Makine Haber

Aydın: “CNC kontrol ünitelerimiz, ekonomik ve hassas üretim imkânı sağlıyor”

Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Mekatronik CNC Departmanı Kıdemli Müdürü Hakan Aydın, CNC kontrol üniteleri ile; daha ekonomik, daha hızlı ve daha hassas üretim imkânı tanıyarak, hedeflerine ulaşmaları konusunda CNC kullanıcılarına destek olduklarını ifade etti.

Aydın: “CNC kontrol ünitelerimiz, ekonomik ve hassas üretim imkânı sağlıyor”

Dünyanın önde gelen makina üreticilerine CNC ürünleri ve mühendislik çözümleri sağlayan Mitsubishi Electric, çok sayıda açık ağ protokolü ile uyumlu olan yüksek teknolojili M80 ve M800 serisi CNC kontrol üniteleri ile fabrikalarda esneklik sağlıyor. 3D modellerini istenilen boyutta ve konumda görüntülemeye olanak tanıyan seride, operasyon öncesi parça çizimlerine bakılabiliyor ve parçaların kesit görüntüleri alınabiliyor.

“Eş zamanlı beş eksenli makine operasyonlarında dâhi kullanılabiliyor”
İleri teknolojiye sahip yeni nesil M80 ve M800 serisi CNC kontrol ünitelerinin, çok milli senkronizasyon desteği dâhil olmak üzere toplamda 32 eksen, sekiz iş mili ve sekiz parça sistemine kadar olan sistemleri destekleyebildiğini söyleyen Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Mekatronik CNC Departmanı Kıdemli Müdürü Hakan Aydın, “Mitsubishi Electric’in yüksek hassasiyetli yüzey kontrolü fonksiyonunu içeren seri, otomatik işleme sırasında bile her bir eksenin hızlanmasını ve yavaşlamasını optimize edebiliyor. Aynı sürede daha yüksek keskinlikte ölçüler elde edilmesine veya hassasiyetten ödün verilmeden çevrim sürelerinin azaltılmasına imkân sağlayan seri, eş zamanlı beş eksenli makine operasyonlarında dâhi kullanılabiliyor” dedi.
M800 CNC kontrol ünitelerinin, yüksek hızlı ve yüksek hassasiyetli makine operasyonları ile çok eksenli ve çok parçalı sistem kontrolü için tasarlanan üst düzey bir kontrol ünitesi olarak öne çıktığını vurgulayan Aydın, şunları aktardı: “CNC uygulamaları için özel olarak tasarlanan CPU içeren M80 ise, toplamda 11 eksene kadar destek veriyor. Aynı zamanda, çok geniş bir pazarda yüksek verimlilik ve kullanım kolaylığı açısından ideal çözüm sunuyor. Markamızın CNC sektörü için özel olarak tasarladığı CPU, daha hızlı ve daha hassas yüzeyler için işleme hızında da artış sağlıyor.”

“Ekran ve klavye tasarımıyla da dikkat çekiyor”
M80 ve M800 serisinin ekran ve klavye tasarımıyla da dikkat çektiğini ifade eden Hakan Aydın, “Bu seri, akıllı telefonlar ve tabletler gibi teknolojilerle büyüyen yeni nesil operatörlere hitap eden gelecek odaklı CNC’lerin kullanımını kolaylaştırıyor. Seride yüksek çözünürlüklü ekranlar; 8.4 inch, 10.4 inch, 15 inch ve 19 inch seçeneklerinden oluşuyor. 10.4 inch ve daha büyük ekranlarda standart özellik olarak sunulan multi-touch özellikli kapasitif dokunmatik ekran, hem deneyimli, hem de yeni operatörler için akıllı telefonlara benzeyen kolay ve sezgisel bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Zorlu tuş işlemlerine son veren bu fonksiyon sayesinde, programın istenilen bölümü kolaylıkla görüntülenip izlenebilirken; diğer ekranlardaki bir menü rahatlıkla seçilebiliyor. Ayrıca, yeni ekranlar uzun ömürlü sağlam cam yapısıyla günlük bakımın kolay bir şekilde yapılmasına da imkân tanıyor. Ürün ailesinde dikey ve yatay monte edilebilen klavyeler de bulunuyor” diye konuştu.

“Büyük ölçekli karmaşık makine programlarının yedeklenmesine imkân tanıyor”
Yeni nesil serinin, içerdiği USB’nin yanı sıra artık SD kartıyla da büyük ölçekli karmaşık makine programlarının saklanması ve yedeklenmesine imkân tanıdığını ifade eden Aydın, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Simple View özelliği sayesinde, normal görünüm ekranından sade görünüm ekranına geçiş yaparak; deneyimi olmayan kullanıcıların adaptasyon hızını artırmak ve operasyon esnasında oluşan alarmların tüm ekranı kaplayacak şekilde görüntülenebilmesi ile makinenin durumu hakkında bilgi sahibi olmak mümkün hale geliyor. Böylece, makine operatörü uzakta olduğu durumlarda da oluşan alarmı görebiliyor ve kontrol alanını genişletiyor. Kullanıcı yetki seviyesi belirleme özelliği ile operatörlere üretimdeki rollerine göre ayrı ayrı erişim izni tanımlanarak, yetkisiz müdahaleden kaynaklı hatalar minimize edilebiliyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ