Makine Haber

Akıncı: “Sanayi üretiminin yeni gözdesi 3D yazıcılar”

3D yazıcıların sanayi üretiminin yeni gözdesi olduğunu söyleyen Zaxe Genel Müdürü Emre Akıncı, imalat aşamalarında 3D yazıcıların getirdiği maliyet avantajı ve uzaktan çalışma konforunun sanayicileri memnun ettiğini ve üretimde 3D yazıcıların ağırlığının artarak devam edeceğini ifade etti.

Akıncı: “Sanayi üretiminin yeni gözdesi 3D yazıcılar”

Covid-19’un sanayi üretiminde başlattığı değişimin etkileri sürüyor. Başta çip, yurt dışına bağlı tedarik veya plastik türevleri olmak üzere birçok hammaddeyi bulmakta sıkıntı çeken üreticiler, hem imalatta sorunlar yaşıyor, hem de fabrikadaki üretim hatlarının yedek parçalarını bulamıyorlar. Sorunlara çözüm ise 3D yazıcıdan geliyor. Muadil bir yedek parçayı maliyetinin çok daha altında maliyetlerle üreten 3D yazıcılar ile uzaktan ve seri imalat başladı ve yedek parça sıkıntısı son bulmaya başladı.

“3D yazıcıların ağırlığı artarak devam edecek”
3D yazıcıların sanayi üretiminin yeni gözdesi olduğunu ifade eden Zaxe Genel Müdürü Emre Akıncı, “İmalat aşamalarında 3D yazıcıların getirdiği üretim maliyet avantajı ve uzaktan çalışma konforu sanayiciyi memnun etti. Eğitim, prototip hazırlama ve hobide olduğu gibi üretimde de 3D yazıcıların ağırlığı artarak devam edecek” dedi.
Başta sanayi ve KOBİ’ler olmak üzere tüm üretim dünyasının büyük bir hızla 3D yazıcı edinmeye başladığının altını çizen Akıncı, “Covid-19 bize üretimindeki zincirin ne denli önemli olduğunu gösterdi. 3D yazıcılar özellikle salgının en şiddetli yaşandığı günlerde; Çin, ABD, Fransa, Almanya ve Japonya gibi makine endüstrisinin kalbi konumundaki ülkelerden fabrikalara yedek parça gelmediği zamanlarda önemini ortaya koydu. Pek çok sanayi kuruluşu, üretimleri için çok önemli olan bu yedek parçaları ya bulamadı ya da buldukları zaman normalin çok üstünde fiyatlarla karşılaştılar. Bu noktada devreye giren 3D yazıcılar ile yedek parçayı çok daha da ucuz maliyetine üretmek mümkün oldu. Bu kolaylığı ve rekabet gücünü gören firmalar da, 3D yazıcıları sadece olağanüstü durumlarda değil, fabrikanın en üretken ve verimli makinaları olarak görmeye başladılar. Birçok ürünün imal edilmesi sürecinde 3D yazıcılar bugün aktif şekilde kullanılıyor” dedi.

“Uzaktan çalışmayı da kolaylaştırıyor”
3D yazıcıların şirketlere üretim maliyeti avantajı sağlamasının yanında, uzaktan çalışmayı da kolaylaştırdığını belirten Emre Akıncı, şunları söyledi: “Bugün 3D yazıcıya hangi hammadde ile üretim yapacağını belirledikten sonra uzaktan bilgisayarına yüklenen tasarımı, 3D yazıcı seri şekilde üretiyor. Bu da, başta Covid-19 gibi salgın hastalıklar döneminde uzaktan çalışılmaya dönük bir şirket geleneği oluşurken; üretimdeki kişilerin de sağlığının korunması anlamında oldukça önemli bir gelişme. Uzaktan üretim şirketlerin personel ulaşım ve yemek maliyetlerini de azaltan bir unsur. 3D yazıcılar, her yönü ile şirketlere kâr getiren bir yapıyı kurdu.”

“Kolay bir kullanıma sahip”
3D yazıcıların kullanımının kolay; aynı zamanda baskı yapmak için kullanılan hammaddesinin de ucuz olduğunu anlatan Akıncı “KOBİ’ler ve büyük sanayi kuruluşları; 3D yazıcının üretim aşamaları için ne kadar değerli olduğunu hem bozulan üretim araçlarının yedek parçalarının üretiminde, hem de 3D yazıcıyı kullanarak seri şekilde ürün imalatı yapımında gördüler. Aynı zamanda eğitim kurumları, ana okuldan başlayarak üniversiteye kadar 3D yazıcının öğrencilerin gelişimi için ne denli önemli olduğunu kavrayarak; bu alana yatırım yaptılar ve öğrencilerin hem teknik, hem de sanatsal gelişimini destekleme yoluna gittiler. Veliler de çocuklarına 3D yazıcı hediye ederek, yaratıcılıklarını geliştirdiler. Üretim, eğitim ve ister oyun, isterse hobi amaçlı 3D yazıcı kullanımı, hem ülkemizde, hem de dünyada giderek artış eğiliminde. Biz de Zaxe olarak yerli mühendislerimizin tasarımı olan ve yine yerli üretimle hayata geçirdiğimiz ürünlerimizi bu amaçlar doğrultusunda tüketicilerle buluşturuyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ