Makine Haber

Bağrıaçık: “Veri kaybetmekle para kaybetmek aynı şey”

DELL tarafından 2 bin 200 BT yöneticisinin katılımıyla gerçekleştirilen ‘Global Veri Koruma Indeksi Araştırması’; şirketlerin yüzde 41’inin son 12 ayda plansız sistem aksaklığı yaşadığını, yüzde 28’inin ise veri kaybına uğradığını ortaya koydu.

Bağrıaçık: “Veri kaybetmekle para kaybetmek aynı şey”

GlassHouse’un Titanium Partner seviyesinde iş ortağı olan DELL tarafından yapılan ve 2 bin 200 BT yöneticisinin katıldığı ‘Global Veri Koruma Indeksi’ adlı araştırmaya göre; şirketlerin yüzde 41’i son 12 ayda plansız sistem aksaklığı yaşarken, yüzde 28’i ise veri kaybına uğradı. Araştırma, şirketlerin yüzde 36’sının da elde ettikleri verilerden para kazanmaya başladığını da ortaya koydu.
2004’ten beri Türkiye’deki öncü şirketlerin dijital dönüşümüne ayak uydurmalarına katkı sağlayan hibrit bulut şirketi olarak faaliyetlerini sürdürdüklerini kaydeden GlassHouse Genel Müdürü Alp Bağrıaçık, “Veri yedekleme ve iş sürekliliği tecrübesi, SAP servis bilgisi ve bulut operasyon modeli gibi yetkinlikleri tek çatı altında birleştiriyoruz” dedi.

“2 bin 200 BT yöneticisinin katılımıyla gerçekleştirildi” 
Dijitalleşen dünyada veri kaybetmekle para kaybetmenin aynı şey olduğunu ifade eden Bağrıaçık, şöyle konuştu: “İş ortağımız DELL tarafından yapılan ‘Global Veri Koruma Indeksi Araştırması’; başta ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya olmak üzere toplam 18 ülkeden 2 bin 200 BT yöneticisinin katılımıyla gerçekleştirildi. Çalışmaya göre, şirketlerin yüzde 36’sı artık verilerinden para kazanmaya başladı. Öte yandan, araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 28’i hem siber güvenlik, hem de başka nedenlerden dolayı son 12 ayda en az 1 kere veri kaybı yaşadı. Bu kaybın firmalara maliyeti ise 996 bin dolar oldu. Bu da, bize veriyi kaybetmenin para kaybetmekle aynı şey olduğunu gösteriyor.”

“Sahip oldukları veri koruma çözümlerine güvenmiyorlar”
Araştırmaya göre; veri kaybının yüksek maliyetli geri dönüş riskine rağmen, şirketlerin sahip oldukları veri koruma çözümlerine pek güvenmediklerini aktaran Bağrıaçık, “Firmaların yüzde 63’ü, sistemleri ve verileri tam olarak kurtarma konusunda hizmet seviyesi hedeflerine ulaşabileceğinden pek emin değilken; yüzde 84’ü ise sahip olduğu mevcut veri koruma çözümünün gelecekteki ticari zorlukların aşılmasını sağlamayacağını düşünüyor” diye konuştu.
Siber hırsızların verilere ulaşmasının sadece günler aldığını, şirketlerin bir siber güvenlik açığı olduğunu anlamasının ise aylarca sürebildiğini vurgulayan Alp Bağrıaçık, sözlerini şöyle noktaladı: “Dolayısıyla, siz verinizden para kazanmaya çalışırken; aylarca sizin verilerinizi başkaları kullanmış, silmiş ve hatta kilitlemiş bile olabilir. Siz bunu öğrenene kadar da iş işten geçmiş olur.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ