bir trend ise, Sanayi 4.0’ın ürettiği veri patlamasını karşılayacak bant genişliklerine duyulan ihtiyacın artması olarak karşımıza çıkıyor. “

“İki kilit nokta gündeme geliyor”
Gigabit ethernet trendiyle yakından ilişkili olan TSN için her türlü değerlendirmenin, TSN ve gigabit ethernet ile birlikte ele alınması gerektiğini vurgulayan Bizel, “Tüm bu hususların doğal bir sonucu olarak iki kilit nokta gündeme geliyor. İlk olarak; endüstrilerin, mevcut endüstriyel ethernet sistemlerinin TSN’ye taşımasında yardımcı olacak mevcut açık ağ teknolojilerini belirlemeleri gerekiyor. İkinci olarak da, bu çözümlerin gigabit bant genişliği sunma kabiliyetlerini değerlendirmeleri gerekiyor. Yakın zamanda duyurusu yapılan CC-Link IE TSN, tam da bu iki ihtiyacı karşılayan endüstriyel ethernet çözümü olarak dikkat çekiyor. TSN uyumluluğu ile gigabit bant genişliğini bir araya getiren ilk açık endüstriyel ethernet teknolojisi olarak farklılaşıyor. Bu teknolojileri tercih eden işletmeler; mevcut ve yeni bağlantı ihtiyaçlarını karşılayan, esneklik ve ölçeklenebilirliğin yanı sıra, gelecekte geriye dönük uyumluluk sağlayan çözümlerden kazanç sağlayabiliyor” dedi.

“Bir tesis genellikle pek çok farklı türde ağa sahiptir”
Esnek ve şeffaf bir siber-fiziksel işletme sisteminin; ilgili sistemin yönetim kademesinin tüm proses faaliyetlerini izleme, kontrol etme ve dağıtık otonom kararlar verebilme yeteneğine sahip olması gerektiğini ifade eden Bizel, bunu sağlamanın en etkili yolunun da, bilgi teknolojileri (IT) ve operasyonel teknolojilerin tek bir endüstriyel ağ altında birleştirilmesinden geçtiğini anlattı. Bizel, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Kurulumların zamana yayılması ve farklı ihtiyaçlara hitap etmesi nedeniyle bir tesis genellikle pek çok farklı türde ağa sahiptir. TSN ise, farklı endüstriyel ethernet protokollerini tek bir ağ alt yapısında birleştirme imkânı sunarak, bu soruna çözüm getirebiliyor. Bu yetenekler de, TSN’yi tanımlayan IEEE 802.1 standartlarıyla sağlanıyor. Bu standartlar arasında 802.1AS ve Qbv kilit bir role sahip. TSN sadece üretkenlik faydası sağlamakla kalmıyor; aynı zamanda ağ alt yapısı için gerekli sahip olma maliyetini de düşürüyor. Kritik ve kritik olmayan data paylaşımı arasındaki fiziksel bariyerlerin ortadan kalkması ağ planlamasını kolaylaştırırken; kablo ve ağ yönetimine ilişkin sermaye giderleri (CAPEX) ve işletme giderlerini (OPEX) de azaltıyor. Sonuç olarak; geleceğin endüstriyel haberleşmesine bir geçiş yolu arayışındaki kullanıcıların, yüksek performans ve fonksiyonellik için bu ihtiyaçları ve TSN arasındaki ideal kombinasyonu keşfetmeleri gerekiyor. Buna ilaveten; cihaz üreticilerinin günümüzde tercih ettiği açık bir IEEE teknik standartlar seti olarak TSN, IEEE 802.1 standartlarına uygun teknolojiler arasında geleceğin iletişimini ve açıklığını sağlıyor.”

“Küresel imalat endüstrisinde dönüşüm artık kaçınılmaz”
TSN teknolojisinin sunduğu fırsatların ve faydaların, işletmelerin imalat süreçlerinin iyileştirilmesine ve rekabet gücünün artırılmasına ciddi bir oranda katkıda bulunduğunu söyleyen Tolga Bizel, “Küresel imalat endüstrisinde dönüşüm artık kaçınılmaz. Aralarında Mitsubishi Electric’in de bulunduğu fabrika otomasyonu alanının ana oyuncuları, hâlihazırda TSN’yi destekleyen ürünleri piyasaya sürüyorlar. Bundan dolayı, konsept gelecek için teorik bir öngörüden ziyade; endüstriyel networklerin evriminde sağlam bir adım olarak karşımıza çıkıyor. TSN’nin sunduğu rakipsiz bağlantı düzeyi; bir üretim tesisindeki farklı otomasyon adalarını dalgalı girdiler ve programlı olaylar dâhil pek çok değişkene duyarlı, bağımsız, kendisini koordine eden tek bir canlı sistemde birleştirmeye yardımcı oluyor. TSN’nin destekleyebileceği siber-fiziksel sistemler otomasyonla sınırlı olmayıp; varlık yönetimi ve öngörücü bakımı kapsayacak şekilde de genişletebiliyor. Örneğin; OPC UA ile birleştirildiğinde TSN, fiziksel ve sanal makinelerin performansına ilişkin yüksek kalitede gerçek bilgilerin aktarılması için verimli ve güvenilir bir ağ görevi görüyor. Sonuçta, son derece doğru ve duyarlı bir gerçek zamanlı dijital ikiz oluşturma olanağı sağlıyor” diyerek sözlerini tamamladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ