Makine Haber

Aydoğdu: “İş ağı platformu parkurda.com ciddi bir ekonomik değer oluşturacak”

Henüz bir ay olmasına rağmen parkurda.com ile ilgili dönüşlerin son derece pozitif olduğunu ifade eden Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, söz konusu iş ağı platformlarının 2021 yılında ciddi bir ekonomik değer oluşturmasını beklediklerini dile getirdi.

Aydoğdu: “İş ağı platformu parkurda.com ciddi bir ekonomik değer oluşturacak”

Tezmaksan’ın, makine sanayiinin kilit sektörlerinden biri olan talaşlı imalata yönelik olarak iki yıllık çalışmanın ardından devreye aldığı iş ağı platformu parkurda.com, 40 bin sanayiciyi online ortamda ücretsiz olarak buluşturuyor. İş ağı platformunun; sahip olduğu E-B2B tabanı ile şirketlere iş hacimlerini büyütme ve yeni iş bağlantıları oluşturma fırsatının yanı sıra; tanıtım noktasında zaman, kaynak ve alan avantajı sağlaması hedefleniyor.

“28 bin orta ve küçük ölçekli KOBİ’nin web sayfası bulunmuyor”
28 bin orta ve küçük ölçekli KOBİ’nin web sayfasının bulunmadığını ifade eden Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, iş ağı platformlarının söz konusu şirketlere de kendilerini tanıtma noktasında alan açacağını söyledi. Aydoğdu, “ABD merkezli uluslararası yönetim danışmanlık firması McKinsey & Company’nin araştırmasına göre, 10 yıl içinde küresel ekonomik faaliyetlerin yüzde 30’u platformlar üzerinden gerçekleştirilecek. Dünyadaki bu yönelimin hızı Covid-19 pandemisiyle birlikte arttı. İmalat sanayisinin en önemli halkası olan talaşlı imalat sektörünün ve Türkiye’nin trendin dışında kalmasını istemedik ve iki yıllık bir çalışmanın ardından parkurda.com’u kurduk. 9 kişilik yazılım ekibi, 10 kişilik destek ekibi ve 8 kişilik danışman ekibi ile parkurda.com’un, küçük ve orta ölçekli KOBİ’lerin ağırlıkta olduğu sektöre can suyu olmasını bekliyoruz. Platform, E-B2B tabanlı yapısı ile şirketlerin bir araya gelmesini sağlayan, fason iş verme ve fason iş alma süreçlerinin yönetimine olanak tanıyor. Ayrıca, kariyer alanı ile uygun işe uygun çalışan bulma sürecini yöneten, akademisindeki online eğitimlerle sürekli şirketleri ve sektörü güncel tutan parkurda.com’un, önce iç piyasadaki canlılığı atırmasını, sonrasında ise globale açılıp Türkiye ihracatına katkı sunmasını istiyoruz. Parkurda.com içindeki dijital akademi ile operatör arama ve bulmaya imkân tanıyan kariyer bölümü yıl sonunda tam kapasite ile hizmet verecek” dedi.

“Yurt içi hedefimiz 40 bin sanayiciye ulaşmak”
Yurt içi hedeflerinin 40 bin sanayiciye ulaşmak olduğunu açıklayan Aydoğdu, konuşmasına şöyle devam etti: “Platform üzerinden iç piyasada ve talaşlı imalat sektöründe ciddi bir ticari hacim ve işlem miktarı oluşturmak istiyoruz. Yanı sıra, platformdaki dil entegrasyonu Aralık itibariyle bitecek ve sonrasında globale açılacağız. Bilindiği gibi, pandemi nedeniyle tedarik zincirinde değişiklikler söz konusu. Aynı anda hem ülke içinde, hem de globalde olmak istemimizin nedeni Türkiye’ye yönelen iş miktarını artırmak. Bunu yapabilirsek; ülkemizin talaşlı imalat sanayisi E-B2B görüşmelerle yabancı sanayiciden iş alabilecek. Amerika ve Avrupa başta olmak üzere sanayinin gelişkin olduğu ülkelerin fason işlerini Türkiye’ye kaydırmak ve ihracata katkı sunmak, orta vadeli hedeflerimizin başında geliyor. 2021 yılında; sınırları aşan yapısı, talep ve beklentilerdeki çeşitlenmenin fazlalaşmasıyla parkurda.com’un ciddi bir ekonomik değer oluşturmasını bekliyoruz.”

“Son derece pozitif dönüşler aldık”
Henüz bir ay olmasına rağmen iş ağı platformları ile ilgili dönüşlerin son derece pozitif olduğunu aktaran Hakan Aydoğdu, “E-B2B görüşmelerine imkân tanıyan platformlar aslında canlı birer organizmadır ve sürekli büyüyüp gelişirler. Dolayısıyla, bizim büyüme çalışmalarımız arka planda sürekli devam ediyor. Bununla birlikte, Türkiye’deki hedeflere ulaştıktan sonra uluslararası alanda da olarak, yabancı pazarlardaki talepleri ülkemiz sanayicisine taşıyacağız ve iş yapma kültürünü dijital ortamda E-B2B kanalları üzerinden genişleteceğiz. Türk şirketlerinin yabancı şirketlerden fason iş almaları sektörün iş hacmini büyüteceği gibi, ülke ekonomisine de ciddi katkı sağlayacak. Coğrafi konumumuz nedeniyle sanayinin çok geliştiği birçok pazara yakın bir noktayız; parkurda.com ile yakınlığımız bir tıklık mesafeye inecek” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ