Makine Haber

Aydoğdu: “Teknoloji kiralama modelimizle; tezgahların bakım, servis ve arıza sorumluluklarını üstleniyoruz”

Teknoloji kiralama modeli ile; tezgahların bakım, servis ve arıza sorumluluklarını üstlendiklerini ifade eden Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, 6 ayda bir düzenli bakım yaptıkları müşterilerin üretim kayıplarını önemli oranda azalttıklarını dile getirdi.

Aydoğdu: “Teknoloji kiralama modelimizle; tezgahların bakım, servis ve arıza sorumluluklarını üstleniyoruz”

İşletmelere giderlerini düşürme ve bünyesindeki teknolojileri daha sık yenileyebilme fırsatı sunan Tezmaksan’ın ‘teknoloji kiralama’ modeli, sanayicilere birçok konuda fayda sağlıyor. Şirketlere finansal anlamda destek sağlayan sistem, tezgahların bakım, servis ve arıza sorumluluklarını üreticilerin üzerinden alıyor.

“Tecrübemizi ve teknolojilerimizi paylaşıyoruz”
Makine kiralama finansman modeli hakkında açıklamalar yapan Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, “Kiralama sistemi ilk olarak 1800’li yılların sonunda posta arabalarının kiralanmasıyla ortaya çıkmış. O zamanlar posta şirketi sahiplerinin sorduğu soru ‘Bu hizmeti verebilmem için posta arabası almam şart mı?’ olurken; bugün de biz müşterilerimize aynı soruyu soruyoruz. Bir teknolojiye sahip olmanız mı önemli, yoksa o teknolojiyi size daha iyi imkânlarla sunabilen bir iş ortağına sahip olabilmek mi? Tezmaksan olarak, özellikle uluslararası piyasada rekabet eden müşterilerimizle tecrübemizi ve teknolojilerimizi paylaşıyoruz. Yaptıkları işe göre tezgahı belirleyip, ihtiyacı olabilecek opsiyonları ekleyip, ihtiyacı olmayanları çıkararak daha bilinçli seçim yapmalarına katkı sağlıyoruz. Müşterilerimizin işi üretmek, bizim işimiz de takım tezgâhı teknolojilerini takip etmek. Dolayısıyla, yarattığımız sinerji ile müşterilerimizin üretim güçlerini artırıyoruz” dedi.

“200 kiralık makineyle üretime destek veriyoruz”
Kiralamanın bir hizmet unsuru olduğuna değinen Aydoğdu, Tezmaksan’ın 40 yıllık tecrübesi sayesinde söz konusu hizmeti sağlayabildiklerini aktardı. Hâlihazırda yaklaşık 200 kiralık makineyle üretime destek verdiklerini kaydeden Aydoğdu, şöyle konuştu: “Teknoloji kiralama modelimizle; tezgahların bakım, servis ve arıza sorumluluklarını biz üstleniyoruz. 6 ayda bir düzenli bakım yaptığımız müşterilerin tezgahlarındaki duruş ve buna bağlı üretim kayıplarını oldukça azalttık. Öte yandan, Türkiye’de birçok işletme maalesef fırsat maliyeti konusunu yok sayıyor. Tezgah alımında peşin para kullandığınızda nakit varlık azalıyor; kredi kullandığınızda ise borçluluk artıyor. Hâlbuki sermayenizi geri dönüşü 8-10 yıl sürebilecek bir tezgaha bağlamak yerine, örneğin hammadde alımında kullandığınız zaman; hem daha fazla indirim alabiliyorsunuz, hem de bu yatırımın geri dönüşü çok daha kısa oluyor. Buna da ‘ekonomide fırsat maliyeti’ diyoruz. Ayrıca kiralamayı tercih eden müşteriler, projeye özel kiralama yaparken proje fiyatlaması da sağlıklı hesaplanmış oluyor. Kira faturalarının tamamı da gider olarak gösterilebiliyor.”

“Portföyümüz Türkiye’nin üretim sektörüyle paralel ilerliyor”
12 aydan başlayarak 84 aya kadar kiralama hizmeti verdiklerini dile getiren Hakan Aydoğdu, 2015’te yola çıkarken 5 yıllık plan yaptıklarını söyledi. Sonrasında Tezmaksan tecrübesi ve kurumsal hafızasının devreye girdiğini kaydeden Aydoğdu, “ERP sistemindeki verileri inceledik, analiz ettik ve maliyetlerimizi çok da artırmadan hesaplamalarımızı yaptık. Geldiğimiz noktada baştan ne hesapladıysak aynı şekilde devam ediyoruz. Tezmaksan ürünlerinin yanı sıra, müşterilerimizin ihtiyacı olan diğer teknolojileri de zamanla hizmet alanımıza ekleyeceğiz. Portföyümüz Türkiye’nin üretim sektörüyle paralel ilerliyor. Müşterilerimizin çoğunu; Türkiye ihracatını son yıllarda sırtlayan otomotiv ve otomotiv yan sanayii, makine-yedek parça üretimi ve kalıp sektörleri oluşturuyor” şeklinde konuştu.

“Müşterilerimizin sadece üretimlerine konsantre olmalarını sağlıyoruz”
Türkiye’de sahiplenme kültürünün benimsendiğine dikkat çeken Aydoğdu, sözlerine şöyle devam etti: “Ülke olarak bu konuda gidilecek çok yolumuz var. Ülkemizde takım tezgahları sektöründe tezgah parkurunun yaş ortalaması 18-20. Avrupa’da ise bu ortalama 8-10 bandında. Verimliliğimizi artırmak istiyorsak, makine parkurumuzu yenilememiz gerekiyor. Bu konuda da, doğru tezgah seçimi, uygun finansman ve satış sonrası hizmetler açısından en uygun yöntem kiralama görünüyor. Büyük işletmeler dâhil tezgahların düzenli bakımları maalesef yapılmıyor. Hâlbuki, otomobil gibi tezgahların da bakımlarının belli aralıklarla yapması gerekiyor ki; en yoğun zamanınızda sizi yolda bırakmasın. Bütün bu işleri Tezmaksan teknoloji kiralama çatısı altında yapıp, müşterilerimizin sadece üretimlerine konsantre olmalarını sağlıyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ