Makine Haber

Alimünyum kaynakları için ideal kaynak makinesi

Piyasaya yeni sunulan Inverter 205-TIG AC/DC kaynak makinesi; AC akım karakteristiği sayesinde alüminyum malzemelerin TIG kaynağında, DC akım karakteristiği sayesinde ise karbon çelikleri ve paslanmaz çeliklerin TIG kaynağında başarılı sonuçlar sunuyor.

Alimünyum kaynakları için ideal kaynak makinesi

Lincoln Electric Türkiye

Geliştirdiği yüksek teknolojiye sahip ürünlerle kaynak sektörünün tüm ihtiyaçlarına cevap veren Lincoln Electric Türkiye, alüminyum ürünlerin kaynağında mükemmel sonuçlar veren yeni Inverter 205-TIG AC/DC kaynak makinesini piyasaya sürdü.
Alaşımsız, düşük alaşımlı ve paslanmaz çelik malzemeler üzerinde 2.5, 3.25 ve 4.0 mm çapındaki rutil, bazik ve paslanmaz karakterli elektrotlarla kesintisiz örtülü elektrod kaynağı yapılabilen makine, kompakt tasarımı sayesinde en zor şartlarda dâhi kaynak yapılmasına imkân veriyor. Inverter 205-TIG AC/DC’de, TIG modunda torç tetiğine basıldığında, fanın çalışmasını ve kaynak işlemi tamamlandıktan kısa bir süre sonra fanın durmasını sağlayan Fan on Demand modu da bulunuyor. HF TIG özelliğine de sahip olan makine, yüksek frekans özelliğiyle kaynak yapılacak malzemeye değdirmeden kaynağa başlama imkânı sunuyor. LIFT TIG özelliği ise, kaynak yapılacak malzemeye tungsten elektrodunun ucunun ilk değdirildiği anda ark başlangıcı imkânı sunuyor.

İki farklı akım değeri kullanılabiliyor
AC modundayken balans ayarı sayesinde daha iyi nüfuz derinliği sağlayan Inverter 205-TIG AC/DC, istenildiği takdirde yine balans ayar özelliği ile penetrasyon seviyesi düşürülerek, daha temiz görünümlü kaynak dikişleri sunabiliyor. AC modunun sağladığı frekans özelliği ise, alüminyum malzeme üzerinde oluşan oksit tabakasının daha hızlı bir şekilde ortadan kaldırılıp, ilerleme hızının artırılmasına olanak sağlıyor. Bi-Level (Çift Seviye) özelliğine sahip olan makinede iki farklı akım değeri kullanabiliyor. Ayarlanmış akım değeri ile kaynak yapılırken, torcun tetiğine hızlıca bir kere basıldığında ayarlanmış akım değeri yarı değerine iniyor. Ana akıma tekrar dönmek için ise, yine tetiğe hızlıca bir kere basmak yeterli oluyor. Arkı söndürmek için de, tetiğe 3-4 sn ile basılı tutulması yeterli oluyor.
Inverter 205-TIG AC/DC’de, kaynak esnasında düşük ısı girdisi ile ince malzemelerde deformasyon oluşmadan kaynak yapabilmeye olanak sağlayan Pulse özelliği de bulunuyor. Hall Sensor teknolojisi sayesinde, operatörün el hassasiyetini kaybetmesi sonucu kaynak elektrodunun iş parçasına olan uzaklığının değişmesi gibi olumsuzluklar yaşansa bile çıkış akımı değişmiyor. Ayrıca, her zaman ayarlanan akım değerinde kusursuz kaynak yapma olanağı sağlanıyor.

Kaynak sırasında güvenli bir şekilde çalışmayı sağlıyor
Kaynak işlemlerinde en önemli konunun işçi sağlığı olduğu bilinciyle hareket eden Lincoln Electric Türkiye, geliştirdiği kaynak makinelerini gelişmiş elektronik tasarımla ve güvenli topraklama bağlantılarıyla donatıyor. Böylece, kaynak ustaları elektrik çarpma tehlikesine karşı yaşamsal risk oluşmadan güvenli bir şekilde kaynak yapabiliyorlar. Inverter 205-TIG AC/DC, pazarda sık görülen ve endüstriyel kullanıma uygun olmayan PVC kaplı enerji kablolarının aksine, yüksek dayanıma sahip ve akım taşıma kapasitesi yüksek olan H07RN-F serisi kauçuk kaplı enerji kablosu ile kaynak sırasında güvenli bir şekilde çalışmayı sağlıyor. Aynı zamanda, tamir-bakım maliyetlerini ve duruşlardan kaynaklanan zaman kayıplarını azaltıyor. Makinenin sahip olduğu enerji besleme kablosu, kablo çekme testlerinden başarıyla geçtiği için; içinde bulunan ince faz, nötr ve topraklama kabloları dışarıya çıkmıyor. Bu sayede, kablodan kaynaklanan elektrik çarpma riski de ortadan kalkıyor.

Makinelerin içerisine su girişi IP21S standartları çerçevesinde engelleniyor
Ön ve arka panelde bulunan ve ideal bir hava sirkülasyonu sağlayan özel tasarıma sahip ızgaralar sayesinde, makinelerin içerisine su girişi IP21S standartları çerçevesinde engelleniyor. Makinenin; V0 Yanmazlık Standardı’na uygun olan özel hammadde ile üretilen plastik kapakları ısıya dayanıklı olup, şekillerini uzun süre deforme olmadan koruyabiliyor. Bu kapak ayrıca, ağır şantiye şartlarında sık görülen darbe ve düşme risklerine karşı da yüksek dayanıma sahip olmasıyla dikkat çekiyor.
Çalışılan ortama gürültü yaymadığı için şebekeyi kirletmeyen ve aynı ortamda bulunan diğer makinelere ve ölçü cihazlarına elektromanyetik açıdan zarar vermeyen Inverter 205-TIG AC/DC, kaynak profesyonelleri için ideal bir tercih olarak öne çıkıyor. Makine ayrıca, yakınında çalışan diğer cihazların yaydığı şebeke gürültülerinden veya elektromanyetik alanlardan etkilenmediği için kaynak işlemi sırasında performans kaybını da ortadan kaldırıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ