Makine Haber

Altıngöz: “Mikro KOBİ’lerin yüzde 23’ü ‘kurumsal veri güvenliği’ konusunda endişeli”

Evden çalışma döneminde şirket verilerine bilgisayar ve telefonlardan uzaktan erişim sağlanmasının şirketler için büyük bir risk taşıdığını ifade eden Aksigorta Genel Müdür Yardımcısı Fahri Altıngöz, yaptıkları araştırmanın mikro KOBİ’lerin büyük bir risk altında olduğunu ortaya çıkardığını vurguladı.

Altıngöz: “Mikro KOBİ’lerin yüzde 23’ü ‘kurumsal veri güvenliği’ konusunda endişeli”

Tüm dünyayı ve Türkiye’yi etkisi alan koronavirüs salgını kapsamında değişen iş yaşamı ve beraberinde gelişen uzaktan çalışma modeli, sadece bireyler için değil kurumlar için de büyük bir risk teşkil ediyor. Salgın nedeniyle çalışanların evlerinden işlerini yürüttüğü yeni dönemde, korunmasız kalan şirket ağları önlem alınmaması halinde çok büyük siber risklere davetiye çıkarabilir. Sabancı Holding iştiraki Aksigorta’nın, 25 Mart-1 Nisan tarihleri arasında KOBİ’ler özelinde gerçekleştirdiği araştırmaya göre, evden çalışma düzenine geçen işletmelerin, ağırlıklı olarak bu dönemde aldığı önlemlerin; çalışanların bilgisayarına virüs programları yüklemek ve şirket için firewall kullanımı başlatmaktan öteye geçmediğini ortaya koydu.

KOBİ’lerin yüzde 44’ü evden çalışıyor
Aksigorta’nın Yöntem Araştırma firması ile birlikte gerçekleştirdiği, 12 ilde, hizmet ve imalat sektöründe faaliyet gösteren 304 mikro KOBİ’yi kapsayan araştırmasına göre; KOBİ’lerin yüzde 56’sı halen işyerinde faaliyetlerine devam ederken, yüzde 44’ü ise evden çalışıyor. Tüm mikro KOBİ’lerin yüzde 23’ü, ‘kurumsal veri güvenliği’ konusunda endişe taşıyor.
Araştırmaya göre, koronavirüs salgını döneminde Mikro KOBİ’lerin yüzde 21’i siber güvenlik konusunda önlem alırken; söz konusu önlemin ‘çalışan bilgisayarlarına virüs programı’ yükleme olduğu dikkat çekiyor. Siber güvenlik algısı çerçevesinde, tüm mikro KOBİ’lerin yüzde 34’ü, ‘kurumsal veri güvenliği’ni iyi bir çalışma ile ‘öngörülebilir’ ve ‘engellenebilir’ olarak algılıyor. Yine araştırmaya göre; tüm işletmeler nezdinde evden çalışma ile ilgili olarak siber riskler konusunda çalışan bilgilendirmesinin yüzde 35 düzeyinde yapıldığı görülürken; halen evden çalışan yüzde 44’lük grup içinde söz konusu oranın yüzde 52’ye kadar çıkması dikkat çekiyor.

Altıngöz: “Mutlaka çift faktörlü kimlik doğrulaması kullanılmalı”
Bu dönemde şirket verilerine bilgisayar ve telefonlardan uzaktan erişim sağlanmasının şirketler için büyük bir risk taşıdığını ifade eden Aksigorta Genel Müdür Yardımcısı Fahri Altıngöz, kurum cihazlarından veri sızıntıları sonucu oluşabilecek maddi zarar ve itibar kayıplarına karşı korunmanın büyük bir önem taşıdığını söyledi. Yaptıkları araştırmaya göre, mikro KOBİ’lerin büyük bir risk altında olduğunu belirten Altıngöz, “Tüm mikro KOBİ’lerin yüzde 23’ü, ‘kurumsal veri güvenliği’ konusunda endişe taşıyor. Söz konusu işletmelerin yüzde 21’i siber güvenlik konusunda önlem alırken; alınan bu önlemler, çalışanların bilgisayarlarına virüs programı yüklemenin ötesine geçmiyor” dedi.
Şirket verilerini güvenle korumak için pek çok tedbirin alınabileceğini aktaran Altıngöz, şunları söyledi: “KOBİ’ler yazılımlarını güncelleştirmeli ve güncel tutmalılar. Kurum içinde güvenlik ve gizlilik politikaları oluşturulmalı, şirket dosyalarına erişim konusunda kurallar belirlenmeli ve her çalışanın her dosyaya ulaşması engellenmeli. Şirket verilerine uzaktan erişimde mutlaka çift faktörlü kimlik doğrulaması kullanılmalı.”
Siber Koruma Sigortası ile kurumların siber risklere karşı büyük bir koruma sağlayabileceğine de dikkat çeken Altıngöz, “Bu ürün, geniş teminat yapısı ile farklı senaryolara göre kurumları korurken; olası siber risk ve bu risklerin oluşturacağı zararların önüne geçiyor” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ