Makine Haber

Akıncı: “3D yazıcı pazarında tüm dünyada ülkemizi temsil ediyoruz”

Türkiye’de artık 3D yazıcıların özellikle de yerli üretim olan Zaxe’in 2 yıl öncesine oranla çok daha yoğun bir şekilde kullanıldığını ifade eden Zaxe Genel Müdürü Emre Akıncı, 3D yazıcı pazarında tüm dünyada Türkiye’yi temsil ettikleri için çok mutlu olduklarını dile getirdi.

Akıncı: “3D yazıcı pazarında tüm dünyada ülkemizi temsil ediyoruz”

Sadece ABD’deki büyüklüğünün 2023 yılında tam olarak 23 milyar dolar; bir başka deyişle Türkiye’nin yıllık otomotiv ihracatı kadar olması beklenen 3D yazıcı pazarı, Türkiye’de de hızla gelişiyor.
Türkiye’de 6 yaşındaki çocukların oyuncaklarının kopan parçasını tamir etmek ya da kendisine yeni bir oyuncak üretmek için Zaxe 3D yazıcıyı kullanmaya başladığını söyleyen Zaxe Genel Müdürü Emre Akıncı, “3D yazıcı kullanma yaşının ilk okula giriş seviyesine düşmesi sektör için oldukça umut verici. Böylece, 3D yazıcı sektörü ‘Her evde bir fabrika’ hedefine hızla yaklaşıyor” dedi.

“400’den fazla okulda yazıcılarımız kullanılıyor”
“3D yazıcılar için internette bulunan yüzbinlerce 3D modeli ücretsiz indirerek istediğiniz parçayı üretmek işten değil” diyen Akıncı, hem sanayi kuruluşlarının, hem KOBİ’lerin, hem de Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda eğitim alan öğrencilerin 3D yazıcıyı kullanarak işlerini yoluna koyup, yaratıcılıklarını geliştirdiğini belirtti. Akıncı, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Şirketler, üretim için gereken çok önemli bir parçayı yurt dışından beklemek yerine; bizim yazıcılarımız ile biraz pürüzlü bir görünüme sahip olsa da basıyor ve böylece yedek parça maliyetini 20’de 1’i oranına düşürebiliyorlar. 400’den fazla okulda yazıcılarımız kullanılıyor.”

“Amacımız; yurt dışına teknoloji ihraç eden bir firma olmak”
Türkiye’de artık 3D yazıcıların özellikle de yerli üretim olan Zaxe’in 2 yıl öncesine oranla çok daha yoğun bir şekilde kullanıldığını kaydeden Akıncı, “3D yazıcı pazarında Türkiye’yi dünyada temsil etmekten çok mutluyuz. Hem yurt dışına satışlarımız artıyor, hem de ülkemizdeki kullanım alanımız genişliyor. 1 kilogram hammaddenin ortalama 150 TL’ye temin edilmesiyle; çocuklar oyuncakları, gençler hobi malzemelerini, ev hanımları mutfak gereçlerini, araç sahipleri de lüks otomobillerinin orijinal yedek parçalarını 100 dolarlık piyasa değeri olan ürünü 3 dolara kadar indiren fiyatlarla basabiliyorlar. Türkiye’deki 3D yazıcı gelişimi bugün Zaxe’nin 35 kişilik kadrosu ve Ar-Ge ekibi ile her geçen gün gelişirken; yerli cihazlarımızda yine Türk mühendislerin yazdığı arayüzün de kullanılması ayrıca bir gurur kaynağı. Amacımız; yurt dışına teknoloji ihraç eden bir firma olmak” diye konuştu.

“Türkiye’de bu alanda çok önemli bir üretim ve ihracat potansiyeli var”
Türkiye’de 3D yazıcıların yaygınlaşmasının, Mart 2020’de ilk pozitif vakanın kayıtlara geçmesinin ardından Covid-19 salgınından sağlık çalışanlarını korumak için siperlik üretimi ile başladığını anlatan Emre Akıncı, salgının önünün alınmasında 3D sektörünün büyük bir payının olduğunu belirtti. Zaxe ürünlerinin de, o günlerde durmaksızın siperlik basarak; 3D yazıcıların yeri geldiğinde nasıl hayat kurtaran, pratik ve önemli bir ürün olduğunu tüm dünyaya gösterdiğini vurgulayan Akıncı, şöyle devam etti: “Buna karşın, ülkemizdeki 3D yazıcı pazarını büyüklüğü Cumhurbaşkanlığı’nın yaptığı araştırmaya göre 30 milyon dolar büyüklüğünde. Türkiye’de bu alanda çok önemli bir üretim ve ihracat potansiyeli var. ABD’nin 23 milyar dolar olduğu yerde, ülkemizin bu alandan daha fazla yararlanması gerekiyor.”
İhracat hedeflerinin büyük olduğunun altını çizen Zaxe Genel Müdürü Emre Akıncı, “CIS ülkelerinden Rusya başta olmak üzere İngiltere ve Almanya hedef pazarlarımız. Pandemi nedeniyle yavaş ilerleyen yurt dışı açılım sürecini, sertifikasyon süreçlerinin tamamlanması ile güçlü bir şekilde devam ettirmeyi planlıyoruz” dedi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ