Makine Haber

Aydoğdu: “Robot ve otomasyonla ilgili iş kolları çok önemli bir hale gelecek”

Sanayinin kalifiye iş gücü sorununa çözüm olmak, sanayi-üniversite ve sanayi-meslek lisesi iş birliklerini artırmak için geniş bir alanda faaliyet yürüttüklerini ifade eden Tezmaksan Akademi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu, gençlere sosyal sorumluluk projesi kapsamında ücretsiz eğitimler verdiklerini söyledi.

Aydoğdu: “Robot ve otomasyonla ilgili iş kolları çok önemli bir hale gelecek”

Robotların günümüzde üretimde yüzde 10 görev üstlendiğini ifade eden Tezmaksan Akademi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu, 2025 yılında söz konusu oranın yüzde 45’e çıkacağını; dolayısıyla robot ve otomasyonla ilgili iş kollarının çok önemli bir hale geleceğini vurguladı.
2018 verilerine göre, dünyada kurulu robot sayısının 2,5 milyon adete ulaştığını belirten Aydoğdu, şöyle konuştu: “Robotların kullanım alanlarının yeni endüstri sahalarıyla birlikte artması nedeniyle, 2018 yılında 420 bin olan yıllık satış adetinin 2025’te 3,4 milyona çıkması bekleniyor. Robot kullanımının artmasının insanların işlerini elinden alacağı gibi hem doğru, hem de yanlış bir yanılgı var. Teknolojik ilerlemeler, insanın üretim sürecinde ortaya koyduğu katma değerin ve zanaatkârlığın yerini alamıyor. Ancak diğer yandan, üretim süreçlerinde sürekli tekrar eden, manuel yapılan, zorlu ya da riskli işlerde robot kullanmak hem iş güvenliği sağlıyor, hem de kaliteyi artırıyor. Zorlu, riskli ve rutin işleri robotlar yaptığı için, insanların daha yaratıcı süreçlerde görev alacağı bir dönem hızla yaklaşıyor.”

“Meslekler de yeniden şekillenecek”
Söz konusu tablonun geleceğin mesleklerini de yeniden şekillendireceğine dikkat çeken Aydoğdu, üniversite tercihi yapacak gençlere şu önerilerde bulundu: “Bu iş kolları arasında robot operatörlüğü çok kıymetli bir noktaya gelecek. Robot operatörlerinden beklenen ise, tüm değişkenliklere göre robot ve CNC takım tezgahı makinelerini tekrardan programlayacak becerilere sahip olmaları. Sanayide önemi hızla artacak olan bir diğer meslek ise otomasyon danışmanlığı olacak. Bu iş kollarında aranan becerilere sahip olarak mezun olan her genç, çok kolay iş bulacak. Doğru donamlara sahip her robot operatörü ya da otomasyon danışmanı, işletmelerin daha verimli çalışmasını sağlayacağı gibi, daha hızlı robotlaşmasına da katkı sunacak. Tüm dünyada ve ülkemizde; robot kullanabilen, programlayan, yazılım çözümleri ve otomasyon sistemleri geliştiren, uygulayan, hayata geçiren, dijital alt yapıları oluşturan, bu konuda uzmanlaşan başka bir iş gücüne ihtiyaç olacak.”

“Sosyal sorumluluk projesi olarak ücretsiz eğitimler veriyoruz”
Tezmaksan Akademi olarak, sanayinin kalifiye iş gücü sorununa çözüm olmak, sanayi-üniversite ve sanayi-meslek lisesi iş birliklerini artırmak için geniş bir alanda faaliyet yürüttüklerini anlatan Aydoğdu, gençlere sosyal sorumluluk projesi kapsamında ücretsiz eğitimler verdiklerini söyledi. Hakan Aydoğdu, “Bu sayede, gençlerin robot teknolojisiyle tanışmalarını ve kullanma becerilerini geliştirmeye katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Geleceğin mühendis ve teknisyenlerinin doğru robot bilincine erişmelerini önemsiyoruz. Tezmaksan Akademi olarak, robot operatörlük eğitimleri başta olmak üzere pek çok farklı başlıkta eğitimler veriyoruz” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ