Makine Haber

Akın: “50’den fazla çalışanı olan yerlerde personel için HES kodu sorgulaması zorunlu olmalı”

Pandemi ile mücadelede daha sıkı tedbirlerin alınması gerektiğini ifade eden Teracity Yazılım Teknolojileri Genel Müdürü Osman Akın, kamu ve özel sektörde 50’den fazla çalışanı olan yerlerde çalışanlar için HES kodu sorgulamasının zorunlu olması gerektiğini dile getirdi.

Akın: “50’den fazla çalışanı olan yerlerde personel için HES kodu sorgulaması zorunlu olmalı”

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sürecine karşı mücadelenin daha da artırılması gerektiğini ifade eden Teracity Yazılım Teknolojileri Genel Müdürü Osman Akın, “Kamu ve özel sektörde 50’den fazla çalışanı olan yerlerde personel için HES kodu sorgulaması zorunlu olmalı” dedi.
Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüse karşı el birliği ile mücadele edilmesi gerektiğini belirten Akın, sürecin oldukça hassas bir şekilde yürütülmesi gerektiğini söyledi. Akın, iş yaşamında da Covid-19 salgını ile başarılı bir mücadele için HES uygulamasının zorunlu hale getirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Kamu kurumları, alışveriş merkezileri ve restoranlar gibi yerlerde HES kodu zorunluluğu söz konusu. Ancak, buralarda çalışan kişilere böyle bir zorunluluk yok. Bu aslında büyük bir problem. Mesela alışveriş merkezinde güvenlik görevlisi, gün içinde gelen birçok kişinin HES kodunu kontrol ediyor; ancak kendisi HES kodu sorgulanmadan işe başlıyor. Bu durum, birçok yerde aynı şekilde. Bu nedenle, kamu ve özel sektörde personel için de HES kodu sorgulaması zorunlu olmalı.”

“HES kodu, düzenli bir şekilde günlük olarak denetlenmeli”
İş yerlerinde çalışanların HES kodunun, düzenli bir şekilde günlük olarak denetlenmesi gerektiğinin altını çizen Akın, bu şekilde riski olan kişilerin tespit edileceğini ve önlem alınacağını kaydetti. Akın, “Bu konuda Teracity Yazılım Teknolojileri’nin yerli teknolojilerle geliştirilen bütünleşik araçlar yazılımı Bilimp, pandemi sürecinde firmalara büyük fayda sağlayacak yeni bir uygulama hayata geçirdi. Geliştirdiğimiz yazılım, günlük işlerine gelen kişileri otomatik olarak sorguluyor. HES sorgulama sayesinde, şirketler ve kamu kurumlarında riskli çalışanlar ve ziyaretçiler kolaylıkla tespit edilerek pandeminin yayılması önlenebilir. Riski olan varsa işe gelmeyecek ve korona virüs yayılımına engel olunabilecek. Bu uygulama, salgının yayılmasını ciddi anlamda engelleyebilir” diye konuştu.
Geliştirdikleri ‘Covid-19 Risk Yönetimi ve Otomatik HES Sorgulama’ uygulaması ile firmaların çalışanlarının sağlığını korumak adına gerekli önlemleri önceden almış olacağını ifade eden Akın, pandemi ile mücadelede büyük yol alınabileceğine dikkat çekti.

“Pandemi ile mücadelede önemli katkılar sağlayacaktır”
Çalışan sayısı 50’den fazla olan bütün şirket ve kamu kurumlarında, pandemi kontrol altına alınana kadar HES kodu sorgulamanın zorunlu hale getirilmesi gerektiğini ifade eden Osman Akın, “İş dünyasındaki üretimin sürekliliğini ve çalışanların sağlığını korumak için HES sorgulama uygulamasının, şirket ve kamu kurumlarında zorunlu hale getirilmesi pandemi ile mücadelede önemli katkılar sağlayacaktır. Bilimp Covid-19 Risk Yönetimi ve Otomatik HES Sorgulama uygulamaları ile iş yerlerinde salgınla mücadeleyi büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Covid-19 Risk Yönetim uygulaması ile çalışanlardan günlük olarak online ortamda toplanan veriler risk yönetim algoritmaları ile kontrol edilip, olası riskler hızla belirlenerek önlem alınabiliyor. Bilimp web ve mobil uygulamaları sayesinde, tüm lokasyonlardaki beyaz ve mavi yaka çalışanlara hızlıca ulaşılabiliyor” dedi.

“Yayılım riski fazlasıyla azaltılır”
T.C. Sağlık Bakanlığı HES Sorgulama Servisleri ile entegrasyon sağladıkları söz konusu yazılım ile; çalışanların HES kodlarının otomatik olarak sorgulandığını, sorgulama sonuçlarının hem çalışanın kendisine, hem de yöneticilere Bilimp’in bildirim merkezi ile doğrudan iletildiğini ifade eden Akın, şunları aktardı: “Bu şekilde koronavirüse karşı mücadelede büyük bir avantaj elde edilecektir. Hastalık riski veya belirtisi olan çalışanları önceden ve hızlı tespit ederek, erken önlem alınması sağlanacaktır. Bu şekilde pandemi ile mücadelede epey yol alınabilir ve yayılım riski fazlasıyla azaltılır. Şu anda Sağlık Bakanlığı HES kodu sorgulama servislerini, kamu kurumlarına ve çalışan sayısı en az 500 olan özel şirketlere açıyor. Türkiye’de çalışan sayısı 500’ün üzerinde olan şirket sayısı ise, tüm şirketlerin sadece yüzde 3’ünü oluşturuyor. Pandemi ile daha yoğun mücadele için 500 sınırı kaldırılmalı” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ