Makine Haber

Akkol: “Yeni çalışma düzeni için iş dünyasına yol gösteriyoruz”

Çalışan sağlığını koruyan ve verimli çalışmaya olanak sağlayan yeni bir düzenin oluştuğuna dikkat çeken MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, MESS’in söz konusu süreçte hayata geçirdiği uygulamaları ve projeleri ile iş dünyasına kılavuz olduğunu ifade etti.

Akkol: “Yeni çalışma düzeni için iş dünyasına yol gösteriyoruz”

Covid-19’un etkisini hafifletmesiyle birlikte işyerine dönüş süreci hız kazanıyor. İşyerleri için yeni çalışma düzenine uyum sağlama ihtiyacının öne çıktığı yeni düzenin temelinde, sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturmak yer alıyor. Söz konusu dönemde Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası da (MESS), geliştirdiği örnek uygulamalarla dönüşüme yön vermeyi hedefliyor. MESS tarafından hazırlanan ‘Covid-19 Sonrası İşe Dönüş Yaklaşımı’ adlı rehberde; MESS üyeleri ve ekosistemindeki partnerlerin görüş, yönlendirme ve uygulamalarından yararlanıldı. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü gibi kuruluşların yanı sıra; MESS’in iş ortaklarından Dünya Ekonomik Forumu, Fraunhofer Enstitüsü, McKinsey ve Kearney gibi kurumlar, çalışmanın referans noktasını oluşturdu. Çalışmada, Türkiye ve dünyadan farklı ölçekteki pek çok şirketten ve MESS üyelerinden uygulamalar ve bilgiler tek bir dokümanda toplandı.

“Dönüşüme kendimizden başladık”
Dönüşüme kendilerinden başladıklarını aktaran MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, “Kapsamlı ve teknolojiyi merkeze alan tedbirlerimizle 1 Haziran itibariyle yeni çalışma düzeninde faaliyetlerimize başladık. Ülkemizin salgın sürecinden güç kazanarak çıkması için projelerimizi hayata geçirdik. Önümüzdeki dönemde de, yeni uygulamaları devreye almaya devam edeceğiz” dedi.
Salgının düşüş eğilimine geçmesinin ve işyerlerinin yeniden açılmasının önlemlerin hafifletileceği anlamına gelmediğinin altını çizen Akkol, “Aksine; önlemleri hayatın merkezine alan yeni bir düzenin başlangıcı anlamına geliyor” diye konuştu.

Akkol, işyerine dönüş sürecinde MESS’in aldığı önlemleri şöyle sıraladı:
⦁ Salgının başından itibaren uzaktan çalışmaya geçen öncü organizasyonlardan biri olduk. Ofiste de olsak toplantılar online olacak. Salgın tamamen ortadan kalkıp her şey normale döndüğünde de, yönetim kurulu toplantıları başta olmak üzere tüm kritik toplantıların en az yarısı online yapılacak.
⦁ Uzaktan çalışma, standart çalışma düzenimizin parçası oldu. Haftada 1 gün ofis dışından çalışıyoruz.
⦁ Karar alma süreçlerine kadın çalışma arkadaşlarımızın aktif katılımı yeni dönemde başarının en önemli kriterlerinden biri. Kadınların olmayacağı bir toplantının bizi doğru kararlara götüremeyeceği gerçeğinden yola çıkarak, kadın çalışma arkadaşlarımızın olmadığı bir toplantı yapmamaya karar verdik.
⦁ Hijyen kurallarını teknolojiyi merkeze alarak bir üst seviyeye taşıdık. UV ve UVL sistemleri ile servis araçlarını ve ofise gelen tüm paketleri kapsamlı şekilde dezenfekte etmeye başladık.
⦁ MESS çalışanları toplu taşıma kullanmayacaklar. Servislere alınacak çalışan sayısı sosyal mesafe kuralına göre belirlenecek. Koltuklar isme özel ayrılacak.

“Geleceğe daha umutlu bakılabilecek bir noktaya gelindi”
Salgın karşısında başarılı bir mücadele verildiğine ve geleceğe daha umutlu bakılabilecek bir noktaya gelindiğine işaret eden Özgür Burak Akkol, şunları aktardı: “Salgının düşüş eğilimine geçmesiyle yeniden işe dönüşün en sağlıklı modelini oluşturduk. Hazırladığımız ‘Covid-19 Sonrası İşe Dönüş Yaklaşımı’ adlı çalışma ile, yeni çalışma düzeni için iş dünyasına yol göstermeye devam ediyoruz. Bu konuda dünyadaki en iyi kurumlarla çalışıp, söz konusu alanda Türkiye’deki en kapsamlı çalışmayı hazırladık. Rehberde, işe dönüşe uyum sürecinde 12 temel adımda neler yapılması gerektiğiyle ilgili 211 madde yer alıyor. Teknoloji ve dijitalleşmeyi ön plana alan tavsiye, iyi uygulama ve düzenlemeleri bir araya getirdiğimiz çalışma, yeni düzen için referans bir doküman. Hayata geçirdiğimiz proje ve uygulamalarımızla amacımız, ülkemizin bu süreçten güç kazanarak çıkması. Ülkemizin geleceğin normalinde üretim merkezi olması için çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ