Makine Haber

AKO Grup, tüm üretim tesislerinde güneş enerji santralleri kuruyor

AKO Grup, 16 milyon dolarlık yatırımla iki yıl içinde tüm üretim tesislerinde toplam enerji tüketiminin dörtte birini güneş enerjisinden elde etmeyi planlıyor. ‘Çevre koruması ve temiz enerji’ prensibi ile üretim tesislerine kurulan güneş enerji panelleri, ilk olarak AKO Jant fabrikasında uygulandı.

AKO Grup, tüm üretim tesislerinde güneş enerji santralleri kuruyor

Abdulkadir Özcan A.Ş. (AKO Grup), çevreye saygılı temiz enerji prensibiyle üretim tesislerini güneş enerji santralleri (GES) ile donatıyor. İki yıl içinde tüm üretim tesislerinde toplam enerji tüketiminin dörtte birini güneş enerjisinden elde edecek olan grup, ilk güneş enerji paneli kurulumunu AKO Jant fabrikasında gerçekleştirdi.
Petlas, AKO Jant, AKO Akü ve AKO Entegre Lastik Geri Dönüşüm Tesisi gibi otomotiv OEM ve yenileme sanayiine yönelik kuruluşları bünyesinde barındıran grupta; üretim tesislerinde yıllık enerji ihtiyacının önemli bir bölümünün GES’ten karşılanmasına yönelik yatırımlarda ilk aşama kurulumunun tamamlanması ile güneş enerji panelleri hizmete girdi.

Özcan: “Enerji maliyetlerinde yıllık 2,75 milyon dolarlık tasarruf sağlayacağız”


Grup bünyesinde yer alan diğer üretim tesislerinde de projelendirme çalışmalarının hızla devam ettiğini belirten AKO Grup Yönetim Kurulu Üyesi Safa Özcan, şunları aktardı: “Bu sayede, Türkiye’de kendi temiz elektriğini üreten ilk jant, akü ve lastik fabrikalarına sahip olacağız. Bu yatırımlar, enerji maliyetlerinde yıllık yaklaşık 2,75 milyon dolarlık tasarruf sağlayacak.”
‘Üretim tesislerinde temiz ve sürdürülebilir enerji kullanımı’ vizyonuyla hareket ettiklerini dile getiren Özcan, “Üretim tesislerimizde temiz enerji ve enerji verimliliği konusunda alt yapı çalışmalarını hayata geçirmeye başlamıştık. Öncelikle, AKO Jant fabrikası çatısına 2,25 MW gücünde güneş panelleri yatırımı tamamlandı. Bu fabrikamızın çatısına kurduğumuz güneş panelleri ile elde ettiğimiz temiz enerjiyi kullanıma sunduk. 2019 yılında enerji verimliliği ve atık geri dönüşümü ile ilgili projeleri hayata geçirdiğimiz Petlas fabrikamızda, 2021 itibariyle 25 MW güneş paneli kurulumunu tamamlayarak, kullandığı elektrik enerjisini kendi üreten bir fabrikaya dönüştürmeyi öngörüyoruz. Ayrıca, AKO Akü fabrikasının çatısına 3,1 MW ve inşaatı devam eden AKO Entegre Lastik Geri Dönüşüm tesisinin çatısına 2,5 MW kapasiteli GES yatırımını hayata geçireceğiz. İki yıl içinde tüm üretim tesislerinde toplam enerji tüketimin dörtte birini güneş enerjisinden elde etmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

“21 bin ton karbondioksit salınımı önlenmiş olacak”
İki yıl içerisinde tamamlanması öngörülen yatırımlar kapsamında, yılda toplam 48.000.000 kWh’lik elektrik üretilmesinin planlandığını söyleyen Safa Özcan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Gerçekleştireceğimiz 16 milyon dolar düzeyindeki yatırımla, enerji maliyetlerinde yılda yaklaşık 2,75 milyon dolar tasarruf sağlanacak. Yıllık ortalama 300 bin ağacın karbondioksit emilimine denk gelen, 21 bin ton karbondioksit salınımı önlenmiş olacak” dedi.
AKO Grup bünyesinde çevre koruma ve sanayide kaynak sürdürülebilirliği alanında yatırımlara öncelik verildiğini vurgulayan Özcan, “Türkiye’nin lastik sektöründe en büyük entegre geri dönüşüm tesisini oluşturma hedefiyle başlatmış olduğumuz 30 milyon dolarlık yatırım hamlesini, 2020 yılının olağanüstü koşullarına rağmen kesintisiz bir şekilde sürdürdük. Ankara Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan bu tesis, sanayinin kauçuk ihtiyacının karşılanması ve çevre korumasına katkı amacıyla lastik atıklarının tamamen geri dönüştürülmesini sağlayacak. Tesis, karbon tasarrufunun yanı sıra, sıfır atık projesine ve cari açığın azaltılmasına da katkı sunacak. 80 bin metrekare açık, 21 bin metrekare kapalı alana sahip olacak tesiste, Türkiye’de bir yılda ortaya çıkan yaklaşık 350 bin ton lastik atığının dörtte biri nitelikli hammaddeye dönüştürülebilecek. Bu yatırımımızı 2021 yılında tamamlayarak, lastik geri dönüşümüne başlamayı öngörüyoruz. Tesisin sağlayacağı ithal ikamesinin yıllık 16 milyon dolara varan düzeyde olacağını öngörüyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ