Makine Haber

Aslan: “ABD’den ek vergi zararının iadesini talep edeceğiz”

Amerikan Uluslararası Ticaret Mahkemesi’nin, ABD Başkanı Trump’ın Türkiye’den çelik ithalatına yönelik ek vergi uygulamasının anayasaya aykırı olduğuna karar verdiğini kaydeden Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Aslan, zararlarının karşılanmasını talep edeceklerini ifade etti.

Aslan: “ABD’den ek vergi zararının iadesini talep edeceğiz”

ABD Başkanı Trump, Mart 2018’de çelik ithalatının ABD çelik endüstrisini üretim gereksinmelerini yeterince karşılayamayacağı bir noktaya kadar zayıflatmakla tehdit ettiğini savunmuş ve yetkisini kullanarak dünyanın dört bir yanından çelik ithalatına yüzde 25 tarifeler getirmişti. Trump, daha sonra ağustos ayında Türkiye’den çelik ithalatında vergileri yüzde 50’ye kadar ikiye katladığını açıklamıştı. ABD Uluslararası Ticaret Mahkemesi, Trump’ın Türkiye’den çelik ithalatına yönelik ek vergi uygulamasının anayasaya aykırı olduğuna karar verdi.

“İhracatçımız karara gemilerde ve limanlarda yakalanmıştı”
Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Adnan Aslan, ABD Uluslararası Ticaret Mahkemesi’nin kararı hakkında şunları söyledi: “Trump’ın arkasında hiçbir gerekçesi olmadan, sadece Türkiye’ye uyguladığı yüzde 25 ek vergi çelik ihracatçısını zarara uğrattı. ABD Başkanı, mahkeme kararından önce bize uyguladığı ek vergiyi kaldırdı. Ancak, bu haksız karar geceden gündüze denecek bir zaman diliminde alındı. İhracatçımız bu karara gemilerde ve limanlarda yakalanmıştı. İki yıldır bu dava ile uğraşıyorduk ve hak sonunda yerini buldu. Dava temyize gitmezse doğan zararımızın iadesini ABD gümrüklerinden talep edeceğiz. Temyiz yolu olursa, aynı başvurumuzu üst mahkemelere de taşıyacağız.”
Mahkeme kararının dünyada Türk çelik sektörüne yönelik haksız uygulamaların kalkması açısından referans niteliğinde olduğunu ifade eden Aslan, “Aynı mücadeleyi AB ile de sürdürüyoruz. Bölge ülkelerine 2018’de 8,5 milyon ton çelik ihracatı gerçekleştirirken; bugün bu rakam 5 milyon ton seviyelerine indi” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ