Makine Haber

3M, Çerkezköy fabrikasında solunum koruyucu maske üretimine başladı

Covid-19’un görülmeye başladığı ilk günden itibaren salgınla mücadele için tüm imkânlarını kullanan 3M, Türkiye’deki sağlık sektörünün maske talebini karşılayabilmek adına, Nisan 2020 itibarıyla Çerkezköy’deki fabrikasında FFP1 ve FFP2 solunum koruma maskelerin üretimine başladı.

3M, Çerkezköy fabrikasında solunum koruyucu maske üretimine başladı

Salgına cevap verebilmek adına solunum koruma malzemelerinin üretimini tüm dünyada artıran 3M, Türkiye’deki tesislerinde de solunum koruyucu maske üretimine başladı. Türkiye iç pazarına sunulacak ürünler, öncelikli olarak sağlık sektörünün kullanımı için üretiliyor.
Dünya çapında Ocak 2020 itibarıyla N95 maskelerinde maksimum üretim seviyesine ulaşan şirket, küresel üretimini iki katına çıkararak yılda 1,1 milyar ve ayda 100 milyon üretim adedine ulaştı. 3M, 12 aylık süre içinde dünya genelinde kapasitesini bir kez daha ikiye katlayıp, 2 milyara çıkarmayı mümkün kılacak ilave yatırımlar ve aksiyonları hayata geçirdi.
3M’in dünya çapında imza attığı kapsamlı planlamanın önemli bir ayağı da Türkiye’de gerçekleşti. 3M Türkiye tesislerinde, ‘FFP1’ ile ABD’de ‘N95’ olarak bilinen ve Avrupa standartlarında ‘FFP2’ koduyla adlandırılan solunum maskelerinin üretimine Nisan 2020 sonu itibarıyla başlandı. Çerkezköy fabrikasındaki FFP1 ve FFP2 solunum koruyucu maske üretim kapasitesi aylık 1 milyon 200 bin adet olacak. Türkiye, aynı zamanda 3M’in EMEA Bölgesi’nde maske üretimine başladığı 4. ülke konumunda yer alıyor.

Büyükyazgan, “Bu, yalnızca 3M’in mücadelesi değil”


Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan 3M Türkiye Genel Müdürü Mert Büyükyazgan, “Bu, yalnızca 3M’in mücadelesi değil; tüm sektör genelini ilgilendiren bir mücadele. 3M’in hızlandırılmış kapasitesi diğer üreticilerin kapasiteleriyle birleştiğinde bile, N95 maskelerine olan talebin sektörün teslimat kabiliyetinin çok üzerinde olduğu da bir gerçek. Bu nedenle, biz sağlık çalışanlarımızı öncelikli görüyoruz. Salgının başladığı andan itibaren, özellikle maske gibi hastalığın yayılmasını engellemek için kullanılan koruyucu malzemelere yönelik küresel talebin arzı aştığını gördük. Biz de, bu alandaki üretimimizi 2020 başından itibaren kademe kademe dünya çapında artırmış durumdayız. Bunun Türkiye’deki bir adımı olarak da, ülkemiz sağlık sektörünün maske talebini karşılayabilmek adına 3M Türkiye tesislerimizde solunum koruma maskelerinin üretimine başladık. Üretim için planlamamızı iki yıl önce yapmıştık ve hazırlığımızı tamamlama aşamasındaydık. Fakat, yaşadığımız Covid-19 sürecinde ortaya çıkan ihtiyacı karşılayabilmek amacıyla çalışmalarımızı hızlandırdık ve üretimimize planlanan tarihten önce başladık. Tüm bu üretim planlamaları ve çalışmalarımız esnasında tesislerimizde üretimlerimize devam ederken, önceliğimizin çalışanlarımızın ve toplumun sağlığını korumak olduğunu da vurgulamak isterim” diye konuştu.

“FFP1 ve FFP2 maskelerinin ihracatını yapmayacağız”
FFP1 ve FFP2 solunum koruma maskelerinin ihracatını yapmayacaklarını ve tüm üretimin sağlık sektöründe kullanılmak üzere Türkiye iç pazarına sunulacağını aktaran Mert Büyükyazgan, şunları aktardı: “Tesislerimizde üreteceğimiz solunum koruma maskeleri, cerrahi maskelerle üretim prosesleri bakımından epey farklılaşıyor. Solunum koruma maskeleri yüksek teknoloji ürünü oldukları için, üretim aşamasında da cerrahi maskelerden çok daha fazla prosedür ve işlemden geçerek üretiliyor. Dolayısıyla, üretim süreçleri daha uzun oluyor. Ayrıca N95 maskelerinin yüksek kullanım oranı göz önüne alındığında, dünya çapında 3M mühendislerimiz; şu anda hastanelerde bu maskelerin güvenli bir şekilde temizlenmesi, yeniden kullanılması ve ömrünün uzatılması için bir yol bulmak amacıyla çeşitli sterilizasyon şirketleriyle iş birliği yapıyorlar. Dünya çapında 96 bin personelimiz, tüm bu süreleri kısaltmak için gece-gündüz demeden, yorulmak bilmeden çalışıyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ