Makine Haber

Aslan: “AB, Türkiye’den çelik ithalatını durdurmak için elinden geleni yapıyor”

AB’nin Türkiye’den ithal edilen bazı çelik ürünlerde damping yapılıp yapılmadığını belirlemek üzere başlattığı soruşturma ile Türk çelik sektörüne olan hasmane tutumunu açıkça sergilediğini vurgulayan ÇİB Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, tüm hukuki haklarını sonuna kadar kullanacaklarını söyledi.

Aslan: “AB, Türkiye’den çelik ithalatını durdurmak için elinden geleni yapıyor”

Avrupa Birliği’nin (AB), Türkiye’den ithal edilen bazı çelik ürünlerde damping yapılıp yapılmadığını belirlemek üzere başlattığı resmi soruşturma, Türk çelik sektörünü harekete geçirdi.
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, “Avrupa Birliği, bu soruşturma ile Türk çelik sektörüne olan hasmane tutumunu açıkça sergilemiş oldu. Çelik sektörü olarak, haksız uygulamalara karşı tüm hukuki haklarımızı kullanacağız” diye konuştu.
AB’nin özellikle son iki yıldır Türk çelik sektörüne karşı hasmane bir tutum içinde olduğunu kaydeden Aslan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hâlbuki 25 yıldır Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu (AKÇT) anlaşması gereği Türkiye ile bölge ülkeleri arasında serbest ticaret anlaşması var. AB Komisyonu herhangi bir dayanağı olmayan soruşturmalarla bu anlaşmayı açık bir şekilde ihlal ediyor. Hükümetimizden bu ihlalin hesabını ülkemizin yararına olacak şekilde hukuk yoluyla sormasını talep ediyoruz. Birlik, Türkiye’den çelik ithalatını durdurmak adına elinden ne geliyorsa yapıyor.”

“AB Komisyonu üzerinde yapılan baskının bir sonucu”
Avrupa Birliği ülkelerine geçen yıl 2,5 milyon ton sıcak rulo sac ihraç edildiğini vurgulayan Aslan, “Bu soruşturma, Avrupalı çelik üreticilerinin yıllardır AB Komisyonu üzerinde yapmış oldukları baskının bir sonucu. Yaşlanmış olan Avrupa çelik sektörü rekabet gücünü oldukça yitirdi. Bu sebeple, dünya arenasında diğer ihracatçı ülkelerle rekabet edemez duruma geldiği için kendi iç pazarına çekilmek zorunda kaldı. Kendi iç pazarında da rekabet gücünü yitirince, bunun sonucu olarak birçok üretim tesisi küçülmek, kapanmak ya da el değiştirmek zorunda kaldı. Varlıklarını sürdürmenin gereği olarak, Avrupalı çelik üreticilerinin pazarlarının korunması gerektiği düşüncesi ile AB Komisyonu nezdindeki girişimleri beş yıldır devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“Korumacılık rüzgârı dünyayı etkisi altına almış durumda”
AB ülkelerinin Türkiye’ye ihracatında bu yılın ilk çeyreği özelinde yüzde 100 artış yaşandığını dile getiren ÇİB Yönetim Kurulu Başkanı Aslan, “Bu süreçte Türkiye’nin AB ülkelerine olan çelik ihracatı ise yüzde 30 oranında düştü. Bu manidar bir durum. Türkiye ihracat anlamında en deneyimli ve en büyük iş bağlantılarına sahip ülkelerden biri; ancak son yıllarda korumacılık rüzgârı dünyayı etkisi altına almış durumda. Küçülen küresel pazarda rekabet kıyasıya gerçekleşiyor. Böyle bir pazarda Rus ve Ukraynalı üreticiler; yerli hammadde, enerji kaynakları ve devlet desteği ile verdikleri fiyatlarla başka üreticilere yaşama hakkı tanımıyorlar. Türkiye’de çelik üretmenin sürdürülebilir olmasını engellemek adına ellerinden geleni yapıyorlar. Sektörümüze yapılan haksızlıklara sessiz kalmayacağız ve tüm hukuksal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Hâlihazırda kapasite kullanım oranı çelik sektöründe yüzde 45’ler seviyesine geriledi. Bu durum sürdürülebilir değil. Yüzde 70 kapasite kullanım oranının altında çalışan bir sektör yok olur ve çelik üretmeyen ülkelerde olduğu gibi sanayinin can damarı kesilir” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ