Makine Haber

Alçın: “Pandemi sonrası dünyada fiyat rekabeti belirleyici olmayacak”

Pandemi sonrası dünyada fiyat rekabetinin belirleyici olmayacağını ifade eden İstanbul Kültür Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Alçın, nitelikli ürünlerin birbiriyle rekabet ettiği bir ekonomik küresel görünüme doğru ilerlendiğini dile getirdi.

Alçın: “Pandemi sonrası dünyada fiyat rekabeti belirleyici olmayacak”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, martta geçen yılın aynı ayına göre 0,9 puan azalan işsizlik oranı yüzde 13,2 oldu. İşsizlik rakamlarını değerlendiren İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Alçın, İstikrar Kalkanı Paketi’nin önemine değinerek, gençlerin potansiyelinden sanayi sektöründe yararlanılması gerektiğini dile getirdi.
Şubat ayına göre işsizlik rakamlarında 0,4 puanlık bir düşüş yaşandığını belirten Alçın, koronavirüs salgının Türkiye’de başladığı dönemde çok fazla sayıda işten çıkarma olduğunu söyledi. Alçın, “Bu durumun işsizlik oranlarına yansımamasının temel nedeni, istihdam oranı azalırken son 1 yıl içinde işgücüne katılım oranında da azalma olmasıdır. İstihdam, geçen yılın mart ayına göre 1 milyon 662 bin kişi azalmış. Daha yüksek oranda işgücüne katılım da azaldığı için olumlu bir seyir ortaya çıktı” dedi.

“Eğitimde de, istihdamda da olmayanların oranı artıyor”
Mart ayı işsizlik rakamlarının tam olarak reel ekonomideki durumu yansıtmadığını belirten Prof. Dr. Sinan Alçın, şunları aktardı: “Genç işsizlikte, geçen senenin aynı döneminde yüzde 25,2 olan oran, bu yıl 24,6’a düşmüş durumda. Eğitimde de, istihdamda da olmayanların oranı ise artıyor. Bu oran, 2019’un mart ayında yüzde 23,7 iken; şimdi yüzde 27,9’a kadar çıkmış durumda. Yani işgücüne katılmayanlar, ağırlıklı olarak eğitimlerine de devam etmiyorlar. İş arama sürelerinde 1-2 ay iş arayanlar yüzde 34,2’yi oluşturuyor. İkinci sırada 1 yıl ve daha uzun süre iş arayanlar var. Uzun süre iş bulamayanlar, iş arama ümidini yitiriyorlar. Geçen yıl iş arama ümidini yitirenler 563 bin kişi olarak açıklanmıştı. 2020’de bu rakam 1 milyon 174 bine çıkmış. Göstergeler hizmet sektöründe istihdam kayıplarının olduğuna işaret ediyor. Pandemi döneminin en önemli özelliklerinden biri, bütün dünyada yaygın ve sürekli istihdam kayıplarının olmasıdır. Türkiye’de de aynı durum geçerli”

“Beklentiler ile uyumlu kararlar alındığını görüyoruz”
Alınacak önlemlerin bir kısmının Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ adıyla kamuoyuna açıklandığını hatırlatan Prof. Dr. Alçın, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan, ama tam hali henüz oluşmamış olan paketle alınacak önlemler de önemli. Bu önlemler arasında, kısa çalışma ödeneğinin ve ücretsiz izin uygulamasının uzatılmasını gösterebiliriz. Bu konularda da beklentiler ile uyumlu kararlar alındığını görüyoruz” ifadelerini kullandı.
Yapısal olarak sektörel geçişin sağlanması konusunda da görüşlerini dile getiren Alçın, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Özellikle Y ve Z kuşağı ile mevcut işsizlik rakamlarında ağırlıklı kitle oluşturan gençlerin genel olarak bilgi ve becerilerini sanayi ile buluşturmak gerekiyor. Yeni dönemin çoklu yetenekleri 21. Yüzyıl yetkinliklerini içerecek biçimde sanayi sektöründe dönüşmelidir.”

“Hizmet sektöründeki istihdam kaybının yerine konulması mümkün görünmüyor”
Hizmet sektöründeki istihdam kaybının yerine konulmasının mümkün görünmediğini savunan Alçın, “O yüzden, sanayi sektörünün işsizliği kapatacak şekilde genişlemesi gerekiyor. Buna yönelik adımlar atılmalı” dedi.
Pandemi sonrası dünyada fiyat rekabetinin belirleyici olmayacağını ifade eden Alçın, şunları aktardı: “Bunun yerine nitelikli ürünlerin birbiriyle rekabet ettiği bir ekonomik küresel görünüme doğru ilerliyoruz. Buraya hazırlıklı olunabilmesi için de, gençlerin potansiyelinden sanayide yararlanılmalı. Bunun olmadığı durumda, bütün dünyada ve Türkiye’de, hizmet alanları bir anlamda köpük olarak son 40 yılda aşırı genişlemiş durumda. Buralarda istihdam kaybının yakın dönemde yerine konulmasını beklememek gerekiyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ