Makine Haber

Aydoğdu: “Tezmaksan, 40. yılında hedeflerine emin adımlarla ilerliyor”

2020’de cirolarının 65 milyon dolar olarak gerçekleştiğini ve bir önceki seneye göre yüzde 50 oranında büyüme elde ettiklerini ifade eden Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, 2021 yılı için de 100 milyon dolarlık ciro hedefi koyduklarını dile getirdi.

Aydoğdu: “Tezmaksan, 40. yılında hedeflerine emin adımlarla ilerliyor”

Tezmaksan, 40. yılına girdiği 2021’de de çağın gerekliliğine uygun iş modelleriyle çalışmalarını sürdürüyor. 40 yıllık serüvende birçok başarıya imza atan şirket, nitelikli insan kaynağı ve tüm çalışanlarıyla kurduğu aile bağı sayesinde sürdürülebilir büyümesini devam ettiriyor. Söz konusu anlayışla 2020’de 65 milyon dolarlık ciroya ulaşan ve bir önceki yıla göre yüzde 50 büyüyen Tezmaksan, 2021 için belirlediği 100 milyon dolarlık ciro hedefine de adım adım ilerliyor.

“Türk sanayisine önemli katkılar sunduk”
40. yıla ilişkin açıklamalarda bulunan Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, “80’lerin serbest ticaret hamleleri, 90’ların kurumsallaşma yatırımları ve 2000’li yılların bilgi çağı dönemlerine paralel olarak yatırımlarımızı gerçekleştirdik. 2010’lardan sonra ‘Endüstri 4.0’ kavramının hayatımıza girmesiyle birlikte teknolojiye odaklandık. Dijital dönüşüm kapsamında makinelerin verimliliklerini analiz etmeye başladık. Bu yolculuğumuzda sadece kendi serüvenimizi şekillendirmedik; Türk sanayisine de önemli katkılar sunduk” dedi.

“2009 krizinden sonra tamamen dijitalleşmeye yöneldik”
Tezmaksan’da 20. yılını doldurduğunu dile getiren Aydoğdu, şöyle konuştu: “Babamız hep bir arada olmamızı ve güven temelli bir strateji izlememizi ister. Müşteri yaklaşımımız ve itibarımıza her zaman önem veriyoruz. Bu doğrultuda, Tezmaksan’daki yöneticilik dönemimde birçok yenilik gerçekleştirdik. Türkiye’de belki de ilke imza atarak, CNC tezgah stoku tuttuk ve rakiplerden ayrıştık. 2009 krizinden sonra tamamen dijitalleşmeye yöneldik. Dünyada örneği olmayan bir sistem geliştirerek, her müşteri ve makinenin davranışlarını kayıt altına aldık. Bu veriler elimizde olunca Türkiye’de bir ilk olan makine kiralama yöntemini geliştirdik. Kiralık makinelerimizi takip etme gerekliliği doğunca, ‘Kapasitematik’ adlı makine takip ve verimlilik yazılımımızı hayata geçirdik. Şimdi MRP modülü de bunlara eklendi. Bu sayede, fabrikalar uzaktan izlenebiliyor ve duruşlar anlık takip edilebiliyor.”

“KOBİ’leri dijital dünyayla tanıştırdık”
KOBİ’lere de önemli destekler sağladıklarının altını çizen Aydoğdu, “parkurda.com portalımız ile KOBİ’leri dijital dünyayla tanıştırdık. Türkiye’deki ilk B2B dijital platformunu oluşturarak, KOBİ’lerimizin yurt dışı pazarlara açılmalarına imkân sağladık. Bu süreç içinde, klasik iş modellerinden yeni iş yapış şekillerine doğru bir dönüşüm içerisine girdik. Tezmaksan olarak yıllardır tüm sektöre ‘üretelim’ diye sesleniyoruz. Çünkü, çağın gereklilikleri üretmenin kriterlerini de değiştiriyor. Bu anlayışla hareket ederek bir teknoloji şirketine evrildik. ‘Fabrika yapan fabrika’ olarak, en yeni teknolojik donanımlarımızla geleceğe yüzde 100 hazırız” şeklinde konuştu.

“Türkiye ve dünyanın geleceği otomasyonda”
2020’de Tezmaksan’ın cirosunun 65 milyon dolar olarak gerçekleştiğini ve bir önceki yıla göre yüzde 50 büyüme gösterdiklerini aktaran Hakan Aydoğdu, gelecek hedefleri hakkında ise şunları söyledi: “2021 yılı için 100 milyon dolar ciro hedefi koyduk. Önümüzdeki dönemde; karanlık fabrikalar sergileyen, operatörsüz üretim hatta ölçüm hatları olan, fiziken fabrikada olmadan ekran, fabrika ve makinelerin dijital ikizleri ile çalışan bir nesil hedefliyoruz. Türkiye ve dünyanın geleceği otomasyonda yatıyor. Günümüzde devamlı tekrar eden işlerin robotlar tarafından yapılmaması için hiçbir sebep yok. Ancak yine de, bu robotların birileri tarafından programlanması gerekiyor. Bunu da, teknolojiye yatkınlıkları fazla olan genç iş gücümüzle yapabiliriz. Bu anlamda genç neslimizi yetiştirerek, nitelikli iş gücü yaratmak için kurduğumuz Tezmaksan Akademi ile sektöre destek oluyoruz. Gençlerin mesleki gelişime odaklanmasının, Türkiye’nin sanayileşmesinin önündeki en büyük engeli ortadan kaldıracağına inanıyoruz.”

“Tezmaksan’ın en önemli gücü insan kaynağı”
40 yıllık yolculukta Tezmaksan’ın en önemli gücünün insan kaynağı olduğunu vurgulayan Aydoğdu, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Çalışanlarımızla kurduğumuz aile bağını sürdürülebilir şekilde ilerletmek için gayret gösteriyoruz. Bunun için eğitim ve malzeme konularında çalışanlarımıza destek veriyoruz. Ayrıca, kişisel gelişimlerini rahatlıkla sürdürebilecekleri bir çalışma ortamı hedefiyle planlamalarımızı yapıyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ