Makine Haber

Akçay: “İş gücünü doğru yöneterek üretimi yüzde 20 artırmak mümkün”

Şirketlerin iş gücünü daha etkin planlayabilecekleri ve gerçek ihtiyaçlarını daha doğru hesaplayabilecekleri metodolojilere ihtiyaçları olduğunu belirten Expremus Danışmanlık CEO’su Gürcan Akçay, doğru iş gücü yönetimi ile üretimi yüzde 9 ilâ yüzde 20 arasında artırmanın mümkün olduğunu ifade etti.

Akçay: “İş gücünü doğru yöneterek üretimi yüzde 20 artırmak mümkün”

Koronavirüs salgını, pek çok sektörde hem iş verenler, hem de çalışanlar açısından yeni bir dönem başlattı. Salgının kontrol altına alınması ile başlayan yeni normal dönemde, iş hayatı eski dinamiklerini yakalamaya çalışırken; maliyet ve verimlilik şirketlerin başlıca gündemi haline geldi. Yılın ilk çeyreğinde iş gücü maliyet endeksinde de artış yaşandı. TÜİK verilerine göre, saatlik iş gücü maliyet endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18,1 arttı.
Şirketlerin iş gücünü daha etkin planlayabilecekleri ve gerçek ihtiyaçlarını daha doğru hesaplayabilecekleri metodolojilere ihtiyaçları olduğunu söyleyen Expremus Danışmanlık CEO’su Gürcan Akçay, “Bugün elimizdeki teknolojiden yararlanarak; yazılım ve kodlama ile çalışanların hareketlerini analiz edebiliyor ve şirketlerin gerçek ihtiyacını ortaya çıkarabiliyoruz. Görüyoruz ki; iş gücü doğru yönetilirse, üretimi de yüzde 9 ilâ yüzde 20 arasında artırmak mümkün” diye konuştu.

“Teknoloji destekli projeler çözüm niteliği taşıyor”
İş gücü eksikliği nedeniyle makine parkurlarının tamamını çalıştıramayan üretim tesisleri veya kapasitelerini yakalayamayan işletmeler için teknoloji destekli projelerin çözüm niteliği taşıdığını belirten Akçay, şöyle konuştu: “Çalışanların, çalışma esnasındaki hareketlerini kaydedip kodlayarak elde ettiğimiz verilerle ölçülebilir sonuçlar alıyoruz. Böylece, bir iş kalemi için ihtiyaç duyulan iş gücünü hesaplayabiliyor ve verimi artırmak için gereken uygulamaları genel geçer önerilerle değil, yerinde yapılan detaylı analiz sonuçlarına göre çözümler sunuyoruz. Temel hedefimiz; şirketlerin iş gücünü farklı alanlara kaydırmak veya yeni üretim bantları oluşturmak gibi somut adımlarla maliyet ve verim kaygılarının önüne geçebilmesini ve sürdürülebilirliği sağlamak.”

“İş gücünün doğru yönetilmesi hayati bir önem taşıyor”
Şirketleri mevcut kaynakları ile daha etkin çalışır hale getirmenin önemine dikkat çeken Gürcan Akçay, salgın sürecinin söz konusu anlamda ciddi bir sınav niteliği taşıdığını ifade etti. Akçay, “İstihdam oranlarının sektörel ve bölgesel olarak homojen olmadığı, bazı bölgelerde ve sektörlerde yeterli iş gücü kaynağına ulaşmanın daha zor olduğu bir gerçek. Salgın sürecinde de bir kez daha deneyimlediğimiz üzere; bu durum verim kaygısı ile de birleştiğinde, eğer gerekli aksiyonlar alınmamış ise şirket için bir tehdit haline gelebiliyor. Bu noktada, gerekli iş gücünü hesaplayan analiz yöntemleri ile gerçek ihtiyaçları tespit ederek, iş gücünü doğru yönetmelerini sağlamak hayati bir önem taşıyor” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ