Makine Haber

Arçelik, Ar-Ge’de kadın gücünü destekleyecek projesinin startını verdi

Arçelik, kadınların mühendislik ve Ar-Ge alanlarında çalışmalarını teşvik etmek amacıyla ‘Sen Mühendissin, Bizimlesin’ projesini başlattı. Proje ile üniversitelerin mühendislik ve teknoloji bölümlerinde okuyan öğrencilere yeni nesil Ar-Ge yetkinlikleri kazandırılacak; mentorluk desteğiyle Arçelik’te staj ve iş imkânı sağlanacak.

Arçelik, Ar-Ge’de kadın gücünü destekleyecek projesinin startını verdi

Arçelik, genç nesillerin özellikle de kadınların, mühendislik ve yeni nesil Ar-Ge alanlarında çalışmasını teşvik etmek ve Türkiye için değer yaratmak için yeni nesil bir proje başlattı. ‘Sen Mühendissin, Bizimlesin’ adlı program kapsamında öğrencilere; eğitim, mentorluk desteği, proje ve ürün geliştirme, staj ve iş imkânları sunulacak.
Programa, mühendislik ve fen bilimleri alanında üniversite 3. ve 4. sınıfta okuyan öğrenciler başvurabiliyor. Yapılan değerlendirme sonucunda programa kabul edilenler, öncelikle Arçelik’in İstanbul Çayırova’daki Ar-Ge merkezi ya da Ankara ODTÜ Teknokent’te CoZone alanında; tasarım odaklı düşünce, çevik çalışma prensipleri, dijital dönüşüm, büyük veri ve veri analitiği gibi teknoloji trendleriyle ilgili eğitimleri içeren 3 günlük bir workshop’a katılma hakkı kazanıyor. 1 yıl süreyle mentorluk desteği verilecek öğrencilerin bilgileri insan kaynakları aday havuzuna alınarak, staj imkânı sağlanacak ve açık pozisyonlar için değerlendirilecek. Proje kapsamında 30 kişilik ilk öğrenci grubu, Arçelik’in Çayırova’daki Ar-Ge merkezinde 3 günlük bir workshop’a başladı. 30 kişilik ikinci bir grup da Ankara CoZone’da workshop’a katılacak.
İstanbul workshop’unda ayrıca; Global Engineering Deans Council tarafından Arçelik sponsorluğuyla şirketin Üretim ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Öztürk’ün ön söz yazısıyla yayınlanan ‘Rising to the Top: Global Women Engineering Leaders Share Their Journeys to Professional Success’ kitabının yazarlarından Prof. Dr. Cristina Trois (University of kwaZulu-Natal/Güney Afrika), Dr. Soma Chackrabarti (International Association for Continuing Engineering Education) ve Prof. Dr. Şirin Tekinay (Global Engineering Deans Council Başkanı/Sabancı Üniversitesi) ilham verici sunumlar yaptı. Ankara workshop’unda ise, Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu (Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü) ve Prof. Dr. Şirin Tekinay sunum yapacak.

Öztürk: “Ar-Ge alanında çalışmaları için kadınlara cesaret aşılayacağız”
Projeyi değerlendiren Arçelik Üretim ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Öztürk, “Dünyanın geleceğini şekillendirecek yeni nesil Ar-Ge’de kadınların gücüne her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Sayısal ve temel mühendislik bilgilerinin yanı sıra; iletişim, takım çalışmasına yatkınlık, koordine etme, empati, müzakere ve ikna yeteneği gibi kadınların doğuştan güçlü oldukları sosyal beceriler günümüz Ar-Ge’sinde daha fazla önem kazanıyor. Türkiye, üniversitelerin teknoloji alanlarından mezun kadınların oranında Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkeleri arasında ilk sırayı alırken, bu alanlardaki kadın çalışan sayısında ise son sırada yer alıyor. ‘Sen Mühendissin, Bizimlesin’ projesiyle kadınlara Ar-Ge ve teknoloji alanında çalışmaları için daha fazla cesaret aşılayarak, bu alanda çalışmalarına destek olmayı hedefliyoruz” dedi.
Dünya Fikri Haklar Örgütü’nün (WIPO) en çok uluslararası patent başvurusunda bulunan şirket sıralamasında 67. sırada olduklarını vurgulayan Öztürk, ilk 100’de bulunan ilk ve tek Türk şirketi olduklarının altını çizdi. Dünyanın çeşitli bölgelerindeki 17 Ar-Ge merkezi ve bin 500 Ar-Ge çalışanlarıyla lider konumda olduklarını kaydeden Öztürk, şunları açıkladı: “Kadınların Ar-Ge alanındaki istihdamını artırma konusunda da öncü rol üstlenerek; hem kadınların güçlenmesine, hem de Türkiye’nin Ar-Ge ekosisteminin gelişmesine katkı yapmak istiyoruz.”

Demir: “Farkındalık yaratan kapsamlı bir program oluşturmayı hedefledik”
Programın mentorlarından olan Arçelik Ar-Ge Yöneticisi Didem Demir de, “Proje ile; ülkemizde genç nesillerin, özellikle de kadınların, mühendislik ve yeni nesil Ar-Ge alanlarında çalışmasını teşvik eden, Ar-Ge’nin ve inovasyonun ülkemiz için önemini vurgulayan ve farkındalık yaratan kapsamlı ve sürdürülebilir bir program oluşturmayı hedefledik. Türkiye’nin lider ve araştırmacı üniversitelerinde fen bilimleri ve mühendislik fakültelerinin 3. ve 4. sınıflarında okuyan öğrenciler, devreye aldığımız internet sitesi üzerinden başvuruda bulundular. Seçilen birbirinden değerli ve nitelikli 60 öğrenciyle alanında uzman isimleri workshop’larda bir araya getireceğiz; tasarım odaklı düşünme, çevik çalışma, inovasyon, veri analitiği ve veriye dayalı karar verme gibi farklı alanlarda deneyim kazanmalarını sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ