Makine Haber

Akbaytogan: “Bozulan tedarik zinciri nedeniyle üretimde sorun yaşıyoruz”

Dünyada ekonomik hayatın durması, küresel üretimin yavaşlaması ve salgın ortamının yarattığı belirsizlik nedeniyle zor günler yaşadıklarını ifade eden İSDER Yönetim Kurulu Başkanı Ender Akbaytogan, istif makinalarının da ekonomik önlem paketindeki sektörler arasına alınmasını talep ettiklerini dile getirdi.

Akbaytogan: “Bozulan tedarik zinciri nedeniyle üretimde sorun yaşıyoruz”

Çin’den başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgını, hem küresel sağlığı, hem de küresel ekonomiyi tehdit ediyor. Küresel krize dönüşen salgın, yaklaşık 8 milyar TL’lik üretim değeri ile Türkiye’nin önemli üretim sektörlerinden biri olan istif makinaları sektörünü de etkiledi. Sektör, tedarikçi ülkelerin salgından yoğun bir şekilde etkilenmeleri nedeniyle üretimde sıkıntılar yaşamaya başladı.
Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği (İSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Akbaytogan, dünyada ekonomik hayatın durması, küresel üretimin yavaşlaması ve salgın ortamının yarattığı belirsizlik nedeniyle zor günler yaşadıklarını söyledi. İstif makinalarının da ekonomik önlem paketindeki sektörler arasına alınmasını talep ettiklerini kaydeden Akbaytogan, iç pazardaki talebin düşmesi ile son iki yıldır sıkıntılı zamanlar geçirdiklerini ifade etti. Akbaytogan, “Neredeyse küresel tedarik zincirleri koptu. Sektör olarak, makinalarımızı nihâi hale getirecek bazı komponentleri ithalat yolu ile temin ediyoruz. Salgın nedeniyle bozulan tedarik zinciri nedeniyle üretimde sorunlar yaşamaya başladık. Ayrıca, ticaret yapan firmaların AB ve Uzakdoğu’dan gelen makinalarının geliş süreci de uzuyor. Sektörümüzün desteğe ihtiyacı var” dedi.

“Şimdiye kadar görülmemiş bir durumla karşı karşıyayız”
Şimdiye kadar görülmemiş bir durumla karşı karşıya olunduğunu belirten Akbaytogan, şunları söyledi: “Bir taraftan tedarik zincirleri fabrikaları durduruyor ve ekonomide bir arz sorunu yaratıyor; diğer taraftan salgına karşı alınmaya başlanan önlemler de işletmeleri zorluyor. Virüsün küresel sistemin tamamında yarattığı olumsuz ekonomik koşullar ne yazık ki geçici gözükmüyor. Bu olumsuz durumun ekonomiler üzerinde ortaya çıkardığı etkinin yıllarca süreceğini öngörüyoruz.”
İSDER üyelerinin endüstriyel kapasitelerini ve iş hacimlerini salgının olumsuz etkilerinden korumak için gerekli önlemlerin alınması için kamu kurum ve kuruluşlarından destek beklediklerini ifade eden Akbaytogan, taleplerini şöyle dile getirdi: “Covid-19 virüsünün yarattığı ve yaratacağı sorunları elbirliği ve kamunun güçlü desteği ile aşabiliriz. Hem üretim yapan, hem de ticaret yapan üyelerimizin bu dönemden en az hasarla ayrılabilmesi için; Cumhurbaşkanımız tarafından yayınlanan önlem paketinde yer alan sektörler arasına istif makinalarının da dâhil edilmesini, muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin nisan, mayıs ve haziran ödemelerinin altışar ay ertelemesini talep ediyoruz.”

“Tüm sektörel kuruluşlarla ortak bir çözüm bulmak için çalışıyoruz”
Sektörün söz konusu olumsuz durumdan asgari düzeyde etkilenmesi için hem yurt dışındaki, hem de yurt içindeki tüm sektörel kuruluşlarla ortak bir çözüm bulmak için çalıştıklarının altını çizen Akbaytogan, “Sektörel tüm kuruluşların koordinasyon içerisinde olması gerektiğine inanıyoruz. Bu doğrultuda, Yönetim Kurulu’nda yer aldığımız ve bünyesinde 14 Avrupa ülkesinin sektörel derneklerini barındıran FEM (Avrupa İstif Makinaları Federasyonu) ve MAKFED (Makine Federasyonu) ile iletişimimizi güçlü tutuyoruz. Böylece, hem salgının AB ekonomisindeki etkilerini yakından takip ediyoruz, hem de sektörün bu süreçten asgari düzeyde etkilenmesi için yapılabilecekler konusunda ortak çalışmalar yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Önemli ve gerekli hizmetler kategorisinde yer alıyor”
Gıda, perakende ve sağlık gibi sektörlerin kesintisiz işleyişi için istif makinalarının üretime ve faaliyete devam etmesinin büyük bir önem taşıdığını vurgulayan Ender Akbaytogan, “Toplumsal olarak yaşantımızın ve ülke ekonomimizin normal işleyişine ve sürdürülebilirliğine katkıda bulunan istif makinaları sektörü, ekipmanları ve sağladığı çözümler ile hayatımıza kolaylık sunuyor. Olağanüstü zamanlarda bile üretime ve faaliyete devam etmesi gereken istif makinaları, özellikle bu zamanlarda ekstra mesai harcayan gıda, perakende ve sağlık gibi sektörlerin işleyişine yardımcı oluyor. Bu sektörlerin üretim merkezlerinde kullanılan forkliftler ve kaldırma ekipmanlarından, depolarında kullanılan raf sistemlerine kadar aslında hayatımızın her alanında ve her noktasında karşımıza çıkan istif makinaları, önemli ve gerekli hizmetler kategorisinde yer alıyor. Sektör, özellikle böyle zamanlarda hızlı, verimli ve güvenilir tedarik zinciri oluşturma konusunda var gücüyle çalışmaya hazır. Salgının; talep, üretim, büyüme ve istihdam üzerindeki ekonomik etkileri derinlemesine incelenmeli ve sonrasına hazırlıklı olmalıyız. Tüm süreci öngörü ve yüksek hassasiyet ile izlememiz şart. Ülkemizin en az hasar ile bu zor günleri atlatmasını diliyoruz. Sektörümüz; ülkemiz ekonomisinin bu zorlu süreçte bütünlüğünü koruması ve Covid-19’a karşı savaşı kazanmak için ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşları ile birlikte çalışmaya hazır” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ