Makine Haber

3 Boyutlu Destek ekibi, sağlık çalışanları için 40 binden fazla siperlik üretti

Bir grup mühendis arkadaş tarafından Covid-19 pandemisi sürecinde sağlık çalışanlarının yüz siperliği ihtiyacına destek olmak için başlatılan 3 Boyutlu Destek Kolektif Üretim Hareketi, 3 haftada 40 binden fazla siperlik üreterek sağlık kuruluşlarına teslim etti.

3 Boyutlu Destek ekibi, sağlık çalışanları için 40 binden fazla siperlik üretti

3 Boyutlu Destek Kolektif Üretim Hareketi, Covid-19 salgını kapsamında sağlık çalışanlarının yüz siperliği ihtiyacına yönelik harekete geçen bir grup mühendisin, Türkiye’deki 3D yazıcı sahiplerine Twitter üzerinden yaptığı açık çağrı ile gönüllü bir kolektif üretim hareketi olarak başladı. Kolektif üretim hareketi, internet sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden Türkiye geneline çağrıda bulunarak, kısa zamanda binlerce gönüllüye ulaştı. Gönüllü olarak sağlık çalışanları için siperlik üretmek ve üretim için ihtiyaç duyulan hammadde özelinde destek vermek isteyenler 3 Boyutlu Destek Kolektif Üretim Hareketi’ne dâhil oluyorlar.
81 ilde 4 binden fazla 3 boyutlu yazıcı ile gönüllüler tarafından üretilen siperlikler, İstanbul’da Türkiye Motosiklet Platformu’nun gönüllü ekibi, diğer illerde ise Whatsapp grubu üzerinden gönüllülerce ücretsiz olarak sağlık kuruluşlarına ve sağlık çalışanlarına ulaştırılıyor.

Vardarlı: “Destek vermek isteyen herkesi aramıza bekliyoruz”
3 Boyutlu Destek Kolektif Üretim Hareketi’nin kurucularından İlker Vardarlı, “Plaftormumuz, direkt olarak sağlık personelinin Koronavirüs’ten korunmasına destek olmak için başlattığımız bir sosyal sorumluluk girişimi. 3 boyutlu yazıcı sahiplerini, bu kolektif üretime destek vermek isteyen kurum ve şirketleri aramıza katılmaya davet ediyoruz” dedi.
3 haftada, 81 ilde 4 binden fazla 3D yazıcı ile 40 binden fazla siperlik üretildiğini ve 250’yi aşkın sağlık kurumuna ulaştırıldığını kaydeden Vardarlı, şunları aktardı: “3 Boyutlu Destek olarak başlattığımız bu gönüllülük hareketi, hem gönüllüler, hem de ulaştığımız sağlık kuruluşları açısından tüm ülkeye yayılmış durumda. Yeni gönüllülerimiz ile daha fazla siperlik üretmeyi hedefliyoruz. Bu nedenle, tüm destek vermek isteyenleri web sitemize ve sosyal medya hesaplarımıza bekliyoruz.”
Sağlık çalışanlarından aldıkları teşekkürün kendileri için en büyük motivasyon kaynağı olduğunu dile getiren İlker Vardarlı, “Tüm gönüllülerimizle birlikte salgına karşı mücadele ediyoruz. Covid-19 ile mücadelede ön safta yer alan sağlık çalışanlarına destek olmak için çıktığımız bu yolda; tüm gönüllülerimize ve destekçilerimize, platformumuzun duyurulmasına ve yayılmasına destek vererek farkındalığın artırılmasına ve 3 Boyutlu Destek’in genişlemesine destekte bulunan herkese çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ