Makine Haber

ASAŞ, yeni bir Avrupa Birliği projesine daha dâhil oldu

Akülü elektrikli ve şarjlı hibrit araçlar için çok önemli olan pil teknolojileri ve pil yönetim sistemlerini geliştirmeye odaklanan MARBEL Projesi kapsamında ASAŞ, yüksek mukâvemete sahip batarya taşıyıcı profiller geliştirecek. Söz konusu projenin bu yılın Kasım ayında başlaması hedefleniyor.

ASAŞ, yeni bir Avrupa Birliği projesine daha dâhil oldu

ASAŞ, Avrupa Birliği’nin Horizon 2020 araştırma ve yenilik programı çerçevesinde fonlanan yeni bir projeye daha dâhil oldu. Toplam bütçesi 9,4 milyon Euro olan MARBEL Projesi ile; geleceğin otomobilleri olarak kabul edilen akülü elektrikli araçlar ve plug-in (şarjlı) hibrit araçlar için ultra yüksek performanslı pillerin kitlesel pazar alımını hızlandırmak amacıyla multidisipliner bir yaklaşımla çözümler üretilmesi amaçlanıyor.
Günümüzde geleceğin otomobilleri tasarlanırken benimsenen CASE (Connected, Autonomous, Shared ve Electric) stratejisi ile elektrikli araçların geliştirilmesi büyük bir ivme kazandı. Söz konusu araçlarda yakıt olarak kullanılan elektrik enerjisi; daha sessiz, daha çevreci ve daha ekonomik bir ulaşım sağlıyor. Elektrikli araçlar geliştirilirken kullanılan pil teknolojileri ve pillerle birlikte kullanılan pil yönetim sistemleri de çok büyük bir önem taşıyor.

Proje 42 ay sürecek
MARBEL Projesi için İspanyol menşeili EURECAT koordinatörlüğünde oluşturulan konsorsiyumda, ASAŞ’ın yanı sıra; AVL, IDIADA, CRF (Fiat), Fraunhofer (IWU), SINTEF, FICOSA gibi önemli ortakların da bulunduğu toplam 7 ülkeden, 16 kurum yer alıyor. Kasım ayında başlanması öngörülen proje kapsamında, elektrikli otomobil akü gövde profilleri sistemlerinin ağırlığında yüzde 20 azalma, 2018’de piyasada bulunan en iyi EV ile karşılaştırıldığında yüzde 25 daha kısa şarj süresi, 300 bir km’ye uzatılmış pil ömrü elde etme, termal yönetim konusunda önemli iyileştirmeler ve LCA (Yaşam Döngüsü Analizi) katkısının yüzde 20 olması hedefleniyor. 42 ay sürecek MARBEL Projesi’nde ASAŞ, 5 adet komple batarya taşıyıcı profili ile 4 adet mini housing profilinin üretimini gerçekleştirecek.

Hatiboğlu: “Aktif olarak 4 Avrupa Birliği projesine dâhiliz”
ASAŞ Genel Müdürü Derya Hatiboğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Ar-Ge bölümümüz ile gerek müşterilerimizin projelerinde, gerekse uluslararası projelerde çözüm ortağı olarak katkı sağlamaktan mutluluk duyuyoruz. Şu anda aktif olarak dâhil olduğumuz 4 Avrupa Birliği projemiz bulunuyor. ASAŞ olarak, bu projede elektrikli otomobil akü gövde profilleri sistemi geliştirilmesine katkı sağlayacağız. Üreteceğimiz batarya taşıyıcı profilleri, otomotiv kullanımı için mukâvemet ve çarpışma özelliklerini arttırmak üzere ekstrüzyon tekniği ile üretilecek ve kalite kontrol testlerini gerçekleştireceğiz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ