Makine Haber

Aydoğdu: “Covid-19 döneminde makine kiralamaya talep yüzde 20 arttı”

Kiralama modelinin geliştirilmesinde sanayide gözlemledikleri bir takım teknik sorunların etkili olduğunu kaydeden Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, söz konusu modelde risklerin büyük çoğunluğunu kendi üzerlerine aldıklarını, bunun da müşterilerine büyük bir konfor alanı yarattığını vurguladı.

Aydoğdu: “Covid-19 döneminde makine kiralamaya talep yüzde 20 arttı”

Talaşlı imalat sanayiine CNC satış, servis, teknolojik danışmanlık, finansman, yazılım ve eğitim konularında hizmet veren Tezmaksan, hizmetlerinin kapsamını ‘kiralama’ ile genişletti. Bir süre önce uygulamaya koyduğu modelin başarıya ulaşması üzerine söz konusu alandaki çalışmalarını ‘Tezmaksan Teknoloji Kiralama Şirketi’ adı altında sürdürme kararı alan marka, müşterilerine yeni bir finansman modeli sunuyor.

“Nakidiniz yoksa işinizi sürdürebilmeniz mümkün değil”
Covid-19 salgınının Türkiye ekonomisi ve imalat sanayiine etkilerini değerlendiren Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, ‘Nakit kraldır’ klişesinin salgında tekrar ön plana çıktığını söyledi. Aydoğdu, “Varlıklarınız güçlü, üretiminiz devam ediyor olsa bile; nakidiniz yoksa işinizi sürdürebilmeniz mümkün değil. Türkiye gibi sermaye yeterliliği düşük, borçlanması yüksek bir ülkede nakdin ne kadar önemli olduğunu hepimiz yaşayarak görüyoruz. Yaşananlar, kriz zamanlarında imalatın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha kanıtlanırken; Avrupalı firmalar için de Çin’in alternatifsiz bir tedarikçi olamayacağı anlaşıldı ve Türkiye’nin bu tablodaki pozisyonunu çok daha iyi değerlendirilebileceği görüldü. Şunu anlamalıyız ki; uluslararası ihracat pazarlarında yer almak istiyorsak yatırımlarımıza devam etmeliyiz. Türkiye, işgücü açısından eskiden ucuz bir ülkeyken; Endüstri 4.0 ile birlikte daha az insanla üretime geçilmesi bizim bu avantajımızı da yok etti diyebiliriz. Dolayısıyla; verimli, yeni teknoloji ve inovasyon ile rekabete hazır olma gerçeği ile karşı karşıyayız. Türkiye’de ortalama makine yaşının, yani makine kullanım oranının ortalama 18 ilâ 20 yıl olduğunu düşünürsek, yeni makine ve teknoloji yatırımı şart. Diğer taraftan, Türkiye’de kazanç elde etmenin maliyeti, Türkiye’nin rekabet ettiği ülkelere göre hem daha pahalı, hem de vadeleri daha kısa. Bu yüzden, biz özellikle ihracatçı üreticilerimize yatırımın maliyetini bilanço dışına çıkarabilecekleri kiralama modelini öneriyoruz” dedi.

“Modelin bütün riskini biz üstleniyoruz”
Tezgahlarda satın alma maliyetinin 30 bin dolardan başlayıp, birkaç milyon dolara kadar çıkabildiğini söyleyen Aydoğdu, şöyle konuştu: “CNC işleme merkezi, CNC torna, 5 Eksen CNC işleme merkezi gibi tezgahlar; otomotiv, beyaz eşya, medikal, havacılık, savunma sanayii ve kalıp başta olmak üzere Türkiye ihracatının lokomotif sektörlerinde kullanılıyor. Covid-19 ile derinleşen nakit sıkışıklığı, artan maliyetler ve buna karşı oluşturulan finansman destekleri ya da teşvikler ne yazık ki yetersiz. Örneğin; geçen yıl yüzde 20 gibi oranlarla KGF desteği sağlandı, bugün faiz oranlarının yüzde 12 olduğunu düşünürseniz, kredi kullananların hepsi zarar ediyor. Hâl böyleyken; kiralama modelini kriz döneminin Türkiye’si için özellikle sanayide reform yapılması için dikkate değer bir model olduğunu görebiliriz. İmalat sanayisi için can simidi olan modelin bütün riskini biz üstleniyoruz. Müşterilerimizden istediğimiz tek şey üretimlerine devam etmeleri.”

“Bakımsızlıktan dolayı herhangi bir iş kaybı yaşanmıyor”
Kiralama modelinin geliştirilmesinde sanayide gözlemledikleri bir takım teknik sorunların etkili olduğunu vurgulayan Hakan Aydoğdu, şöyle konuştu: “Türkiye’deki işletmeler çoğu zaman en donanımlı cihazı satın almalarına rağmen, maalesef satın aldıkları cihazın kapasitesini gerektiği gibi kullanmadıkları için ‘atıl kapasite’ sorunu ile karşılaşıyorlar. Kiralama modelinde, satış mühendisimiz en iyi veya en pahalı tezgahı değil, yapılmakta olan iş için en uygun tezgahı öneriyor. Dolayısıyla, müşterimiz kiraladığı tezgahı en efektif biçimde kullanıyor. Yanı sıra, özellikle orta ve büyük işletmelerin satın alma süreçleri oldukça uzun ve sıkıntılı. Müşterilerimiz, her satın almada yaşadıkları sıkıntı dolayısıyla satış sözleşmelerine yani maddeler eklemek ve sözleşmeleri uzatmak zorunda kalıyorlar. Kiralama modelinde ise, Tezmaksan olarak risklerin büyük çoğunluğunu kendi üzerimize alıyoruz ve bu müşteri açışından büyük bir konfor alanı yaratıyor. Öte yandan, kiralama ile müşterilerimize tezgahları çalıştırmayı taahhüt ediyoruz ve kiralama müşterilerinde bakımsızlıktan dolayı herhangi bir iş kaybı yaşanmıyor.”

“Şu ana kadar 160 makine kiraladık”
Şu ana kadar 160 makine kiraladıklarını ve 11 milyon dolarlık portföy oluşturduklarını aktaran Aydoğdu, makine tezgahlarını yenileyenlerin 10,5 milyon doları yatırımdan, 2 milyon doları da vergiden olmak üzere toplam 12,5 milyon dolarlık tasarruf elde ettiklerini söyledi. Pandemi ile birlikte kiralama modeline talepte yüzde 20’lik artış yaşandığını aktaran Aydoğdu, beyaz eşya, medikal, havacılık, savunma sanayii, kalıp ve beyaz eşya başta olmak üzere, Türkiye ihracatının lokomotif sektörlerinde kullanılan tezgah ve robotların kiralamasını yaptıklarını bildirdi.
Bünyelerinde olmayan modellerin talep edilmesi halinde ise, önce satın alma, daha sonra da kiralama işinin yapıldığını söyleyen Aydoğdu, “Şirketler kiralama bedellerini vergiden düşebiliyorlar. Ayrıca, harcama kalemlerinde yüzde 8 ilâ 10 arasında bir paya sahip olan makine bakım maliyeti ise, kiralamada sıfıra iniyor. Günümüzde makine tarafında teknolojik yeniliğin süresi 4-5 yıla düşmüş durumda. Bu model ile markalar hem yeni teknolojiye sahip oluyor, hem de kira ödeyerek katma değeri yüksek üretimler gerçekleştiriyorlar. En az 1 aylık en fazla 84 aylık kiralama yapmak mümkün. Proje bittiğinde ve aldığınız yeni iş farklı bir teknoloji gerektirdiğinde tek yapmanız gereken şey değiştirmek” diye konuştu.
Kiralamada servis ve bakımı ücretsiz üstlendikleri için ürünün ikinci el kullanımının mümkün olduğunu dile getiren Aydoğdu, ikinci elde kiralamanın çok daha hızlı gerçekleştiğini de sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ