Makine Haber

Ağaç işleme tesisindeki şok yüklere ve titreşime dayanıklı rulmanlar

Bir MDF pano imalatçısı, özel NSK oynak makaralı rulmanları ile; kullanmakta olduğu rulmanların 2-3 aylık ömrünü 1 yıldan fazla süreye uzatarak, duruş sürelerinden ve yıllık rulman tüketiminden kaynaklanan maliyetlerden 13 bin 400 Euro tasarruf sağladı.

Ağaç işleme tesisindeki şok yüklere ve titreşime dayanıklı rulmanlar

NSK

Ağaç işleme makinelerindeki şok yükler ve titreşim, rulmanların genel performansını etkileyebilecek yaygın sorunlardır. Rulmanların her 2-3 ayda bir bozulmasından şikayetçi MDF pano imalatçısı da, konu hakkında NSK’ya ve onun AIP Katma Değer Programı’nın uzmanlığına başvurdu. Fabrika rulmanların ömrünü en az bir yıla çıkarmayı hedefledi, böylece yalnızca planlı duruşlardan ve bakımdan fazlası gerekmeyecekti.
NSK´nın uzman mühendisleri, uygulama üzerinde kapsamlı bir inceleme başlatarak, taşlama tezgahının tasarımını ve çalışma koşullarını titizlikle tetkik ettiler. Gözlemler sonucunda, rulmanlardaki arızanın nedeninin şok yükler ve titreşim olduğu belirlendi. NSK, test için sağlanmış olan özel titreşime uygun oynak makaralı rulman serisinin monte edilmesini önerdi.
Denemelerin ardından, rulman ömrünün 10 bin saate kadar uzadığı görüldü. Rulman ömründeki bu uzama da MDF tesisinin beklentilerini karşılıyordu. Daha öncesinde operasyonun durmasına ve rulman tüketimine bağlı olarak oluşan 13 bin 400 Euro tutarındaki maliyet de böylece ortadan kalkmış oldu.

14 aylık çalışma sonunda, planlı bir bakım rutini kapsamında değiştirildi
NSK’nın uzun ömürlü, titreşime uygun oynak makaralı rulman serisi, tekrarlayan titreşimin özellikle sorun oluşturduğu zorlu çalışma koşullarına dayanacak şekilde tasarlandı. Rulmanlar; hassas işlenmiş, tok, tek parçalı bir pirinç kafesle birlikte temin ediliyor. NSK rulmanlarının diğer özellikleri arasında; makaralar ve iç/dış bileziklerdeki kaliteli yüzey finişi, titreşime ve şok yüklere bağlı çatlakların önlenmesi için makaraların özellikle ısıl işlemden geçmiş olması sayılabilir. Bu özelliklere bağlı olarak, NSK´nın titreşime uygun oynak makaralı rulman serisinin servis ömrü alışılagelmiş rulmanlara kıyasla en az 2 kat daha uzundur, dinamik ve statik yük dereceleri de 1.25 kat fazladır. Bu rulmanlar, 40 ilâ 200 mm arasındaki çaplar için tedarik edilebiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ