Makine Haber

Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Hakları Ofisi’nden TOGG’a tasarım tescili

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu, Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Hakları Ofisi’ne yaptığı tasarım başvuruları için tescil almaya hak kazandı. Böylece, fikri ve sınai mülkiyet hakları yüzde 100 Türkiye’ye ait olan araçların tasarımlarının üçüncü şirketler tarafından kopyalanmasını önlemek amaçlı önemli bir adım atılmış oldu.

Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Hakları Ofisi’nden TOGG’a tasarım tescili

Otomotiv endüstrisinin bir mobilite ekosistemine dönüşümüne öncülük ederek, Türkiye’nin ilk küresel mobilite markası olmak amacıyla kurulan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) otomobillerinin iç ve dış tasarımları, Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Hakları Ofisi (EUIPO) tarafından tescil edildi. 5 yıl süreyle geçerli olacak tescil haklarıyla birlikte, fikri ve sınai mülkiyet hakları yüzde 100 Türkiye’ye ait olan araçların tasarımlarının tamamen ya da kısmen kopyalanması da engellenmiş oldu.
TOGG mühendisleri ve tasarımcıları tarafından ortaya konan, fikri ve sınai mülkiyet hakları yüzde 100 Türkiye’ye ait doğuştan elektrikli modüler araç platformu üzerine geliştirilmekte olan Türkiye’nin otomobili, böylece tasarım sürecinde önemli bir aşamayı daha tamamlamış oldu. TOGG’un askı sürecindeki Asya ve Amerika’daki tasarım tescil başvurularının da 2020’de tamamlanması bekleniyor.

150 bin saatlik çalışma ile ortaya çıktı
Türkiye’nin otomobili, TOGG’un tasarım ve mühendislik ekiplerinin liderliğinde toplam 150 bin saatlik çalışma sonucunda ortaya çıktı. Tasarım süreci kapsamında Türkiye’den ve dünyadan 18 tasarım evi, TOGG’un belirlediği 6 farklı kriter ile objektif bir değerlendirmeye alındı. TOGG tasarım ekibi, yaptığı değerlendirmede en yüksek skoru alan 3 tasarım eviyle sürece devam etme kararı verdi. Türkiye’nin otomobilinin tasarımını belirlemek için geniş kitlelerle yapılan otomobil satın alma davranışları araştırmasındaki bulgular doğrultusunda hazırlanan tasarım kılavuzu, 3 tasarım eviyle paylaşılarak 2 boyutlu tasarım yarışması süreci başladı.

100’ün üzerinde farklı tema değerlendirildi
Tasarım yarışma sürecinde 100’ün üzerinde farklı tema değerlendirilirken; tüketici araştırmalarında tespit edilen beklentiler tasarım evlerine geribildirim olarak verildi. Süreç tamamlandığında, her tasarım evinden gelen bir dış ve bir iç tasarım çalışması geniş kitlelerle klinik çalışmalar yapılarak test edildi. Ortaya çıkan sonuç, yine TOGG’un tasarım ekibi tarafından endüstrileşmeye uygunluğu konusunda değerlendirildi. Söz konusu aşamalardan sonra Pininfarina tasarım evi iş ortağı olarak seçildi ve 3 boyutlu tasarım aşamasına geçildi. Türk tüketicilerinin iç görüleri doğrultusunda, TOGG’un tasarım ekibi ve Pininfarina tasarım evinin ortak çalışmaları sonucunda, sadece Türkiye’de değil; dünyanın farklı coğrafyalarında da beğeni ile kabul görecek özgün bir tasarım dili ortaya konuldu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ